Контакт

Спорт

Клиперс ги победија Тандер, Хјустон го растурија Портланд (Видео)

Објавено пред

Лос Анџелес Клиперс, Хјустон, Минесота, Бостон, Милвоки, Индијана и Њујорк забележаа победи во НБА лигата. Натпреварите одиграни ноќат помеѓу понеделникот и вторникот ги обележаа Пол Џорџ и Џејмс Харден.

ЛА Клиперс ги надиграа колегите од Оклахома сити Тандер 90:88. Натпреварот го реши поранешниот играч на Оклахома Пол Џорџ кој погоди слободно фрлање на 0,3 секунди до крајот на мечот.

Најефикасен кај Клиперс беше Монтрезл Херел со 28 поени, 12 скока и пет асистенции. Џорџ постигна 18 поени, а двоен ефект забележа Хрватот Ивица Зубац (12 поени и 10 скока).

Тандер го предводеше Крис Пол со 22 поени.

Хјустон Рокетс ги декласираа Портланд Трејлблејсерс со 132:108. Харден мечот го заврши со 36 поени, шест скока и по пет асистенции и украдени топки. Ова е осми наптпревар во низа на кој Харден постигнува најмалку 30 поени. „Брадата“ во моментов е прв стрелец во лигата со просек од 39,2 поени по натпревар.

Покрај Харден кај Хјустон уште се истакнаа Расел Вестбрук со трипл-дабл од 28 поени, 13 скока и 10 асистенции, односно Клинт Капела со 22 поени и 20 скока.

Резултати:

Кливленд Кавалирс-Њујорк Никс 105:123
Индијана Пејсерс-Бруклин Нетс 115:86
Шарлот Хорнетс-Торонто Репторс 96:132
Милвоки Бакс-Чикаго Булс 115:101
Сан Антонио Спарс-Далас Маверикс 110:117
Бостон Слетикс-Финикс Санс 99:85
Минесота Тимбервулвс-Јута Џез 112:102©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дембеле ќе остане во Лион

Објавено пред

Напаѓачот на Олимпик Лион Муса Дембеле изјавил дека не го интересираат шпекулациите за негов трансфер во јануарскиот преоден рок. Дембеле медиумите најчесто го поврзуваат со Манчестер Јунајтед, Челси и Тотенхем.

„Нема да заминам оваа зима. Многу работи се пишуваат. Јас само треба да останам смирен и да ги игнорирам шпекулациите“, рекол Дембеле.

Претходно и првиот човек на клубот Жан-Мишел Ола рекол дека Дембеле нема да ја напушти Франција, бидејќи сакал да освојува трофеи со Лион.

Напаѓачот е во Лион од 2018 година, а претходно бил играч на Фулам и Селтик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лампард не бил задоволен од Кепа, барал друг голман

Објавено пред

Челси му барал замена на најскапиот голман во светот – Кепа Аризабалага. Шпанскиот репрезентативец летото 2018 година за рекордни 80 милиони евра од Атлетик Билбао се пресели на „Стенфорд Бриџ“.

„Тајмс“ тврди дека во клубот не биле задоволни од напредокот на 25-годишниот голман, кој имаше имаше добри настапи во дебитантската сезона.

Челси во Премиер лигата во 24 натпревари прими 32 гола, најмногу од првите пет екипи на табелата. Шпанецот, по натпреварот со Арсенал (2:2), бил критикуван и од менаџерот Френк Лампард.

Истиот извор тврди дека Челси го означил голманот што би го заменил Кепа. Станува збор за 27-годишниот голман на Барнли, Ник Поуп. Цената на Поуп според „Трансфермаркт“ изнесува 12 милиони евра.

Обесштетувањето нема да биде проблем за „сините“, кои најпрвин ќе се обидат да го продадат Кепа, секако за помала сума од онаа што ја платија за него.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лејкерси победија, тежок пораз на Денвер, Клиперси немоќни во Атланта

Објавено пред

Две од водечките три екипи во Западната конференција во НБА-лигата забележаа порази во синоќешните натпревари. ЛА Клиперс доживеа пораз во Атланта, Денвер без шестмина играчи е поразен во Хјустон, а ЛА Лејкерс славеше над Њујорк.

Последнопласираниот тим на Истокот, Атланта Хокс, со 102:95 забележа победа над ЛА Клиперс, во чии редови го немаше Каваи Ленард.

Клиперс имаше 19 поени предност по првото полувреме, меѓутоа оваа разлика играчите на Атланта ја стигнаа и престигнаа во последниот квартал.

Џо Колинс ја предводеше Атланта со 22 поена и 16 скока. Кај Клиперс се истакна Мотрезл Херел со 30 поени.

ЛА Лејкерс без проблем славеше во дуелот со Њујорк Никс 100:92. Лејкерси ја забележаа 35 победа во сезоната.

Ентони Дејвис беше најдобар кај Лејкерси со 28 поени, Леброн Џејмс постигна 21 поен

Хјустон во дербито убедливо го порази Денвер Нагетс со 121:105. Расел Вестбрук забележа 28 поени и 16 скока, Џејмс Харден уфрли 27 поени, а се истакна кај Хјустон и Ерик Гордон со 25 поени.

Никола Јокиќ мечот кај Денвер го заврши со трипл-дабл од 19 поени, 12 скока и 10 асистенции. За српскиот репрезентативец ова беше 36. трипл-дабл во кариерата.

Резултати:

Голден стејт-Јута 96:129
Финикс-Индијана 87:112
Чикаго-Минесота 117:110
Мајами-Вашингтон 134:129
Бостон-Мемфис 119:95
Торонто-Филалделфија 107:95
Орландо-Оклахома 114:120
Детроит-Сакраменто 127:106

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус кој се појави во Кина би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 час

Бојан Јовановски: Не си играјте со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и пет пати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не си играјте со мојот живот, изјави...

Свет1 час

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан, поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија2 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион2 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет3 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија15 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија19 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија20 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ20 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија20 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија22 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија22 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија22 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија23 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет23 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет24 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет24 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион24 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Досие