Контакт

Спорт

Кикбокс легендата Петросјан доживеа брутален нокаут

Објавено пред

Еден од најголемите кикбоксери во историјата, Италијанецот со ерменско потекло Џорџо Петросјан доживеа брутален нокаут од тајландскиот ривал Супербон Бачамек во меч за титулата на ОНЕ шампионатот.

35-годишниот Петросјан, во втората рунда за титулата во перо категорија во Сингапур, доби фантастичен удар во главата, по што неговиот противник танцуваше околу него, додека тој лежеше неподвижен.

„Од Доктор до пациент“, беа коментарите за Петросјан, кој има прекар „Доктор“.

Петросјан во кариерата има над 100 победи, еден куп светски титули, вклучувајќи ја и ОНЕ титулата од 2019 година.

Спорт

Чилвел ќе паузира шест недели

Објавено пред

Бен Чилвел, поради повреда, ќе отсуствува најмалку шест недели. Левиот бек на Челси се повреди во вторникот, против Јувентус, во Лигата на шампионите.

„Откако ќе минат тие шест недели ќе знаеме дали ќе може да игра или ќе треба да се оперира“, изјави менаџерот на Челси, Томас Тухел.

Чилвел се повреди по еден дуел со Адрејен Рабио.

Поранешниот играч на Лестер на последните пет натпревари за Челси постигна четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ди Марија: Мбапе знае што сака

Објавено пред

Фудбалерот на ПСЖ, Анхел Ди Марија, во интервју за „РМЦ спорт“, говорел за иднината на соиграчот Килијан Мбапе. Тој е сигурен дека Мбапе ќе го напушти Париз.

„Тука се работи за лична одлука, тоа е реалноста. Килијан знае во која насока треба да му се развива кариерата. Секако дека сите ние сакаме да го продолжи договорот, задоволство е да се игра со него. Јас со него имам одлична соработка, би било сјано кога би можел и понатаму да играм со него во ПСЖ“, рекол Ди Марија.

Водечките европски медиуми шпекулираат дека на 1.јануари ќе потпише преддоговор со Реал Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Под истрага економските односи помеѓу Јувентус и Роналдо

Објавено пред

Италијанските истражни органи неколку дена, во канцелариите на Јувентус, ги „чешлаат“ финансиските книги.

Финансовата полиција се сомнева дека челниците на Јувентус, претседателот Андреа Ањели, потпретседателот Павел Недвед и поранешниот спортски директор, Фабио Паратичи проневериле 50.000.000 евра, во периодот од 2018 до 2021 година.

Најнова информација во целиот случај е дека Министерството за финансии, истражува какви биле економските односи помеѓу Јувентус и поранешниот фудбалер, Кристијано Роналдо.

Португалецот, во финишот на летниот преоден рок го напушти Јувентус и се пресели во Манчестер јунајтед.

Агенцијата „АНСА“, Роналдо во овој момент не е под истрага.

Истражните органи наредиле да се проверат актуелните, но и приватните документи поврзани со договорите и платите на фудбалерите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија3 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија4 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија4 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет5 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет5 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија5 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија15 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион17 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија18 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ21 час

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно22 часа

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија22 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија22 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија23 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија23 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија1 ден

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Досие