Контакт

Спорт

„Кога го запознав Зидан почнав да се тресам“

Објавено пред

Реал Мадрид минатото лето го доведе 18-годишниот Родриго од бразилски Сантос за 45 милиони евра.

Младото момче беше дел од големата реконструкција на екипата од страна на Зинедин Зидан кој покрај него, на „Бернабеу“ ги донесе и Еден Азар, Лука Јовиќ, Едер Милитао и Ферланд Менди.

За клупската телевизија Родриго раскажа за неговата прва средба со Зидан.

„Кога го запознав Зидан, почнав да се тресам. Некогаш гледав снимки од него додека бил играч, а сега е мој тренер. Лудо е, драго ми е што го запознав, но бев многу нервозен“ – рече Родриго.

Младиот фудбалер одлично се снајде во новата средина со оглед на тоа дека првпат игра за така голем клуб, а има само 18 години. До сега има 10 настапи, постигна 5 гола и има 1 асистенција.

„Навистина сум задоволен како тргнав со Реал. Не можеше подобро. Се помина навистина одлично. Работите се движат многу побрзо отколку што очекував и се надевам дека ќе продолжам во ист стил“ – вели Родриго.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кубацки со двојна победа, Кобајаши леташе 147 метри (видео)

Објавено пред

Полскиот шампион од новогодишната турнеја „4 скокалници“, Давид Кубацки победи и во вториот ден натпреварување во Титизе-Нојтштад, триумфирајќи пред шампионот од Светскиот куп, Рјоју Кобајаши и Словенецот Тими Зајц.

Кубацки имаше одличен скок од 143 метри за да биде лидер по првата серија, по што во втората и скок од 133.5 метри му беше доволно за победа со само 0.3 поени предност пред Кобајаши, кој за првиот скок од 147 метри доби посебна награда.

Германецот Карл Гајгер стигна до петтото место и иронично го зголеми водството во генерален пласман пред Австриецот Штефан Крафт, кој имаше лоша прва серија и заврши само на 11 место. Следниот викенд следува двојна програма во Закопане, Полска, каде што Кубацки секако ќе има херојски пречек.

Прикажи повеќе...

Спорт

Унгарците со луд пресврт ги „скротија“ Словенците (видео)

Објавено пред

Иако имаа совршен старт на мечот и предност од +3 на полувреме, Словенците не успеаја да направат голем чекор кон пласман во полуфиналето на Европското првенство, бидејќи Унгарија со фантастичен почеток на второто полувреме успеа да стигне до 29:28 победа за да ја искомпликува ситуацијата во групата 2.

Во првото полувреме, тимот на Љубомир Врањеш играше гол-за-гол, пред во одлична завршница да направи предност од 16:13, меѓутоа во второто полувреме како да им недостасуваше здив, откако Унгарците направија низа од 8:2 и го решија мечот во првите десетина минути. По ова, Словенците се обидоа да се доближат на оваа предност, но на крајот го забележаа првиот пораз во втората фаза.

Бенце Банхиди со осум гола беше најефикасниот за Унгарците, а шест постигна Патрик Лигетвари, додека за словенечката репрезентација Јуре Доленец имаше осум гола, а Борут Мачковшек пет.

Со победата Унгарците имаат 4 поени, исто колку и Словенците, а до крајот на групната фаза ги чекаат пресметки со Португалија и Шведска, додека „змајчеките“ играат со Норвешка и со Португалија.

ЕП РАКОМЕТ 2020, 2.КОЛО, ГЛАВНА ФАЗА

ГРУПА 2

Португалија – Исланд 25:28 (12:14)

Словенија – Унгарија 28:29 (16:13)

Норвешка – Шведска 18.30 ч.

Табела: 1.Норвешка 4, 2.Унгарија 4, 3.Словенија 4, 4.Исланд 2, 5.Португалија 2, 5.Шведска 0

Фото: ЕХФ

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн во последниот пола час ја торпедираше Херта (видео)

Објавено пред

Херта Берлин успеа да ги намачи германските шампиони Баерн Минхен во првите 45 минути, но на крајот тимот на Јирген Клинсман не можеше против „баварската машина“ и загуби со 0:4 на „Олимпискиот стадион“.

„Старата дама“ го пречека Баерн по низа од четири меча без пораз и изгледаше тесно во првото полувреме, пред Томас Милер во 60-тата минута да постигне гол по асистенција на Иван Перишиќ. Во 73. минута, Роберт Левандовски од пенал зголеми на 2:0, за само две минути подоцна Тијаго Алкантара да го реши победникот за 3:0. Перишиќ добриот меч го заврши со гол во 84. минута за победа на тимот на Ханс-Дитер Флик.

Баерн сега се втори на табелата со 36 поени, четири помалку од лидерите РБ Лајпциг, додека Херта се на 14. место на табелата со 19 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава22 минути

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравствосоопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се огласи...

Регион3 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет4 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија8 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа9 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија9 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија11 час

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа24 часа

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија1 ден

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија1 ден

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 ден

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Досие