Контакт

Спорт

Кога Гери Невил и Џејми Карагер се согласуваат, тогаш нешто навистина не е во ред

Објавено пред

Гери Невил и Џејми Карагер беа лути фудбалски ривали во дресовите на Манчестер јунајтед, односно Ливерпул, а своето ривалство го продолжија и како ТВ-коментатори. Но, нивната реакција на формирањето на европската Суперлига под водство на нивните поранешни клубови беше единствена.

Невил побара големата англиска шесторка (Манчестер јунајтед, Ливерпул, Манчестер сити, Арсенал, Тотенхем и Челси) да биде казнета со поени во Премиер лигата, односно практично да се исфрлат од елитата поради „криминалниот чин“ кон фудбалските фанови.

„Манчестер јунајтед и другите големи шест клуба треба да се срамат од своите постапки. Европска Суперлига со Арсенал, кој едвај одигра нерешено со Фулам. А Манчестер јунајтед игра нерешено со Барнли. Треба да бидат казнети со поени сите што беа вклучени. Вистинска шега. Поставете ги на дното на лигата и земете им ги парите. Среде пандемија, економска криза, фудбалските клубови што едвај преживуваат, клубовите на работ во Лига 1 и Лига 2, а овие имаат состаноци на ‘Зум’ за да креираат повеќе алчност? Сопрете ги овие клубови и нивната алчност“, вели Невил.

Со него се согласува и Карагер, кој влезе во остар напад на својот поранешен клуб преку колумна за „Дејли телеграф“.

„Оваа година од Ливерпул слушаме само колку им недостигаат фановите. Смешно е како гласовите на Коп се важни кога се потребни. На газдите на Ливерпул изгледа им се допаѓаат празни стадиони бидејќи кренаа можност за бојкот. Мечот со Лидс вечерва е важен поради Лигата на шампионите, милиони ќе го гледаат поради тоа, со многу емоции, без разлика на резултатот. И преостанатите седум меча на Ливерпул. Тоа е убавината на лигашкиот фудбал, секој поен е важен. Како поранешен фудбалер на Ливерпул ми се мачи дека репутацијата на мојот клуб е намалена од сопствениците што сакаат да нѐ стават во лига во која нема да се бориме за успех. Бесрамниот капитализам на Манчестер јунајтед не ме изненадува. Фановите на Јунајтед се согласуваат со мене дека од првиот ден Глејзери не криеја дека парите се најважни. Презирот кон фановите го покажаа така што им наплаќаа дополнително на носителите на сезонски билети за куп-натпреварите. Но, Џон В. Хенри е поитар, зборувајќи за единство со фановите, но не ја знае културата на Коп. Јас бев првиот со сезонски билет што се откажа кога се обидоа да ни наплатат 77 фунти за меч во 2016. Арсенал, Манчестер сити, Челси и Спарси исто така ќе добијат осуда за ова. Тие четири се кријат за Ливерпул и Јунајтед кога тоа им е потребно“, вели Карагер.

Спорт

Позицијата на Ботас во Мерцедес не се доведува во прашање

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, негира дека Валтери Ботас би можел да биде отпуштен во текот на сезоната. Добрата форма на Џек Расел и ангажирањето на Роман Грожан, ги поттикнаа медиумските шпекулации дека во Мерцедес сериозно размислуваат да да донесат друг возач на местото на Финецот.

„Доколку не добие грип и не може да вози, тогаш ќе мораме да го замениме. Ако тоа не се случи, тј ќе биде во својот болид“, им изјавил Волф на новинарите, пред третиот тренинг на патеката во Барселона.

„Не гледам причина зошто би требао да правиме промени. Оное момци таму (мисли на Ред Бул) сакаат да си играат музички столчиња, не очекуваме тоа да се смени“, заклучил шефот на Мерцедес.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Билд“ најавува сензационален трансфер – Салах се враќа во Челси

Објавено пред

Уредникот на „Спорт Билд“, Кристијан Фалк, тврди дека е точна информацијата, дека менаџерот на Челси, Томас Тухел, сака да на „Стенфорд Бриџ“ да го врати Мохамед Салах.

Салах, во 2014 година играше во Челси. Тогаш тој во Лондон пристигна од Базел, како млади и талентиран фудбалер. Не успеа да се наметне кај Жозе Мурињо, поради што клубот го позајми најпрвин во Фиорентина, а потоа и во Рома. „Волчицата“ во 2016 година го откупи неговиот договор, а во 2017 година го продаде во Ливерпул за 40 милиони евра.

На „Енфилд“, Салах, стана еден од најдобрите напаѓачи во светот.

Уредникот на „Спорт Билд“, тврди дека Тухел ја составил листата на потенцијални засилувања во нападот. Покрај Ерлинг Халанд и Ромелу Лукаку на листата се наоѓа и Салах.

Египќанеот, неодамна изјави дека не сака да „зборува за својата иднина во Ливерпул, бидејќи ништо не зависи од него“.

Салах, во кариерата за Ливерпул одиграл 198 натпревари и постигнал 123 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Билд“ најавува сензационален трансфер – Салах се враќа во Челси

Објавено пред

Уредникот на „Спорт Билд“, Кристијан Фалк, тврди дека е точна информацијата, дека менаџерот на Челси, Томас Тухел, сака да на „Стенфорд Бриџ“ да го врати Мохамед Салах.

Салах, во 2014 година играше во Челси. Тогаш тој во Лондон пристигна од Базел, како млади и талентиран фудбалер. Не успеа да се наметне кај Жозе Мурињо, поради што клубот го позајми најпрвин во Фиорентина, а потоа и во Рома. „Волчицата“ во 2016 година го откупи неговиот договор, а во 2017 година го продаде во Ливерпул за 40 милиони евра.

На „Енфилд“, Салах, стана еден од најдобрите напаѓачи во светот.

Уредникот на „Спорт Билд“, тврди дека Тухел ја составил листата на потенцијални засилувања во нападот. Покрај Ерлинг Халанд и Ромелу Лукаку на листата се наоѓа и Салах.

Египќанеот, неодамна изјави дека не сака да „зборува за својата иднина во Ливерпул, бидејќи ништо не зависи од него“.

Салах, во кариерата за Ливерпул одиграл 198 натпревари и постигнал 123 голови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање во врска со вчерашната средба...

Топ2 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија2 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет3 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија4 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија16 часа

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија20 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија21 час

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија21 час

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија23 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија23 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија24 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет1 ден

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија2 дена

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Досие