Контакт

Спорт

Клоп: Минамино и толку, ќе нема други засилувања

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп порача дека нема да има нови засилување во зимскиот преоден рок во таборот на „црвените“ освен Јапонецот Такуми Минамино кој доаѓа на „Енфилд“ од австриски Салцбург. Клоп е дециден дека е задоволен од она што го има на располагање.

„Секоја година сме во иста ситуација. Секогаш е незгодно, така да накверојатно нема да сме премногу ангажирани кога се работи за преодниот рок“ – вели Герменецот.

Јапонското засилување на Ливерпул ќе има прилика за деби наскоро на мечот од ФА купот со Евертон, затоа што Клоп моментно нема премногу играчи на располагање.

„Имаме се на се 13 сениорски играчи плус Такуми, но тој нема да може да игра пред викендот. Немаме многу алтернативи на некои позиции, па некои млади играчи ќе мора да играат. Матип е се подобар, Фабињо исто така изгледа подобро. Шаќири, Ловрен исто така, но тој се уште не е подготвен. Се уште им трена време“ – вели Клоп.

Спорт

Ла лига ги помести мечевите поради Евровизија

Објавено пред

Шпанската Ла лига „потклекна“ под притисокот и објави дека ќе ги помести мечевите од последното коло во кое ќе се одлучи титулата поради саботното издание на изборот на песна на Евровизија.

Поради ова, Ла лига ги помести мечевите со кои ќе се одлучи шампионот (Валјадолид-Атлетико Мадрид и Реал-Вилјареал), исто како и мечевите за опстанок ќе се одиграат во сабота во 18 часот. Изборот на песна на Евровизија стартува три часа подоцна.

Првично, Ла лига го премести мечот на Еибар со Барселона од недела во сабота, но откако Еибар и дефинитивно стана второлигаш, мечот се врати во неделниот термин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави се врати во Барселона, но вели дека е дојден само на одмор

Објавено пред

И покрај тоа што каталонските медиуми веќе го „промовираа“ во наследник на Роналд Куман, Чави Ернандез се врат и во Барселона „на одмор“ по крајот на сезоната со катарскиот Ал-Сад.

Шпекулациите ќе се интенвизираат бидејќи Чави, кој се врати во Барселона со своето семејство, последните две години не бил во својот град и покрај тоа што неодамна го продолжи договорот со катарскиот клуб до 2023 година.

„Не знам ништо. Дојдов тука на одмор“, беше единствената изјава на Чави при пристигнувањето на аеродромот.

Чави претходно изјави дека му се јавиле да го замени Кике Сетиен по катастрофата од 8:2 од Баерн Минхен минатата сезона, но тој ја одби таа понуда, по што Роналд Куман беше поставен како решение.

Но, сега, Барса има нов претседател во Жоан Лапорта, кој ќе мора да донесе многу одлуки за иднината на клубот – од тоа дали Лео Меси ќе остане, до продажбата на вишокот фудбалери, до секако, најважната, дали ќе има нов тренер на клупата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој ќе пропушти ЛШ, Јуве, Милан или Наполи?

Објавено пред

Јувентус, Наполи и Милан ќе бидат вклучени во супер-интересна битка за две места во Лигата на шампионите во последното коло од Серија А, откако „росонерите“ не успеаја да ја завршат работата против Каљари и одиграа 0:0.

Ремито значи дека „росонерите“ сега ќе мора да победат во последниот натпревар од сезоната на гости кај опасната Аталанта, ако сакаат да осигураат пласман без разлика на резултатите на противниците.

Милан се на 76 поени израмнети со Наполи и еден поен пред Јувентус. Наполи игра со Верона во недела дома, додека Јувентус гостува на „Ренато Дал’Ара“ кај Болоња  – и на двата клуба не им се потребни поени за опстанок. Јувентус, исто така во среда ги чека финале на Копа Италија против Аталанта.

Јувентус математички е во најнезавидна позиција – мораат да победат и да очекуваат еден од двата ривали да не го направи истото.

Ако Наполи и Милан загубат, а Јувентус одигра нерешено, трите клуба ќе завршат на 76 поени, по што ќе се формира „мини-лига“ во која ќе се гледаат нивните меѓусебни резултати. Во овој случај, Милан ќе биде сигурен бидејќи има подобар скор во дуелите со Јувентус и Наполи, додека тимот со подобра гол-разлика ќе го преземе последното место.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има, и дека следните ќе се...

Европа25 минути

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија2 часа

Пендаровски: Процесот на преговори со ЕУ не смее да се оптоварува со историски контроверзии

ти на состанокот на лидерите на земјите учеснички во Процесот „Брдо – Бриони“, што се одржува во Брдо кај Крањ....

Македонија3 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија6 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет7 часа

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија7 часа

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет7 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет9 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа10 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет10 часа

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет11 час

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет11 час

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија21 час

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија1 ден

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Свет1 ден

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како...

Македонија1 ден

Регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19, починати се 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.557 тестирања, а регистрирани се 62 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео)10 годишно девојче во урнатините на Газа, низ солзи вели: Не можам да го трпам ова, јас сум само дете

Жестоките напади меѓу Израел и Хамас се најтешки за луѓето во Газа, каде што луѓето умираат секој ден – претежно...

Свет1 ден

Курц: Целта на истрагата е да ме отстранат од функцијата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека целта на поднесената пријава против него, поради наводни лажни изјави пред истражниот одбор во...

Свет1 ден

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е...

Досие