Контакт

Спорт

Кој чека-ќе дочека! Финска слави прв пласман на големо натпреварување во историјата (видео)

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Финска првпат од своето основање во 1907 година се пласираше на едно големо натпреварување, откако со 3:0 победата над Лихтенштајн го обезбедија второто место во групата Ј зад недостижната Италија, но пред репрезентации како Грција и Босна и Херцеговина.

За пласман на Финците им беше потребно барем реми против „моќниот“ Лихтенштајн, но на крајот стигнаа до победа. Јасе Туоминен во 21. минута стрелаше за 1:0, пред нивниот најдобар стрелец, Тему Пуки во 63. минута со гол од пенал да го потврди триумфот и во 73. минута да зголеми на 3:0.

Иако во својата историја имаа големи фудбалски имиња како Јари Литманен, Сами Хипија и Микаел Форсел, Финците никогаш не беа ниту блиску до големите натпреварувања и сега се последната нордиска земја со ваков пласман. Добар пример за македонската репрезентација, која уште го чека својот прв пласман на ЕП или СП.

Нивните нордиски соседи, Норвешка, пак со 4:0 рутински ги совладаа Фарските Острови за да ги заддржат шансите за пласман на Евро 2020, за што им е потребно прво вечерва дуелот Романија-Шведска да заврши со реми.

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Ф

Норвешка – Фарски Острови 4:0

Романија – Шведска 21.00 ч.

Шпанија – Малта 21.00 ч.

Табела: 1.Шпанија 20, 2.Шведска 15, 3.Романија 14, 4.Норвешка 14, 5.Фарски Острови 3, 6.Малта 3

ГРУПА Ј

Финска – Лихтенштајн 3:0

Ерменија – Грција 0:1

Босна и Херцеговина – Италија 21.00 ч.

Табела: 1.Италија 24, 2.Финска 18, 3.Грција 11, 4.Ерменија 10, 5.БиХ 10, 6.Лихтенштајн 2

Спорт

Калчомеркато: Јувентус и Реал ќе разменат играчи

Објавено пред

Јувентус и Реал Мадрид договарале размена на фудбалери, тврди „Калчомеркато“. Главна ѕвезда во оваа размена би бил Паоло Дибала.

Реал Мадрид се заинтересирани за 26-годишниот Аргентинец, но нема доволно пари за неговиот трансфер.

Поради тоа на Јувентус им понудиле помала сума на пари и двајца фудбалери.

Дибала иам договор со Јувентус до 2022 година, а досегашните обиди да ја продолжи соработката не беа успешни. Аргентинецот бара годишна плата од 15.000.000 евра, Јувентус му нудат помала сума.

Реал за Дибала биле подготвени во Торино да ги испратат Иско и Винисиус Жуниор. Иско ги потроши сите кредити кај Зинедин Зидан, додека Винисиус наводно не се вклопувал во визијата која за тимот ја има тренерот Зидан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер сити и Партизан го договориле трансферот на Стевановиќ

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Партизан е во преогвори со Манчестер сити околу трансферот на Филип Стевановиќ. 18-годишникот потекнува од клупската академија, а од минатата сезона е дел од првиот тим. Неодамна постигна гол во вечното дерби.

Локалните медиуми од Манчестер, пишуваат дека трансферот наскоро ќе биде реализиран. Стевановиќ, во јануари ќе потише петгодишен договор, но до крајот на сезоната ќе остане во Партизан како позајмен играч.

Од трансферот на талентираниот фудбалер Партизан ќе заработи околу шест милиони фунти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Хеа најплатен голман во Премиер лигата, Ромеро заработува повеќе од Едерсон

Објавено пред

Давид Де Хеа има најголема плата од сите голмани во Премиер лигата, покажува истражувањето на „Спотрак“. Според ова истражување првиот голман на Манчестер сити, Едерсон, неделно заработува помалку од третиот голман на Манчестер Јунајтед, Серхио Ромеро. Неверојатен е податокот дека Манчестер Јунајтед, на неделно ниво, за платите на тројцата голмани издвојува 600.000 евра.

Шпанскиот репрезентативец, Де хеа, во Манчестер Јунајтед има неделна плата од 413.000 евра. Неговата плата е за речиси 250.000 евра поголема од вториот на оваа листа, Кепа Аризабалага од Челси.

Голманот за кого Челси платија 80.000.000 евра, неделно заработува 165.000 евра. Трет на листата, на најплатени голмани во Премиер лигата е капитенот на Лестер, Каспер Шмајхел (143.000 евра неделно).

Следуваат Џордан Пикфорд од Евертон, Бернд Лено од Арсенал, Дин Хендерсон од Манчестер Јунајтед, Иго Љорис од Тотенхем и Руи Патрисои од Вулверхемптон. Овие голмани имаат неделни плати од 110.000 евра.

Според многумина најдобриот голман во Премиер лигата, Алисон Бекер од Ливерпул е деветти според платата од 99.000 евра неделно.

Неговиот колега и сонародник, Едерсон Мораеш од Манчестер сити на оваа листат се наоѓа на 12 место. Неделната плата на Едерсон изнесува 71.000 евра, што е за 6.000 евра помалку од она што го заработува третиот голман на Манчестер Јунајтед, Серхио Ромеро.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија2 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија3 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион4 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија4 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно5 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа5 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа6 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа6 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет18 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија19 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија20 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија23 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија24 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија24 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие