Контакт

Спорт

Кикс на Барса пред „Ел Класико“

Објавено пред

Реал Сосиедад и Барселона одиграа 2:2 (1:1) во 17 коло во Ла Лига. Прв пат по осум натпревари Сосиедад успеаја да останат непоразени во дуелите со Каталонците. На „Аноета“ заврши низата од седум победи, во сите натпреварувања, во која беа играчите на Барселона.

Сосиедад подобро влегоа во натпреварот, таквиот пристап им донесе предност во 12 минута. Бускетс направи наивен пенал, а реализатор беше Ојерзабал.

Домашните имаа можност да го зголемат водството меѓутоа ударот на Исак го изблокира Ленгле.

Во 38 минута Суарез повлече контра, навремено му асиситраше на Гризман, а Француските репрезентативец рутински погоди против својот поранешен тим.

Целосен пресврт Барселона направи во 49 минута. Меси несебично му асистираше на Суарез.

Конечниот резултат го постави Швеѓанецот Исак кој ја искористи аматерската реакција на Тер Штеген.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Начевски и Николов ќе го судат финалето на ЕП

Објавено пред

Македонските судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе го судат натпреварот за златниот медал на 14 Европско првенство во ракомет. Начевски и Николов неколку години се меѓу елитните европски судии, а финалниот меч ќе биде круна на нивните досегашни кариери.

Начевски и Николов судеа во првата и во втората фаза на Европското првенство, беспрекорно си ја завршија работата поради што ЕХФ реши да ги делегира за судии во финалето.

Инаку на Европското првенство во ракомет вечерва ќе бидат познати финалистите и репрезентациите кои ќе се борат за бронзениот медал.

Од 18 часот во првото полу-финале ќе играат Хрватска и Норвешка, а во вториот полу-финален натпревар од 20.30 часот ќе играат Словенија и Шпанија.

Натпреварот за третото место на програмата е в сабота од 18.30 часот, а ќе го судат Ларс Гајпел и Маркус Хелбиг.

Големото финале на програмата е в недела од 16.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сервисот на Раониќ го „скрши“ Циципас, Гркот елиминиран од АО

Објавено пред

Петтиот ден на Австралија опен донесе уште едно големо изненадување, второ на на машкиот дел од турнирот. Откако кај дамите испаднаа седумкратната шампионка Серена Вилијамс и бранителката на трофејот Наоми Осака, а Марин Чилиќ во пет сета го елиминираше деветтиот носител Роберт0 Баутиста-Агут, турнирот заврши и за шестиот носител Стефанос Циципас.

Гркот кој лани играше во полу-финалето на овој грен-слем во три сета загуби од Милош Раониќ. Канаѓанецот за 150 минути игра славеше со 7/5, 6/4, 7/6.

Раониќ против фаворизираниот Грк имаше беспрекорен сервис, забележа 19 ас-сервиси, направи само една дупла грешка и не му дозволи на противникот ниту една брејк топка.

Искусниот играч кој минатата сезона имаше многу проблеми со повредите забележа 55 директни поени, дури 32 повеќе од Циципас.

Раониќ во осмина-финалето ќе игра против Марин Чилиќ кој по голема борба, во пет сета, го испрати на трибините Баутиста-Агут.

Прикажи повеќе...

Спорт

Трипл-дабл на Леброн, Далас пресилен за Лилард (видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ во НБА-лигата победи забележаа кошаркарите на Далас Маверикс, Лос Анџелес Лејкерс и Вашингтон Визардс. Блескаа Лука Дончиќ, Демијан Лилард, Леброн Џејмс и Бредли Бил.

Далас забележа победа во дуелот со Портланд 133:125. Изборот во првата петорка на олстар-натпреварот Дончиќ ја прослави со 27 поени, шест скока и девет асистенции. На спротивната страна Лилард постигна 47 поени.

ЛА Лејкерс славеше во Бруклин 128:113. Леброн Џејмс постигна уште еден трипл-дабл (27 поени, 12 скока, 10 асистенции). На спортивната страна неговиот поранешен соиграч од Кливленд, Кајри Ирвинг, реализира 20 поени.

Вашингтон го победи Кливленд 124:112. Бил го предводеше Визардс со 36 поени, а кај Кавилирс се истакна Колин Секстон со 29 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани кон новинарката Мери Јордановска

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за семејно насилство и закани упатени кон новинарката...

Македонија1 час

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија2 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија2 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет4 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет5 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија5 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет16 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет17 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион18 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија20 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа21 час

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија22 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија22 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија24 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Досие