Контакт

Спорт

Клоп: Лампард мора уште многу да научи

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп денеска рече дека неговиот колегата од клупата на Челси, Френк Лампард мора уште многу да учи откако тренерот на „сините“ истакна дека „црвените“ се арогантни по освојувањето на титулата во Премиерлигата.

По завчерашниот меч меѓу овие два клуба кој му припадна на шампионот со 5-3, Лампард влезе во расправија со помошниот тренер на Ливерпул, паднаа и пцовки. Тогаш Лампард рече дека „ако ја освоиле ПЛ, не треба да се арогантни“.
Тоа не му се допадна на Клоп.

„Не можеш такво нешто да ми кажеш мене и на луѓето на мојата клупа затоа што ние не сме арогантни. Френк беше многу натпреварувачки настроен и јас тоа многу го почитувам. Мислам дека во такви ситуации можеш да кажеш речиси се што ќе посакаш. Но по мечот, тоа завршува. Она што мора да го научи е да заврши со тоа по крајот на мечот, но тој тоа не го направи“ рече Клоп.

Клоп потенцира дека не е во ред да се зборува со таков речник по завршување на мечот.

„Френк мора тоа да го научи, а има многу време да научи затоа што е млад тренер. Не сме арогантни, ние сме спротивно од тоа“ – вели Клоп.

Денеска Лампард се извини за своето однесување, но не и за страстите кои ги покажа.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Луд финиш на „Луж“, за 120 секунди ПСЖ ја „скрши“ Аталанта и е во полуфинале

Објавено пред

Нејмар очаен, Мбапе недолечен, Навас се повреди – Аталанта беше со една нога во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Аталанта – ПСЖ 1-0 по 89 минути на „Луж“ во Лисабон. Доказ дека парите не поминуваат доколку не се склопени сите коцки, ќе речат многумина.

Единствениот гол на мечот до таа 89 минута го постигна Пашалиќ, во 27 минута.

Италијанската екипа играше борбено, пожртвувано, голманот (резервниот) Спортиело одличен, смирен, сконцентриран.

Играчите на Аталанта своите противници ги чуваа на половина метар.

На спротивната страна хаос. Нејмар промаши шутеви што претходно лесно би ги реализирал.

Мбапе влезе на средината на вториот дел, но се гледаше дека е недоволно подготвен. Икарди речиси невидлив. Херојот од првиот дел, голманот Навас се повреди, го замени Серхио Рико.

ПСЖ имаше повеќе од играта, создаваше и шанси, имаше повеќе директни удари кон голот на тимот од Бергамо. И тогаш кога сите ја видоа Аталанта во полуфинале – шок.

За 120 секунди ПСЖ со два гола оди меѓу четирите најдобри екипи во ЛШ. Овој меч многу наликуваше на епското финале меѓу Баерн и Јунајтед од 1999 година.

Во 90 минута по асистенција на Нејмар, Маркињос од непосредна близина носи 1-1. На Тухел му олесна. Но играчите на францускиот шампион не сакаа да играат продолженија.

За неколку секунди подоцна, асистира Мбапе, овојпат Чупо-Мотинг гаѓа прецизно за 2-1 за „Светците“. На клупата за резерви скокаат од радост.

ПСЖ е во полуфинале, а таму ќе игра против подобриот од утрешниот двобој Атлетико Мадрид – Лајпциг.
Погледнете:

Прикажи повеќе...

Спорт

Пашалиќ го „казни“ Нејмар за зицерите, Аталанта води 1-0 на полувреме

Објавено пред

Нејмар и Навас беа виновни што беше 0-0 на семафорот на стадионот „Луж“ во Лисабон на првото четвртфинале се до 27 минута на мечот.

Бразилскиот напаѓач Нејмар уште во третата минута имаше 100-отстотна шанса да го матира голманот на Аталанта Спортиело, ама несфатливо за него шутираше крај голот.

Неколку минути подоцна Кејлор Навас со неколку одлични интервенции го спречи налетот на екипата од Бергамо.

Сепак не можеше ништо да стори во 27 минута. Пашалиќ биеше прецизно десно горе од 13-тина метри за водство на „сино-црните“ од 1-0.

Една минута по водството повторно Нејмар се најде во можност да израмни, но биеше силно крај десната статива.

По третпат во првиот дел Бразилецот се „посрамоти“. Во 42 минута неочекувано се најде во прилика од лево, биеше неконтролирано над голот.

Во првото полувреме Икарди е незабележителен во нападот на „Светците“, а Мбапе е на клупата за резерви.

Прикажи повеќе...

Спорт

Парехо со солзи во очите: Си одам повреден, со болка во срцето!

Објавено пред

Навивачите на Валенсија имаат причина да се бесни затоа што нивниот омилен клуб во еден ден остана без Франсис Кокелан, но уште побитно и без капитенот Дани Парехо.

Играчот кој речиси 10 години беше незаменлив кај „лилјаците“, си замина од „Месталја“ како слободен играч откако го раскина договорот со клубот и стана нов член на Вилјареал.

Потезите на Управата на Валенсија на многумина не се јасни, Парехо дури и се расплака додека на медиумите во Шпанија им ја раскажуваше причината поради која си оди од клубот.

„Си одам повреден, со болка во срцето. Сакав да ја завршам кариерата на `Месталја`, се обидов да пронајдам начин, но едноставно беше невозможно“ рече Парехо.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет6 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија6 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија8 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија9 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија10 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија11 час

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија11 час

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија12 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија12 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија13 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ14 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија14 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет14 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија15 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија16 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет16 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет17 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет17 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија17 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Досие