Контакт

Спорт

„Ќе речете дека сум луд, но Тотенхем можат да бидат шампиони“

Објавено пред

Легендарниот тренер Хари Реднап смета дека Тотенхем има силен тим и дека може да се вмеша во борбата за титулата во Премиер лигата. Тотенхем импресионираа во неделата со убедливата победа над Манчестер Јунајтед од 6:1.

„Ако ме прашувате, мислам дека Тотенхем може да ја заврши сезоната меѓу најдобрите четири екипи во Премиер лигата. Мислам дека дури може и да ја освои титулата“, рекол Реднап.

„Знам дека луѓето ќе речат дека сум луд, но погледнете го нивниот состав. Изгледа дека сезонава се ќе биде отворено, овој викенд покажа дека се е можно. Ви велам Тотенхем има опасен тим, на сите позиции се добро покривени. Ако некој може да ги изненади Ливерпул и Сити тоа се Спарси“.

Тотенхем во првите четири кола имаат две победи, реми и пораз.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Медиумите од регионот за фијаското на Вардар: Крах на југословенскиот великан

Објавено пред

Најтрофејниот македонски клуб Вардар, од наредната сезона ќе игра во Втората лига. Варда, вчера, доживеа минимален пораз во Струга (1:0), со што остана и без теоретски шанси да избори опстанок. Фијаското на црвено-црните силно одекна во регионот.

„Црни облаци над Скопје“, е насловот на текстот на босанскиот поратал „спорт.ба“.

„Вардар со години се бори со финансиските проблеми, минатата сезона не доби лиценца за настап во европските купови, иако ја освои шампионската титула“, пишува во дел од текстот на овој портал.

„Вардар го допре дното, лани беа шампиони годинава испаднаа од лигата“, стои во насловот на српскиот поратл „спортске. нет“.

„Крах на југословенскиот гигант. Прочуениот тим испадна во втора лига, а неодамна играше во фазата по групи во Лига Евроа“, пишува „Блиц“.

„Беа шампиони на Југославија, со Динамо играа во Европа. Сега одат во втора лига“, е насловот во хрватскиот поратл „24 сата“.

Фото/fkvardar.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Доминација на Дејвис, Лејкерси ги победија Финикс Санс

Објавено пред

ЛА Лејкесри останаа во трката за место во плеј-офот, по победата над Финикс Санс 123:110. Лејкерси се седми на Западот, позиција која во овој момент им носи место само во плеј-ин, доколку останат на оваа позиција ќе разигруваат за место во плеј-офот.

Ентони Дејвис, го одигра најдобриот меч сезонава, постигна 42 поени, на кои придодаде 12 скока, пет асистенции, три украдени топки и три блокади. Во триумфот на „езерџиите“, по 17 поени постигнаа Алекс Карузо и Кентавијус Калдвел-Поуп.Од местото во плеј-ин не се откажуваат Чикаго Булс. Никола Вучевиќ со дабл-дабл од 29 поени и 16 скокови го водеше Булс до победата над Детроит Пистонс 108:96.

Булс се 11 на Истокот, со две победи помалку од Индијана Пејсерс.

Резултати:

Шарлот-Њу Орлеанс 110:112
Кливленд-Далас 97:124
Орландо-Минесота 96:128
Сакраменто-Оклахома 126:98.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дончиќ исклучен, го удри Секстон

Објавено пред

Далас Маверикс, во Охајо, ги победија Кливленд Кавалирс со 124:97 и се зацврстија на петтото место на табелата во Западната конференција.

Победата на Далас над аутсајдерот ја обележа исклучувањето на Лука Дончиќ.

Словенецот на почетокот од третиот период, во борба за позиција му удри бокс на Колин Секстон, а потоа и го турна на паркетот.

Дончиќ против Кливленд одигра 21 минута, постигна 15 поени на кои придодаде по пет скока и асистенции.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и...

Македонија1 час

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет2 часа

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умрат, а лекарите го скриле видеото

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет3 часа

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож во Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба откако биле прободени со нож во супермаркет во Нов Зеланд,...

Свет3 часа

Состанок на Министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет3 часа

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија20 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет20 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион21 час

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ22 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија22 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија23 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија23 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет24 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 ден

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет1 ден

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет2 дена

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 дена

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт2 дена

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ2 дена

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Досие