Контакт

Спорт

Кил и Фухсе Берлин во финалето на ЕХФ купот

Објавено пред

Иако на фајнал фор турнирот од ЕХФ Лигата на шампионите во Келн повторно нема германски клуб на разочарување на домашната публика, ЕХФ купот сигурно завршува во Германија по полуфиналните натпревари.

Кил со 32:26 (16:14) го совлада данскиот Холстебро, додека Фухсе Берлин со 24:20 (12:8) беше подобар од Порто, за двата клуба да закажат состанок во утрешното големо финале на фајнал фор турнирот кој се игра во Кил.

Кил имаше лош старт на мечот, откако ТТТ Холстебро поведе со 3:1, но домашниот тим успеа да се врати и да направи пресврт за 13:9 водство, кое подоцна дојде и до седум гола пред данскиот клуб да се врати на шест гола.

Спорт

Преодниот рок ќе започне во септември

Објавено пред

Преодниот рок оваа година ќе започне на 1 септември. Пандемијата на коронавирусот предизвика и промени во летниот трансфер период.

Италијанските медиуми објавија дека преодниот рок ќе започне на 1 септември и ќе трае до 5 октомври.

Во периодот од 30 јуни до 1 август клубовите ќе можат да преговараат со играчите, но нема да можат потпишуваат договори.

Во периодот од 1 август до 1 септември клубовите ќе можат да потпишуваат договори со слободните фудбалери.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лајпциг ја одредиле цената за Вернер, понуди се уште нема

Објавено пред

Извршниот директор на РБ Лајпциг Иливер Минцлаф проговорил околу иднината на најдобриот фудбалер во тимот Тимо Вернер. Напаѓачот најчесто се поврзува со Ливерпул и Баерн Минхен.

„Нема да го пуштиме за сума помала од 52 милиони фунти (58 милини евра). Нема да го продадеме под неговата пазарна вредност. Секогаш треба да си го поставиме прашањето: можеме ли да најдеме замена за таков играч доколку го продадеме за пониска цена? За ова ќе размислувам кога ќе добијам конкретни понуди“, рекол Минцлаф.

Според медиумите Вернер бил најблиску до трансфер во Ливерпул кај тренерот Јирген Клоп, додека соиграчот од репрезентацијата Антонио Ридигер го повикувал да се пресели во Челси.

Самиот Вернер неодамна изјави дека посаква трансфер во странство, а не во Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Објавено пред

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова и двајца од Шкендија биле позитивни на вирусот Ковид-19.

Ренова и Шкендија ги откажале тренинзите, заразените добиле инструкции да останат во изолација, а клубовите чекаат понатамошни инструкции од Институтот за јавно здравје и Фудбласката федерација на Македонија.

Информацијата дека има заразени во Ренова и Шкендија на својата „Фејсбук“ страница ја сподели Синдикатот на фудбалери на Македонија.

„Денес за жал немаме убава вест. По вчерашните тестирања во двата тетовски клуба ФК Ренова и ФК Шкендија имаме позитивни случаеви на Ковид-19.

По повторената анализа во лабораторијата на „Аџибаден Систина“ за жал имаме позитивни случаеви. Информацијата ја имавме уште касно синоќа но чекавме повторена анализа.

Затоа денешните тренинзи на овие два клуба беа откажани.

Имињата на заразените се уредно доставени до ФК Ренова и ФК Шкендија во текот на денот. Позитивните на Ковид-19 веднаш ќе бидат ставени во самоизолација и домашен карантин.

Четворица позитивни има во таборот на ФК Ренова и двајца во таборот на ФК Шкендија.

Утре продолжуваме со тестирање и на другите тимови од Првата македонска лига.“

фото/facebook.com/fcshkendija

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јанушев ги чека резултатите од тестовите по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт3 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Македонија4 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија4 часа

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија4 часа

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија5 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет7 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија7 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет7 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија8 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија8 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Македонија1 ден

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија1 ден

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија1 ден

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија1 ден

Спасовски бара избори пред есен, поради најавите на СЗО за втор бран на коронавирусот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски по состанокот на Советот за безбедност посочи дека институциите мора да превземат одговорност и за парламентарните...

Македонија1 ден

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија1 ден

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија1 ден

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет1 ден

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија1 ден

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Досие