Контакт

Спорт

Ќерките на Марадона против мечот Барселона-Бока во негова чест

Објавено пред

Ќерките на фудбалската легенда Диего Марадона, нема да се појават на мечот во чест на нивниот татко помеѓу Бока јуниорс и Барселона во Саудиска Арабија поради несогласувања со адвокатот на нивниот починат татко.

dobivaj vesti na viber

Објавата за играње на мечот на „Мрсол парк“ во Ријад, Саудиска Арабија зачуди многумина, бидејќи дуелот на два легендарни тима сигурно ќе ја наполнеше и „Бомбонера“ во Буенос Аирес и „Ноу Камп“ во Барселона, а од натпреварот отсуствува и клубот каде што Марадона најмногу постигна, неговиот сакан Наполи.

Ќерките го обвинуваат адвокатот Матијас Морла дека го организирал мечот и дека нелегално зборува како претставник на Марадона, кој почина од срцев напад на 60 години минатиот ноември.

„Тоа е човекот кој му се приближи на мојот татко како навивач и сега тврди дека е сопственик на правата за ликот и името на мојот татко, а не неговите деца“, вели Далма Марадона за аргентинскиот „Куатро“.

Далма и нејзината сестра Џанина според аргентинските медиуми се вклучени во легална битка со Морла околу брендот Марадона, по што финансиската полиција влегла во канцеларијата на Морла, кој неодамна ги обвини ќерките дека го оставиле Марадона да умре сам.

„Тој умре сам, освен неговите сестри со кои зборуваше секој ден, и неговата поранешна девојка Вероника Охеда, која доаѓаше да го види со нивниот син Диегито Фернандо. Ќерките ги немаше никаде“, изјави неодамна Морла, кој тврди дека има потпишан документ од 2015 година со кој ги добива правата на ликот на Марадона.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dalma Maradona (@dalmaradona)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gianinna Maradona ? (@giamaradona)

Адвокатот на Марадона: Покрај толку пари, умре сам и напуштен, во празна куќа!

Барса и Бока ќе играат „Марадона куп“ во декември

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Српски фудбалер добил срцев напад на терен, сакал да продолжи да игра

Објавено пред

Драгиша Гудељ, српскиот фудбалер и брат на ѕвездата на Севилја, Немања Гудељ, доби срцев напад на терен во меч од третата лига во Шпанија, но сакал да продолжи на мечот.

dobivaj vesti na viber

Дуелот помеѓу Кордоба и Расинг Ферол беше прекинат при резултат 1:1, откако 25-годишиот Гудељ колабирал и по брза интервенција на лекарскиот тим бил однесен со амбулантно возило. Иако седум минути бил реанимиран, Гудељ инсистирал дека може да продолжи со игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентинците го преименуваа својот тренинг-центар во чест на Лео Меси

Објавено пред

Претседателот на Аргентинската фудбалска федерација (АФА), Чики Тапија, објави дека тренинг-кампот на репрезентацијата, досега познат како Каса де Езеиза, отсега ќе биде именуван според „најдобриот играч на светот“, Лионел Меси.

dobivaj vesti na viber

Со ова се комплетира неделата на прослави во Аргентина, по пријателскиот меч со Панама во четвртокот, во кој Меси го постигна својот 800. гол во кариерата. Аргентина ќе игра уште еден пријателски меч со Курасао во понеделник навечер, пред фудбалерите да се вратат на своите клубови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ и Нагетси го „прегазија“ Милвоки во дуелот на најдобрите во двете конференции

Објавено пред

Денвер нагетс, предводени од нова фантастична партија на Никола Јокиќ, стигнаа до 129:106 победа над Милвоки бакс, во дуел на двете најдобри екипи на Западната и Источната конференција во НБА лигата.

dobivaj vesti na viber

Почетокот на мечот беше израмнет, откако и покрај 18-те поени на Џамал Мареј во првата четвртина, Бакси имаа 37:38 предност, која се зголеми на максимални 40:48 во втората четвртина. Клучна беше третат четвртина, во која Нагетси успеја да го сопрат Јанис Адтокумбо за да направат пресврт и предност од 97:85 по три четвртини. По ова немаше враќање за гостите.

Јокиќ го заврши мечот со 31 поен, 6 скок и 11 асистенции, Џамал Мареј додаде 26 поени, додека за гостите, Адетокумбо исто така заврши со 31 поен, но само седум во второто полувреме.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет1 час

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија2 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Регион2 часа

Денес почнува примената на Шенгенските правила на хрватските аеродроми

Аеродромите во Хрватска се подготвени да ги применат шенгенските правила, кои започнаа на полноќ. Не очекуваат гужва или застој на...

Свет2 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија3 часа

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија4 часа

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет15 часа

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет17 часа

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ18 часа

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ19 часа

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија19 часа

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија21 час

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...

Македонија21 час

СДСМ е уверен дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат уставните измени

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега, реагира СДСМ по обвинувањата...

Македонија22 часа

Спасовски: Истражуваме како затвореници можеле да копаат тунел во Идризово и дали има учество од затворските служби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот за обид...

Македонија23 часа

Дали Ковачевски на состанок барал од пратениците потпис за уставните измени? – Митева тврди дека во партијата е тензично

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека премиерот, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ не можеле да ја контролираат пратеничката група...

Македонија23 часа

„Огнените“ објавија листа на разрешени функционери од ДУИ, тврдат дека ги разрешил Груби

Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на...

Македонија1 ден

Хајредини до Агелер: Прашајте во Њујорк кои политичари од Македонија примиле милиони евра мито од Дојче Телеком

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини на „Фејсбук“ ја повика американската амбасадорка Анџела Агелер да обелодени информации во врска со...

Свет1 ден

(Видео) Макрон кришум си го извади скапиот часовник додека зборуваше за работничкиот минималец

Францускиот претседател Емануел Макрон, пред неколку дена ја бранеше својата пензиска реформа на францускиот ТВ канал ТФ1, каде се обиде...

Македонија1 ден

Часовникот се поместува вечерва, почнува летно сметање на времето

Со поместување еден час нанапред во недела рано наутро започнува летното сметање на времето кое ќе трае до 29 октомври....