Контакт

Спорт

Керол: Многу пиев, депресијата ме уништи, па се разбудив разведен

Објавено пред

Поранешниот голман на Манчестер Јунајтед, Рој Керол признава дека поминал низ тежок период додека бил дел од „црвените ѓаволи“, во периодот од 2001 до 2005 година.

„Бев во депресија, ги правев истите работи секој ден, па се најдов во „мала дупка“. Бев повреден и не одев на тренинг, па ми рекоа да земам 2 месеци слободни. Тогаш фатив рутина, станував во 10, почнував да пијам и пиев цел ден. Сопругата и децата доаѓаа, бев толку многу депресивен што не гледав ништо. Беше тоа грозно чувство“ рече Керол.

Тој за медиумите на Островот признава дека морал да се лекува затоа што ситуацијата била многу сериозна.

„Мојата сопруга знаеше дека сум во лоша состојба и затоа отидов на лекување. Јас не бев ни свесен колку сум лош во тие моменти. Не сакав да се лекувам, се спротивставува. Сепак отидов, но во себе си велев дека никогаш нема да се откажам од пиењето. Во клиника бев 6 дена, по тоа не пиев цела недела, а за тоа време новинарите беа постојано пред мојата куќа. По една недела престанаа да доаѓаат, а јас продолжив со пиењето. И така едно утро се разбудив разведен и морав да се иселам од семејниот дом“ вели Керол.

Потоа објаснува дека отишол кај сопругата да побара прошка, но безуспешно. Вели дека оттогаш не пие, точно 9 години и 11 месеци.

Освен за Јунајтед, Керол во кариерата бранеше и за Олимпијакос, Хал, Виган, Вест Хем и Дерби.

Голот на Северна Ирска го чуваше на 45 меча.

Спорт

Шкендија и Работнички израмнети во дербито, Вардар пропушти победа против Ренова

Објавено пред

Шкендија успеа да се врати на првото место на табелата во македонската Прва лига, откако одигра 1:1 со Работнички во дербито на 10-тото коло, и сега само гол-разликата ги држи пред Шкупи.

Вардар, пак, мораше да се задоволи само со 3:3 реми со Ренова по тешкиот 1:5 пораз од Шкендија во претходното коло, откако примија гол во 90-тата минута. Македонија ЃП го заддржи третото место со 3:1 победа над Академија Пандев.

Во Тетово, Шкендија успеа да дојде до рано водство со голот на Бесарт Ибраими уште во 16-тата минута, но „романтичарите“ успеаја да израмнат во 51. минута со голот на младиот Лука Станковски.

Вардар по само 13 минути игра имаше 2:0 предност против Ренова со головите на Мирчевски и Попзлатанов, но Ренова во 28. минута намали на 2:1. Петковски стрелаше за 3:1, но Ренова повторно се врати на само гол разлика во финишот на првото полувреме преку Велија, пред Јашароски во 90-тата минута да обезбеди поен за тетовци.

ПРВА ЛИГА, 10.КОЛО

Беласица – Борец 2:2

Македонија Ѓорче Петров – Академија Пандев 3:1

Пелистер – Струга Трим Љум 1:1

Шкендија – Работнички 1:1

Вардар – Ренова 3:3

Табела: 1.Шкендија 22, 2.Шкупи 22, 3.Македонија ЃП 19, 4.Струга 17, 5.Борец 16, 6.Силекс 14, 7.Работнички 12, 8.Пелистер 12, 9.Вардар 12, 10.Ренова 6, 11.Академија Пандев 7, 12.Беласица 2.

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Спорт

Сабаленка ја доби белоруската битка за титулата во Острава

Објавено пред

Третата носителка, Арина Сабаленка ја освои својата седма ВТА титула во првото белоруски финале во женскиот тенис, совладувајќи ја Викторија Азаренка со 6:2/6:2 во финалето на Острава опен во Чешка.

Во речиси совршен меч, Сабаленка остана концентрирана во текот на целиот меч, додека двократната гренд слем шампионка Азаренка имаше проблеми во вториот сет, за на крајот помладата сонародничка да се одмазди за поразот на САД опен оваа година.

Сабаленка почна со брејк за брзо водство, и иако Азаренка успеа да ги заддржи следните два гема на свој сервис, очигледен беше падот во играта, по што таа побара медицински аут.

Прикажи повеќе...

Спорт

Веќе нема сомнеж, Хамилтон е подобар од Шуми – Луис го освои Портимао

Објавено пред

Иако стартот на трката ни најави дека е можна дождлива трка и неочекуван победник, на крајот работите си дојдоа на своето место и Луис Хамилтон триумфираше на Португалското ГП во Портимао, остварувајќи ја својата 92. победа во кариерата.

Со овој триумф пред својот колега Валтери Ботас и Макс Ферстапен во Ред бул, Хамилтон го помина рекордот на Михаел Шумахер од 91 победа во кариерата, и сега убедливо маршира кон својата седма титула, со што исто така би се израмнил рекордот кој многумина мислеа дека ќе трае вечно.

Стартот не беше најдобар за Британецот, откако дождот кој почна да паѓа на патеката, му дозволи на Карлос Саинс Јуниор во Мекларен шокантно да избие на првото место, а Хамилтон беше поминат и од колегата Валтери Ботас. Меѓутоа, по неколку круга, ситуацијата си дојде на своето место и Ботас и Хамилтон го поминаа Шпанецот, по што Хамилтон успеа да го помине и Финецот и да не дозволи изненадување.

Ферстапен не успеа да ги предизвика возачите на Мерцедес, но сепак, успеа да се соземе од судирот со Серхио Перез во Рејсинг поинт во првиот круг за да го освои третото место, додека зад него беше Шарл Леклер, пред одличниот Пјер Гасли во Алфа Таури.

Во поени уште завршија и Перез на шестото место, Саинс заврши како седми, пред двојката на Рено, Естебан Окон и Даниел Рикардо и Себастијан Фетел (Ферари).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Внатрепартиски избори, Форум на пензионери, црвената да биде боја на СДСМ- Заев ги најави промените во статутот

Партискиот претседател да се бира на внатрепартиски избори, целосна родова еднаквост, форумот на жени и СДММ да се воведат како...

Македонија1 час

Погребан Амди Бајрам

Поранешниот пратеник и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам попладнево беше погребан на муслиманските гробишта во Бутел. Амди Бајрам...

Европа3 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион5 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ6 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија7 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија8 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија8 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија21 час

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија24 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион24 часа

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет24 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Досие