Контакт

Спорт

Клоп ги провоцира Јунајтед: Толку квалитетни играчи, а толку дефанзивна игра

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги предупреди Манчестер јунајтед, дека „црвените“ на „Енфилд“ во недела ќе бидат сосема поинаков тим од тој кој одигра 1:1 на „Олд Трафорд“ на стартот на сезоната.

Јунајтед се единствениот тим кој успеа да „откине“ поени на Ливерпул во Премиер лигата оваа сезона и тоа во меч во кој Ливерпул израмни во финишот на мечот. Оле Гунар Солскјер изјави дека е горд на тој меч и на одбраната на неговиот тим, но Клоп реши да ги почне „менталните игри“, велејќи дека е „чудно“ да се види тим со квалитети како на Јунајтед да играат толку дефанзивно.

„Чудно е кога играш со висококвалитетен тим, каков што Јунајтед уште е, и тие играат на тој начин. Не знам дали сум кажал дека Јунајтед секогаш се бранат, но најверојатно е така, бидејќи тоа е вистината. Истото беше со Тотенхем минатата недела. Тие не играат само со контранапади, но тоа е главното оружје. По 70 минути имавме 80 отсто посед со Тотенхем и тоа не е нормално. Дали е тоа критика? Како сакаат нека го протолкуваат“, вели Клоп.

Тој знае дека мечот со Манчестер јунајтед е нешто посебно.

„Сите знаеме колку е важен овој меч на нашите фанови, исто како против Евертон. Имаме природни непријатели од историјата на овој клуб, но сега пишуваме нова историја“, додава Клоп.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер вчера ја славеа титулата, од понеделник ќе кратат плати

Објавено пред

Спортскиот директор на Интер, Бепе Марота, признава дека економската ситуација во клубот (но и во целиот светски фудбал) е катастрофална и дека од понеделник ќе почнат разговорите со фудбалерите за намалување на платите.

Пред 5:1 победата на тимот на Антонио Конте над Сампдорија во првиот меч откако ја обезбедија титулата, Марота во интервју за „Скај спорт Италија“ најави дека мора да има промени во тимот.

„Ова е фантастичен момент за прослава на сите во клубот и признание за напорите и за работата која е завршена. Сега е време за уживање во моментот, а не за расправање, но од следната недела ќе почнеме со разговорите во тимот. Ќе зборуваме со фудбалерите заедно со претседателот Стивен Жанг да ги запознаеме со финансиските тешкотии на Интер и на целиот фудбалски свет поради пандемијата“, вели Марота.

Тој ги уверува фудбалерите дека ќе ја добијат премијата за освојувањето на италијанската титула, но предупредува дека реалноста е „катастрофална“.

„Премиите ќе бидат исплатени бидејќи тие се резултат на успехот на тимот. Но, потоа ќе следува искрен разговор меѓу одговорни луѓе. Трошоците за плати се од 70 до 75 отсто од трошоците на клубот и ниту една компанија не може да работи под такви услови. Никој не е одговорен за тоа, но ситуацијата е катастрофална“, предупреди Марота.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хери Кејн бара Тотенхем да размисли за понудите за трансфер

Објавено пред

Откако по вчерашниот пораз од Лидс шансите на Тотенхем за пласман во Лигата на шампионите се во доменот на теоријата, Хери Кејн е подготвен да побара од претседателот Даниел Леви во текот на летото да размислат за понудите за трансфер, тврди британскиот „Сан“.

Напаѓачот подолго време размислува за својата иднина, јавно велејќи дека сака да се бори за големите титули, а се веруваше дека пласман во ЛШ ќе биде доволен да го убеди да остане уште една сезона со Тотенхем. Но, сега, на Спарси им е потребно да победат во последните три меча од сезоната, но и порази на директните конкуренти.

Според „Сан“, 27-годишниот Кејн е свесен дека нема да му дозволат да си замине доколку формално не побара трансфер, и иако тој не е подготвен да го направи тоа, сака Леви да биде „отворен“ за високи понуди.

За Кејн сигурно ќе има заинтересирани ова лето, посебно Манчестер јунајтед и Челси во Премиер лигата, но и Реал Мадрид надвор од Англија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инзаги: Милинковиќ-Савиќ инсистираше да продолжи со скршен нос!

Објавено пред

Тренерот на Лацио, Симоне Инзаги открива дека Сергеј Милинковиќ-Савиќ играл со скршен нос при 2:0 поразот од Фиорентина, со кој шансите за пласман во Лигата на шампионите најверојатно останува само сон.

Лацио имаа седум победи во последните осум меча, но се соочија против тим кој се бори за опстанок.

„Милинковиќ сакаше да остане на теренот по секоја цена, но сигурен сум дека го скрши носот при судирот со глави со Пулгар пред полувремето. Фиорентина секогаш се многу физички силен тим и ни беше потребен таков играч. Имаме уште четири меча и ќе се обидеме да победиме на сите, а во фудбалот се случуваат и почуди работи“, вели Инзаги.

topsport.mk/fudbal/vlahovikj-gi-isfrli-lacio-od-borbata-za-lsh/

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет46 минути

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија1 час

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет3 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет14 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион15 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт17 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ19 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија20 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија20 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија1 ден

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија2 дена

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија2 дена

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија2 дена

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија2 дена

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија2 дена

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Досие