Контакт

Спорт

Клоп: Ако го гледаме само резултатот на Челси кај Јунајтед, ќе погрешиме

Објавено пред

Фудбалерите на Ливерпул и Челси вечерва на „Бешикташ парк“ стадионот во Истанбул ќе го одиграат Сиперкуп мечот на УЕФА. Вчера двата тима имаа тренинг на стадионот.

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп изјави дека не се согласува со то дека Ливерпул е фаворит вечерва само затоа што тие победиле, а Челси загубил во првото коло од Премиерлигата.

„Искрено, не знаев дека сите очекуваат од нас да победиме. Ние не се замараме премногу со тоа што луѓето мислат. Го познаваме и респектираме челси, го видовме мечот против Манчестер Јунајтед и кога би суделе само врз основа на резултатот, многу би згрешиле затоа што Челси одигра многу добар меч. Имаат нов тренер, многу нови играчи и ова им е прва прилика да освојат трофеј“ – рече Клоп.

Германскиот стратег тврди дека еден меч не може да има пресудна улога за останатите мечеви кои следат.

„Не знам колкаво е влијанието на еден меч на сите останати во сезоната, но победувањето помага, секогаш има позитивно влијание. Освојувањето титула е она што од нас го очекуваат навивачите, Управата. Но овој меч нема никаква врска со нашиот вовед во Премиерлигата, победата против Норич е едно, а ова сосема друго“ – истакна Клоп.

И дефанзивецот Вирџил ван Дајк смета дека ова е важен дуел за нив.

„Подготвени сме и одвај го чекаме полетокот, сакаме да го освоиме тој трофеј и ќе дадеме се од себе на крајот од мечот да го подигнеме“ – смета дефанзивецот.

epa07771695 Liverpool’s head coach Juergen Klopp (L) and Liverpool’s Naby Keita (R) during a training session of Liverpool FC in Istanbul, Turkey, 13 August 2019. Liverpool FC will face Chelsea FC in the UEFA Super Cup match on 14 August 2019. EPA-EFE/SEDAT SUNA

Спорт

Хауард ќе се врати во ЛА Лејкерс

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс биле подготвени да го вратат во своите редови Двајт Хауард. „Супермен“ ќе игра на местото на Демаркус Казинс кој доживеа нова тешка повреда и веројатно нема да одигра ниту еден меч наредната сезона.

Лејкерс со Леброн Џејмс и Ентони Дејвис подготвуваа напад на шампионската титула, а намерата им е Дејвис да игра не игра на центарската позиција, туку на биде крилен-центар. Поради тоа во клубот го сакаат Хауард, кој во сезоната 2012/2013 за Лејкерс имаше просек од 17,1 поени и 12,4 скока по натпревар.

„Супермен“ е играч на Мемфис Гризлис меѓутоа во Тенеси не сметаат на неговите услуги што значи дека наскоро тој може да се врати кај „езерџиите“.

Хауард во кариерата играл за Орландо, Хјустон, Атланта, Вашингтон и Мемфис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алексис Санчез пред трансфер во Интер

Објавено пред

Интер и Манчестер Јунајтед се договориле за Алексис Санчез. Чилеанецот веќе се договорил со Интер сезоната да ја мине како позајмен играч. Манчестер Јунајтед ќе заработат 15 милиони евра.

Она што ја кочи работата за позајмицата да биде официјализирана е платата на Санчез. Чилеанецот во Манчестер Јунајтед неделно заработува 500.000 евра. Постои опција Јунајтед да плаќа еден дел, но во Интер биле убедени дека можат да најдат друго решение и да ја финализираат целата работа.

Чилеанецот неодамна започна да тренира откако се повреди на Копа Америка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел: Ќе обезбедиме замена за Нејмар

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен Жермен, Томас Тухел, признал дека на неговиот тим му недостигал Нејмар во синоќешниот пораз од Рен (2-1).

Бразилецот нема доволно тренинзи, се уште се рехабилитира од повредата поради која ја пропушти Копа Америка. Според медиумите интерес за Нејмар покажуваат Берселона и Реал Мадрид.

„Нејмар нема да замине доколку пред тоа не обезбедиме замена. Доколку остане ќе имаме фудбалер кој ќе може да ни помогне. Секогаш повторувам, преодниот рок трае уште десет дена, дотогаш сè е можно“, рекол Тухел.

Се шпекулира дека челниците на Пари Сен Жермен ги отвориле преговорите со играчот на Јувентус, Паоло Дибала.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

За изземање на Фетаи и Бубевски од „Титаник 3“ ќе одлучува Јанева

Судијката Марија Клетничка даде нова пауза до 14 часот, во која шефицата на СЈО, во оставка, Катица Јанева, треба да...

Македонија2 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ3 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија3 часа

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Свет3 часа

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

Бројот на бегалци во светот достигна рекорден број од 70 милиони, што е најмногу од Втората светска војна, соопштија ОН....

Македонија3 часа

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа4 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет5 часа

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија16 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет17 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет17 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија18 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет18 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт20 часа

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија1 ден

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион1 ден

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет1 ден

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет1 ден

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет1 ден

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Досие