Контакт

Спорт

Клоп и Тухел удрија по мундијалот во Катар

Објавено пред

Менаџерите на Челси и на Ливерпул, Томас Тухел и Јирген Клоп, го изразија своето незадоволство од Светското првенство во Катар, кое ќе се одржува во ноември и декември сметајќи дека така се поставуваат нереални очекувања од нивните фудбалери.

dobivaj vesti na viber

Според Тухел, фудбалерите ќе бидат под влијание на подготовките на мундијалот неколку месеци пред тој да се случи, а Клоп призна дека е лут што ФИФА и УЕФА не прават повеќе да ги заштитат фудбалерите. Премиерлигашката сезона ќе биде во пауза од 12 ноември и ќе се врати на 27 декември за да се направи место за мундијалот, кој ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември.

„Навистина нема многу смисла. Фудбалерите уште сега се фокусирани на Светското првенство, што е добро бидејќи се во форма и се грижат за својата подготвеност. Но, исто така е лошо бидејќи како ќе се доближува мундијалот, нема да се тука ментално. Ќе видиме како ќе влијае на перформансите во октомври, на пример. Ќе бидат исцрпени. Голем успех или големо разочарување може да влијаат и ментално, така што не сум сигурен дека ова е одбра идеја“, вели Тухел.

Клоп, пак, ја спореди ситуацијата со климатските промени велејќи дека сите зборуваат, но никој не се активира.

„Ако одите во финале на Светското првенство и го освоите или загубите, веќе сте одиграле многу, а потоа една недела подоцна треба да играте. Да имаа сите фудбалери пауза, немаше да биде проблем. Но, ова е како зимска пауза, што ја имавме во Германија, како фудбалер и три-четири недели пауза се многу. Кога ќе зборувам за ова, многу се лутам. Исто како со климата. Сите знаеме дека мора да се смени нешто, но никој не презема ништо. Играчите треба да се најважни во овој спорт. Ова Светско првенство се случува во погрешен момент поради погрешни причини“, вели Клоп.

Спорт

„За мене Ѓоковиќ е крал на сѐ, би сакал да можам да бидам како него“

Објавено пред

Најдобриот снукер играч на сите времиња – Рони О’Саливен со моќна изјава му оддаде почит на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ.

dobivaj vesti na viber

Познато е дека Рони го сака тенисот, а бидејќи легендата на снукерот Џими Вајт ја спореди неговата игра со Роџер Федерер, Рони мораше да реагира.

„Федерер, Надал, Ѓоковиќ – отсекогаш сум сакал да ги гледам. Тие се тројца од најдобрите на сите времиња. За мене Ѓоковиќ е крал на сѐ. Без разлика дали сте фудбалер, играч на голф или хокеј, сите се угледуваат на Ѓоковиќ. Посакувам да можам на маса да го правам тоа што го прави Ѓоковиќ на теренот“, изјави О’Саливен.

Славниот Рони седум пати беше светски шампион, освојуваше турнири, но имаше и свои пороци и падови.

Победата на Светското првенство во 2020 година му ја посвети на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ.

„За да ја освојам оваа титула морам да бидам како Новак Ѓоковиќ. Тој е ужасно доследен, прави се многу добро и не ви дава ништо. Тој не е најграциозниот тенисер, го нема тој сјај на Роџер Федерер или оној форхенд на Рафаел Надал… Но, сè е таму од почеток до крај и неговата форма не паѓа многу. Тој секогаш игра на високо ниво. Си реков дека за да победиш овде во Шефилд треба да ја имаш таа сила и стабилност“, објасни О’Саливен во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Два гола на ветеранот Стуани за нова победа на Џирона

Објавено пред

Фудбалерите на Џирона стигнаа до 12. победа во Ла Лига, откако со пресврт беа подобри од Валенсија со резултат 2:1 (0:0).

dobivaj vesti na viber

Џирона се намали прптив борбената Валенсија, а бодовите и ги обезбеди ветарнот Кристијан Стуани.

Уго Дуро во 56.минута ги казни промашувањата на Џирона и донесе предност за Валенсија.

Ви финишот блесна ветеранот Стуани. Уругваецот со головите во 83. и 85.минута направи целосен пресврт.

Со овој триумф Џирона се врати на челната позиција. Реал својот меч од оваа рунда ќе го започне во 18.30 часот.

Џирона во следното коло ќе ја пречека Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тодибо: На тренинзите не смеевме да го допреме Меси

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Барселона, Жан Клер Тодибо, откри какво правило важело клупските тренинзи во ерата на Лионел Меси.

dobivaj vesti na viber

„Не ни дозволуваа да го допреме Меси на тренинг. Звучи лудо, но тоа е вистина. Моравме да бидеме внимателни. Но, тоа е нормално, тој е најдобар и не сакаа да се повреди“, изјави Тодибо за „Марка“.

Францускиот репрезентативец беше член на Барселона од 2019 до 2021 година, откако пристигна од Тулуз како 19-годишен талент, но главно беше на позајмица, а по последната во Ница тој француски клуб го откупи неговиот договор за 8,5 милиони евра. Тодибо овој септември дебитираше за француската репрезентација.

Со одличната форма во Ница, тој го привлече вниманието на Тотенхем и Манчестер јунајтед.Ноца за него бара 40 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ36 минути

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија4 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија5 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија7 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион8 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион8 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија9 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет9 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија10 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија21 час

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет22 часа

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија1 ден

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија1 ден

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија1 ден

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија1 ден

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија1 ден

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Македонија1 ден

Пожар во три објекти во Охрид, голема материјална штета, извести ЦУК

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за упраување со кризи, од вкупниот број 1.509 повици на Единствениот број за итни...

Свет1 ден

Нетанјаху за крајот на примирјето: Хамас нè нападна, не сакаше да ослободи уште заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Хамас не се согласил да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите...