Контакт

Спорт

Коби на листа на „Славни покојници кои се уште заработуваат“, фановите бесни

Објавено пред

Американскиот бизнис магазин „Форбс“ се најде на мета на критики на читателите поради листата на најплатени „Славни покојници кои се уште заработуваат“ за 2020 година, на која се најде и кошаркарот Коби Брајант.

Легендата на Лејкерси на оваа листа е заедно со Мајкл Џексон, Елвис Присли и Мерлин Монро.

Брајант на почетокот на годинава загина во сообраќајна несреќа откако се сруши хеликоптерот во кој тој патуваше со неговата ќерка Џиана и уште неколкумина. Коби го зазема шестото место на листата на „Форбс“.

Неговата заработувачка, по прераната смрт само годинава е проценета на 20 милиони долари, а магазинот наведува дека тоа е резултат на бродажбата на автобиографијата на кошаркарот, но и на дел од неговата спортска опрема.

Фановите на „мамбата“ на социјалните мрежи со жестоки напади за магазинот наведувајќи дека тоа што Коби е сместен во оваа листа е ужасно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Реал ги уништи надежите на Интер, Иличиќ и Аталанта се реваншираа на „Енфилд“

Објавено пред

Двата италијански клубови во акција во вечерните мечеви од Лигата на шампионите имаа сосема различна среќа – Интер загуби дома од Реал Мадрид со 0:2 за да си ги направи шансите за пласман во осминафиналето во доменот на теоријата, додека Аталанта му се реваншираше на Ливерпул, победувајќи ги на „Енфилд“ со 2:0.

Големото дерби на „Џузепе Меаца“ не ги оправда очекувањата, но сигурно „кралевите“ ќе бидат задоволни и со ваква победа. Тие дојдоа рано во водство со гол од пенал на Еден Азар, а Артуро Видал доби бизарен црвен картон до крајот на полувремето да ги постави Интер во незгодна позиција. Родриго во второто полувреме го реши мечот.

Откако дома загубија со 0:5 од Ливерпул, се очекуваше Аталанта да ја снајде слична судбина и на гостувањето, но наместо тоа добивме „нокаут“ во четири минути. Јосип Иличиќ, кој по подолга пауза поради депресијата се врати на фудбалот, во 60-тата минута доби одлична топка од капитенот Алехандро Гомез за 1:0, за Робин Госенс четири минути подоцна да се најде сам во шестнасетникот на „црвените“ за 2:0.

Со ова, ситуацијата во групата Д се искомпликува – Ливерпул уште се први со 9 поени, но сега Аталанта и Ајакс имаат по 7, откако „копјаниците“ со 3:1 го победија Митјиланд.

Актуелниот шампион, Баерн Минхен, немаше мака и со 3:1 го совлада Салцбург со головите на Роберт Левандовски и Лирој Сане (и еден автогол), за совршени 4-од-4 по четири меча и пласман во осминафиналето. Атлетико Мадрид пропуштија шанса да се одвојат, откако одигра само 0:0 против Локомотив Москва.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА А

Баерн Минхен – Ред бул Салцбург 3:1

Атлетико Мадрид – Локомотив Москва 0:0

Табела: 1.Баерн М. 12, 2.Атлетико М. 5, 3.Локомотив М. 3, 4.РБ Салцбург 1

ГРУПА Б

Интер – Реал Мадрид 0:2

Табела: 1.Борусија М. 8, 2.Реал М. 7, 3.Шахтјор 4, 4.Интер 2

ГРУПА Ц

Марсеј – Порто 0:2

Табела: 1.Манчестер с. 12, 2.Порто 9, 3.Олимпијакос 3, 4.Марсеј 0

ГРУПА Д

Ајакс – Митјиланд 3:1

Ливерпул – Аталанта 0:2

Табела: 1.Ливерпул 9, 2.Ајакс 7, 3.Аталанта 7, 4.Митјиланд 0

ИНТЕР – РЕАЛ М.

ЛИВЕРПУЛ – АТАЛАНТА

БАЕРН МИНХЕН – РБ САЛЦБУРГ

АЈАКС – МИТЈИЛАНД

МАРСЕЈ – ПОРТО

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар имаше блескав старт, па доживеа тежок пораз во Полска

Објавено пред

Вардар имаше фантастичен старт на гостувањето кај Кјелце, но потоа доживеа тежок пораз, втор за неколку дена од полскиот гигант, овојпат со 36:29 (18:12) на гости.

Тимур Дибиров, Столе Стоилов и Кристијан Дисингер имаа вистинско шоу на стартот, за „црвено-црните“ да дојдат до 5:2 водство против тимот на Талант Душебаев, но потоа на сцена стапија Алекс Душебаев и Аркадијуш Морито и на полувреме Вардар губеше со дури шест разлика (18:12), во полувреме во кое имавме само две одбрани.

Разликата беше преголема за да се стигне во второто полувреме и Кјелце сега остануваат убедливо први во групата Б со 13 поени, додека за Вардар ова е трет пораз во пет меча и се наоѓаат на шестото место со 3 поени.

Душебеав и Морито го завршија мечот со седум гола, додека за Вардар, Дибиров имаше 7, а Ловро Јотиќ шест гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Веспрем – Алборг 30:32 (16:19)

Кјелце – Вардар 36:29 (18:12)

Прикажи повеќе...

Спорт

Убедливиот Менхенгладбах го зголеми притисокот на Реал и Интер, Сити совршени во осминафинале

Објавено пред

Борусија Менхенгладбах уште еднаш воодушеви во Лигата на шампионите, демонтирајќи ги Шахтјор Доњецк со 4:0 за да постави притисок на Интер и Реал Мадрид кои од 21 часот го играат големото дерби, додека Манчестер сити и официјално е во осминафиналето по 1:0 победата над Олимпијакос на гости во Грција.

На „Борусија-Парк“, домаќините дојдоа во водство уште во 14. минута преку гол од пенал на Штиндл, за Нико Елведи во 34. минута да зголеми на 2:0, пред Брил Ембодо да постигне сензационален гол со ножички во финишот на полувремето. Оскар Вент во второто полувреме го потврди триумфот, за „ждребињата“ да се зацврстат на првото место на табелата во групата Б со осум поени, додека Реал имаат само 4, а Интер 2 пред нивниот меч.

Тимот на Пеп Гвардиола, пак, ја забележа и четвртата победа во четири меча во ЛШ, славејќи со 1:0 со убавиот гол на Фил Фоден во првото полвуреме, за целосна контрола во групата Ц.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА Б

Борусија Менхенгладбах – Шахтјор Доњецк 4:0

Интер – Реал Мадрид 21.00 ч.

Табела: 1.Борусија М. 8, 2.Шахтјор 4, 3.Реал Мадрид 4, 4.Интер 2

ГРУПА Ц

Олимпијакос – Манчестер сити 0:1

Марсеј – Порто 21.00 ч.

Табела: 1. Манчестер с. 12, 2.Порто 6, 3.Олимпијакос 3, 4.Марсеј 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија12 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија13 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет14 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен15 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија18 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија20 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија20 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура21 час

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа22 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет22 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија22 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион23 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа23 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет23 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет24 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет1 ден

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет1 ден

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет1 ден

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Досие