Контакт

Спорт

Кирил Лазаров – Жива легенда

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Македонија, со убедлива победа од 33:24 над Финска, ги започна квалификациите за пласман на Европското првенство. Националниот тим на теренот го предводеше капитенот Кирил Лазаров кој постигна 11 голови.

Еден од головите на 40-годишниот Лазаров ги импресионираше и луѓето од ЕХФ.

„Жива легенда“, е насловот на видеото во кое ЕХФ го постави „проектилот“ на македонскиот капитен.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонија се прошета во Талин, дуелите со Естонија и Италија во февруари

Објавено пред

Најдобрите македонски кошаркари во Естонија не одиграа ниту еден натпревар во овој циклус откако ФИБА одлучи да го одложи и вториот предвиден натпревар на нашата селекција во „балонот“ во Естонија.

Репрезентативците Љубомир Младеновски, Бојан Трајковски и Џејкоб Вајли се позитивни на коронавирусот, па поради тоа беа одложени дуелите со Италија и Естонија.

Сепак, ФИБА решила да не ги официјализира овие неодиграни мечеви со службен резултат, туку за истите утврди нов термин, во февруари.

„Меѓународната кошаркарска федерација земајќи ја предвид новонастанатата ситуација со особено внимание на безбедноста на сите учесници и спречување на понатамошно ширење на вирусот донесе одлука да ги одложи двата натпревара кои нашите репрезентативци требаше да ги одиграат вчера, односно утре. Па така, сениорите ќе се вратат од Естонија без да настапат, а натпреварите против соодветната репрезентација на Италија, односно Естонија ќе бидат одиграни за време на третиот и финален прозорец од овој евроквалификациски циклус, предвиден да се одигра во уште еден балон, во февруари идната година“ – соопштија од КФСМ.

Македонија има 2 порази по првите 2 кола, нагости од Русија и дома со Естонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси и Тотенхем без муниција, мирољубиви и досадни 0-0

Објавено пред

Лондонското дерби меѓу Челси и Тотенхем заврши со најнепопуларниот фудбалски резултат 0-0.

Ученикот Френк Лампард против својот учител Жозе Мурињо одигра со неговата тактика – дефанзивно.

Вкупно 90 минути фудбал, без големи возбудувања пред двата гола, а двете екипи упатија само по 2 удари во рамки на головите на Менди, односо Лорис.

Челси за кратко се израдува на погодок, во 11 минута, стрелец беше Тимо Вернер, но по ВАР асистенција истиот беше поништен поради офсајд позиција.

Поседок на топката беше кај домаќините, но без голем ефект од тоа.

Со овој бод Тотенхем останува на чело на табелата во Премиерлигата со 21 бод по 10 кола, додека Челси собра 19 и „сините“ моментно се трети.

Втор е Ливерпул кој исто како и Тотенхем има 21 бод, но со послаба гол разлика.

Прикажи повеќе...

Спорт

Оценка од Меноти за Марадона кога имал само 17 години – чиста 10-ка!

Објавено пред

Поранешниот селектор на Аргентина, Луис Сезар Меноти беше една од клучните фигури во кариерата на Диего Марадона. Иако не го повика на Мундијалот во 1978 година што „гаучосите“ го освоија, а на кој беа домаќини, тој, заедно со Карлос Билјардо се смета за најзаслужен за развојот на „Ел Пибе“.

По смртта на Марадона откриено е дека Меноти бил најзаслужен за неговиот трансфер во Барселона. Токму Меноти го испратил извештајот за тогаш 17-годишниот Диего Марадона до скаутот кој требало да го препорача на „Ноу Камп“. Тогаш Марадона бил дел од Аргентинос јуниорс.

„ОЦЕНКА – многу добар, извонреден

БРЗИНА – 9,5, уберзување, убрзување – 9,5, трчање со топка – 9,1, трчање без топка – 9,5, агилност – 9,5, скок – 8

ПСИХОЛОШКИ АСПЕКТИ – ментална сила – 10, отпорност на прекршоци – 10, концентрација – 10, себичност – 0, карактер – 10

ОПШТА ТЕХНИКА – Непобедлив

ПРЕЦИЗНА ТЕХНИКА – Застрашувачки добар дриблинг, моќен, храбар, одличен шут, одличен пас, максимално прецизен, беспрекорна визија, врвен лидер, знае да чува топка

ИНДИВИДУАЛНА ТАКТИКА – Комплетна фудбалска интелегенција, комплетно чувство за фудбал

ОПШТИ ЗАКЛУЧОЦИ – Млад, има неверојатна техника, дриблинг на највисоко ниво, одлични рефлекси, кратките пасови и шутот му се неверојатни“ – вака Меноти го опишал тогаш 17-годишниот Марадона, пред тој кариерата да ја продолжи во Каталонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Починаа 32 пациенти, 820 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на...

Свет4 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија5 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија6 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија9 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија10 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија10 часа

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет11 час

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион11 час

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа12 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа12 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт13 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија22 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет24 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија1 ден

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија1 ден

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион1 ден

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа1 ден

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион1 ден

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија1 ден

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Досие