Контакт

Спорт

Клоп не можеше да присуствува на погребот на својата мајка

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, не можеше да отпатува дома во Германија за да присуствува на погребот на својата мајка, 81-годишната Елизабет, поради тоа што германските власти не дозволуваат пристигнувања од Велика Британија поради Ковид-19.

„Таа ми значеше сè на светот. Беше вистинска мајка во најдобрата смисла на зборот. Како верен христијанин знам дека сега е на подобро место. Тоа што не можам да одам на погребот е поради овие ужасни времиња. Кога ќе дозволат условите, ќе направиме комеморација за неа“, изјави Клоп за „Шварцвалдер боте“.

Клоп веќе го загуби својот татко Норберг во 2000 на 66 години, неколку месеци откако Јирген ја доби првата менаџерска работа во Мајнц.

Спорт

Десет играчи од Премиер лигата поканети да играат за Јамајка

Објавено пред

Јамајка има намера да стане сила во регионот на Централна и Северна Америка. Во пресрет на почетокот на квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар, Фудбалскиот сојуз на Јамајка ќе испрати покани до десет фудбалери кои играат во Премиер лигата и Чемпионшип дивизијата.

Јамајка има намера да стоври репрезентација која ќе им биде конкурент на САД и Мексико, особено во 2026 година кога Светското првенство ќе се одржи во овој регион.

Покани ќе бидат испратени до напаѓачот на Вест Хем Микел Антонио, Демараи Греј од Њукасл, Нејтан Редмонд од Саутемптон и Макс Еронс играч на Норич, кој од наредната сезона најверојатно ќе игра за Баерн Минхен.

Исто така, Јамајка во своите редови ги сака Андре Греј, Ајсак Хејден, Мејсон Холгејт, Лијам Мур, Кемар Руфи и Иван Туни.

Мур има пасош на јамајка, додека останатите фудбалери, вклучувајќи ги Еронс и Антонио чекаат дозвола од ФИФА за да можат да настапуваат за оваа репрезентација.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ембид ја уништи Јута, Харден им пресуди на Хјустон, редок трипл-дабл на Меконел

Објавено пред

Центарот на Филаделфија Џоел Ембид и бекот на Индијана Ти-Џеј Меконел ја обележаа ноќта во НБА лигата. Ембид ја предводеше Фиалделфија до победата над Јута, по дополнителните пет минути, а Меконел забележа редок трипл-дабл.

Дуелот на водечките тимови во своите конференции, Филалдефија и Јута, им припадна на Севентисиксреси со 131:123. Мечот мина во доминација на Џоел Ембид кој буквално го уништи најплатениот центар во лигата, Руди Гобер.

Ембид постигна 40 поени, вклучувајќи ја и тројката на пет секунди до крајот со која избори продолженија за Филалделфија. Камерунецот во статистиката додаде и 20 скокови. На спротивната страна Гобер имаше скромен ефект од 12 поени и девет скока.

Покрај Ембид, кај Филалдлефија се истакна и Тобајас Херис со 22 поени, осум од нив постигна во продолжението. Најефикасен играч на Јута беше Донован Мичел со 33 поени, но тој беше исклучен во продолжението поради две технички грешки.

Индијана забележа победа над Кливленд 114:111. Ти-Џеј Меконел забележа трипл-дабл со 16 поени, 13 асистенции и 10 украдени топки. Во првиот дел Меконел имаше девет украдени топки, што е рекорд во НБА лигата. Најефикасен кај Индијана беше Малком Брогдон со 29 поени, а Кливленд го предводеше Колин Секстон со 32 поени.

Џејмс Харден се врати во Хјустон и со трипл-дабл ги предводеше Бруклин Нетс до победата 132:114. Брадата забележа 29 поени, 10 скока и 14 асистенции. Хјустон се наоѓа во серија од 13 порази. На „ракетите“ не им помогнаа ниту Џон Вол кој постигна 36 и Виктор Оладипо кој забележа 33 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Епска „ремонтада“ на Барса, преку Севилја и продолженијата во финалето на Копа дел реј

Објавено пред

Барселона успеа да се пласира во финалето на Кралскиот куп на Шпанија, откако во неверојатно драматичен меч со 3:0 по продолженијата ја совлада Севилја за да се даде надеж дека во тешката сезона ќе се стигне до трофеј.

Каталонците мораа да надополнат предност од 0:2 од првиот меч, и започнаа фантастично, кога Усман Дембеле даде прекрасен гол во 12. минута. Но, по ова, тие не успеваа да го најдат патот до голот на гостите, а во 73. минута имаа совршена шанса за гол, кога беше досуден пенал. Меѓутоа, обидот на Луис Окампос заврши во рацете на Андре Тер Штеген и драмата продолжи.

Во 92. минута од мечот, гостите остана со играч помалку по вториот жолт картон на Фернандо, а две минути подоцна, Жерард Пике беше највисок во скокот за 2:0 и да примора продолженија, во кои Каталонците бргу стигнаа до 3:0 предност преку Мартин Брејтвајт во 95. минута од мечот.

Во финалето на Купот, Барса ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу Атлетик Билбао и Леванте, каде што првиот меч во Баскија заврши 1:1.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 минути

Повеќе од 1,5 милион вакцинирани во Србија, ревакцинирани над 500.000 луѓе

Во Србија, според последните владини податоци, досега се дадени 1.535.274 вакцини против коронавирус, а втора доза добиле 534.751 лице. Србија...

Македонија32 минути

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето на доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа43 минути

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела, секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест за коронавирус, најави германската канцеларка, Ангела Меркел....

Македонија54 минути

Расте бројот на заразени со коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје кој покажува зголемување на новозабоените за 56 отсто во...

Свет12 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија16 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија17 часа

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија18 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија19 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија19 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион23 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион23 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет23 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион24 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија2 дена

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет2 дена

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Досие