Контакт

Спорт

Колумбија може да ја загуби организацијата на Копа Америка

Објавено пред

Колумбија може да ја загуби организацијата на континенталниот шампионат, Копа Америка, кое треба да го ко-организира заедно со Аргентина откако протестите во земјата создадоа целосна блокада.

Протестите започнаа на крајот на април по предлогот на претседателот Иван Дуке за реформа на даночните закони и законите за здравство, план кој ќе го стави товарот на работничката класа која е погодена и од влијанието на пандемијата на корона вирусот. Повлекувањето на предлогот не ги смири протестите, а „националниот штрајк“ како што се нарекува трае цела недела, посебно во големите градови како Кали и Богота.

Повеќе од 50 луѓе ги загубија животите во судирите со полицијата, а повеќе од 800 се повредени. Фудбалските натпревари веќе не се оддржуваат цел месец, поради што беа преселени мечевите од Копа Либертадорес и Копа Судамерикана во Парагвај.

Ова не е првпат немирите во Колумбија да предизвикаат загриженост пред Копа Америка. Во 2001, кога имаше терористички напади од герилата ФАРЦ, Аргентина се откажа поради безбедносни причини, додека Бразил прати ослабен тим, по што домаќините станаа шампиони.

Спорт

Американски мотоциклист загина при обид за поставување на светски рекорд

Објавено пред

Американскиот мотоциклист, Алекс Харвил загина при подготовките за поставување на светски рекорд со прескокнување на 107 метри на аеро-митингот во Вашингтон, објавија локалните власти.

28-годишниот Харвил се обидуваше да постави рекорд од 351 стапки (107 метри) за скок од подвижна рампа, но на подготовките, имал лошо приземјување и излетал од мотоциклот губејќи ја кацигата. Трагедијата доаѓа еден месец откако Харвил го доби вториот син.

„Ги сакам мотоциклите цел живот и ова е посебно место за мене“, изјавил Харвил пред несреќата.

Тој претходно беше светски рекордер во 2013 година, кога прескокна 297 стапки од една рампа до друга.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во Токио 160.000 кондоми за спортистите, но со порака – не ги користете!

Објавено пред

Организаторите на Олимпијадата во Токио ова лето ќе им поделат на спортистите 160.000 бесплатни кондоми, а во исто време ќе им забранат да имаат секс, односно да си ги вратат кондомите дома како сувенири.

Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) потврди дека сите кои ќе бидат сместени во олимпиското село ќе мораат да ги почитуваат правилата за социјално дистанцирање поради КОВИД-19, заканувајќи се со финансиски казни, дисквалификација, но и депортирање од Јапонија.

Според правилата, спортистите мораат да избегнуваат „секаков непотребен физички контакт“, што ги остава сигурно неупотребливи 160.000 кондоми кои традицонално се делат на спортистите на Олимпијадите од Сеул 1988 година.

Организаторите велат дека кондомите ќе бидат само симболична порака за безбеден секс и за зголемување на свесноста за ХИВ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шведска со тешка пенал-победа над Словачка

Објавено пред

Шведска, по крајно разочарувачките 0:0 против Шпанија во првото коло, успеа да стигне до 1:0 победа над Словачка со гол од пенал во второто полувреме.

Во можеби најлошиот меч досега на Европското првенство, двете репрезентации не направија многу шанси, и најдобри на мечот беа нивните голмани, Мартин Дубравка и Робин Олсен. Сепак, Швеѓаните беа поактивни во играта, и тоа резултираше со гол во 77. минута, кога по стартот на Дубравка беше досуден пенал, а Емил Форсберг беше прецизен од белата точка.

Двете репрезентации остануваат во трка за осминафиналето, иако сега Швеѓаните имаат полесен пат – имаат четири поени и во последното коло играат со Полска, додека Словаците ќе се соочат со првиот фаворит, Шпанија.

Графика: Sofascore за Тоспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-50059-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт3 часа

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија4 часа

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион8 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија9 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион9 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт11 час

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт20 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион21 час

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа21 час

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија1 ден

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија1 ден

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија1 ден

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија1 ден

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 ден

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Досие