Контакт

Спорт

Кирјос преку Хачанов до осмина-финале со Надал

Објавено пред

Ник Кирјос во пет сета го победи Карен Хачанов во третото коло на Австралија опен. Австралиецот успеа да победи по четири часа и 26 минути игра што е негов најдолг меч во кариерата.

Кирјос славеше над Хачанов со 6/2, 7/6, 67, 6/7, 7/6 (10:8). Рускиот тенисер спаси меч топка пред да го освои четвртиот сет, а во супер тај-брејкот во петтиот сет имаше водство од 8:7.

На крајот Кирјос имаше 97 винери и 52 неизнудени грешки, додека тој однос кај Хачанов беше 75/44. Австралиецот беше поуспешен и на сервисот, забележа 32 ас-сервиси имаше и четири дупли грешки, додека Хачанов на сервис имаше 21/5.

Кирјос во наредната рунда ќе се сретне со првиот носител на турнирот Рафаел Надал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дали Ферари му даваат на Леклер подобар болид отколку на Фетел?

Објавено пред

Себастијан Фетел предизвика контроверзи по Португалското ГП, откако посочи дека можеби нема идентичен болид како колегата од Ферари, Шарл Леклер, нешто што веднаш го демантираа од италијанскиот тим.

Фетел повторно беше послабиот возач на Ферари во Португалија, завршувајќи на 10. место, додека Леклер беше 4., и младиот возач од Монако го има победено Фетел на сите трки во 2020. Со ова се комплетира „падот“ на четирикратниот светски шампион во Ферари, откако тие му соопштија дека нема да му го продолжат договорот и ќе го заменат со Карлос Саинс во 2021. Фетел, во интервју за „РТЛ“ по трката посочи дека нешто не е во ред.

„Од една страна сум задоволен бидејќи мислам дека имав добра трка и покрај лошиот старт. Но, од друга страна, очигледно е дека другиот болид е многу побрз. Каде губам време? Го гризам јазикот цела година. Некои идиоти нема да сфатат, но дали јас сум целосен идиот? Не би кажал така. Понекогаш со среќа ќе стигнеш до лимитот, но јас не можам оваа година. На другата страна изгледа многу полесно. Моите очекувања беа многу поголеми“, вели Фетел.

Шефот на Ферари, Матија Биното ги отфрли обвинувањата дека не се однесува фер кон двајцата возачи.

„Болидите на Себ и Шарл се целосно идентични. Искрено се надевам дека Себ ќе може да оствари повисока позиција на квалификациите во Имола и ќе покаже што умее. Шарл е многу добар, но можеби очекувате уште повеќе од вториот возач“, изјави Биното.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италијанскиот фудбал е пред колапс, вели претседателот на Серија А

Објавено пред

Паоло дал Пино, претседателот на Лега Серија А предупредува дека со новите мерки на италијанската влада фудбалскиот систем е „многу блиску до колапс“.

Со новите мерки на премиерот Џузепе Конте, баровите и рестораните во Италија ќе се затвараат во 18 часот, а фитнес-центрите и теретаните ќе останат затворени до 24 ноември. Професионалните спортови можат да продолжат без присуство на публика, што значи дека нема да ги има ниту 1.000 гледачи кои беа присутни последниот месец.

„Се надевам дека владата ја разбира вредноста на фудбалот како индустрија, без политичка демагогија. Ние сме многу загрижени, блиску сме до колапс и економијата на нашата земја ќе плати многу со овие рестриктивни мерки. Здравјето е на прво место, но важно е да се направи вистинскиот потег и да се мисли на долгорочната иднина. Во 2020 загубивме 600 милиони евра со празни стадиони и затоа бараме разбирање на владата. Плаќаме над 1 милијарда евра во даноци секоја година и очекуваме да се размислува и за нас“, вели Дал Пино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шекил: Кога првпат добив пари, потрошив милион долари за еден час!

Објавено пред

Двејн Вејд и Шекил О’Нил имаа блескави НБА-кариери во кои заработија многу и сега ги предупредуваат младите НБА-кошаркари да бидат внимателни и да не ги повторуваат нивните грешки.

Во интервју за „Шарк танк“ во чест на денот на црните бизнисмени, двајцата зборуваа за финансиската интелигенција и Шекил признава дека кога почнал не знаел како да ги троши парите.

„Откако го потпишав првиот спонзорски договор, потрошив еден милион долари во еден час на неколку луксузни автомобили, накит и пат во Лас Вегас. Толку трошев, што од банката ми се јавија да разговараат со мене и ми порачаа дека ќе се уништам ако трошам како лудак, бидејќи не ги сметав работите како данок и слични работи“, вели Шекил.

Двејн Вејд имаше слична приказна за некои „сомнителни“ инвестиции.

„Потрошив многу пари. Имав лоши односи со луѓе од компании надвор од кошарката, некои ресторани. Требаше да бидам поедуциран“, објаснува Вејд.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа36 минути

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија2 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија6 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија7 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа7 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет7 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија7 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет8 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ9 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија9 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион10 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија11 час

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа12 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ12 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет12 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија12 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија23 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет24 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија1 ден

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија1 ден

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Досие