Контакт

Спорт

Комплетен распоред на Мундијалот во Катар

Објавено пред

Остануваат уште осум дена до почетокот на 22. Светско првенство во фудбал, според многумина најважниот спортски настан во годината, Топспорт ви го пренесува комплетниот распоред, на натпреварите во Катар.

dobivaj vesti na viber

Светското првенство, на 20.ноември од 17 часот, на стадионот Ал-Бајт во градот Ал-Кор, ќе го отворат домаѓинот Катар и Еквадор.

Според обложувалниците, најголем фаворит е Бразил, а потоа следат Аргентина, Шпанија, Холандија, Германија, Франција…

Подолу можете да го погледнете комплетниот распоред и термините на сите натпревари:

ГРУПА А

1. коло – 20. ноември

Катар – Еквадор 17ч

21.ноември

Сенегал – Холандија 11ч

2. коло, 25.ноември

Катар – Сенегал 14ч

Холандија – Еквадор 17ч

3. коло, 29.ноември

Еквадор – Сенегал 16ч

Катар – Холандија 16ч

ГРУПА Б

1. коло, 21. ноември

Англија – Иран 14ч

САД – Велс 20ч

2. коло, 25. ноември

Велс – Иран 11ч

Англија – САД 20ч

3. коло, 29.ноември

Велс – Англија 20ч

Иран – САД 20ч

ГРУПА Ц
1. коло, 22.ноември

Аргентина – Саудиска Арабија 11ч

Мексико – Полска 17ч

2. коло, 26.ноември

Полска Саудиска Арабија 14ч

Аргентина – Мексико 20ч

3. коло, 30.ноември

Аргентина – Полска 20ч

Саудиска Арабија – Мексико 20ч

ГРУПА Д

1. коло, 22. ноември

Данска – Тунис 14ч

Франција – Австралија 20ч

2. коло, 26.ноември

Тунис – Австралија 11ч

Данска – Франција 17ч

3. коло, 30.ноември

Австралија – Данска 16 ч

Франција – Тунис 16ч

ГРУПА Е

1. коло, 23.ноември

Германија – Јапонија 14 ч

Шпанија – Костарика 17ч

2. коло, 27. ноември

Јапонија – Костарика 11ч

Шпанија – Германија 20ч

3. коло, 1.декември

Јапонија – Шпанија 20ч

Костарика – Германија 20ч

ГРУПА Ф

1. коло, 23. ноември

Мароко – Хрватска 11ч

Канада – Белгија 20ч

2. коло, 27.ноември

Белгија – Мароко 14ч

Хрватска – Канада 17ч

3. коло, 1.декември

Хрватска – Белгија 16 ч

Канада – Мароко 16ч

ГРУПА Г

1. коло, 24.ноември

Швајцарија – Камерун 11ч

Бразил – Србија 20ч

2. коло, 28.ноември

Камерун – Србија 11 ч

Бразил – Швајцарија 17ч

3. коло, 2 декември

Србија – Швајцарија 20ч

Камерун – Бразил 20ч

ГРУПА Х

1. коло, 24.ноември

Уругвај – Јужна Кореја 14ч

Португалија – Гана 17ч

2. коло, 28.ноември

Јужна Кореја – Гана 14ч

Португалија – Уругвај 20ч

3. коло, 2.декември

Гана – Ургувај 16ч

Јужна Кореја – Португалија 16 ч

ОСМИНА-ФИНАЛЕ

3. декември

1A – 2Б 16:00 часот

1Ц – 2Д 20h

4.декември

1Д – 2Ц 16 часот

1Б – 2A 20h

5. декември

1Е – 2Ф 16:00 часот

1Г – 2Х 20h

6 декември

1Ф – 2Е 16:00 часот

1Х – 2Г 20h

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

9. декември

1Е/2Ф – 1Г/2Х (ПАР 1) 16 часот

1A/2Б – 1Ц/2Д (ПАР 2) 20ч

10. декември

1Ф/2Е – 1H/2G (ПАР 3) 16 часот

1Б/2A – 1Д/2Ц (ПАР 4) 20ч

ПОЛУФИНАЛЕ

13.декември

ПАР 1 – ПАР 2 20ч

14.декември

ПАР 3 – ПАР 4 20ч

НАТПРЕВАР ЗА ТРЕТО МЕСТО

17.декември – 16 часот

ФИНАЛЕ

18. декември – 16 часот Лусаил©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мбапе: Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец, мојата цел е да го освојам Мундијалот

Објавено пред

Светскиот првак Франција засега успешно ја брани титулата освоена на минатиот Мундијал. „Триколорите“ се пласираа во четвртфиналето каде ќе се сретнат со Англија откако релативно лесно ја минаа осминафиналната рунда со триумфот над Полска од 3:1. Херој на Франција беше Килијан Мбапе, кој постигна два гола и забележа асистенција до Оливие Жиру.

dobivaj vesti na viber

„Среќни сме што стигнавме до четврт-финалето, ова воопшто не беше лесен натпревар. Ние успеавме да дадеме голови во клучни моменти и затоа делуваше така лесно“, изјави Мбапе.

Тој потенцира дека е фокусиран единствено на трофејот и не го интересира титулата за најдобар стрелец на Мундијалот. Мбапе досега постигна пет гола на СП во Катар.

„Светското првенство е натпреварување од моите соништа, ја темпирав целата сезона за овој настан. Но, се уште сме далеку од целта што си ја поставивме. Ќе направиме се што е можно да ја одбраниме титулата. Не размислувам дали ќе бидам најдобар стрелец. Мојата единствена цел е да го освојам Светското првенство. Тоа е мојот единствен сон – дојдов овде да го освојам Мундијалот, а не титулата за најдобар стрелец“, истакна Килијан Мбапе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина славниот тениски тренер Ник Болитиери

Објавено пред

Еден од најпознатите тениски тренери во историјата, Ник Болитиери, почина на 91-годишна возраст. Веста ја потврдија повеќе извори, а еден од првите што ја објави е неговиот поранешен ученик Томи Хас.

dobivaj vesti na viber

Болитиери неодамна имаше проблеми со инфекција на бубрезите, а тоа беше наведено како причина за смртта.

Болитиери создаде тениска академија на Флорида, а тој е најзаслужен за развојот на многу тениски великани како Андре Агаси, Моника Селеш, Џим Куриер, Серена и Венус Вилијамс, Марија Шарапова, Мартина Хингис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петровиќ: Во првото полувреме одбраната ни беше шуплива како сирење

Објавено пред

МЗТ Скопје загуби од Игокеа во Лакташи со 96:90. Избраниците на тренерот Александар Петровиќ одиграа добро во завршницата и имаа можност за триумф, но, сепак, не успеаја.

dobivaj vesti na viber

Тој потенцира дека слабото издание во одбраната во првото полувреме било пресудно за поразот.

„Честитки до Игокеа за победата. Интересен меч, на две минути дојдовме во водство од половина поен, но Делалиќ погоди две тројки, потоа и уште два поени, и донесе победа за Игокеа. Можам да бидам задоволен од второто полувреме, додека во првото одбраната што ја договоривме беше шуплива како сирење. Во вториот дел ја променивме одбраната, тоа донесе резултат, имавме шанса, но ја пропуштивме. Сега треба да се вртиме кон мечот со Борац“, изјави Александар Петровиќ по поразот на МЗТ од Игокеа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет24 минути

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија1 час

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија1 час

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет2 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа2 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија3 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет3 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет3 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија3 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија22 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион23 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет24 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија1 ден

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија1 ден

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија1 ден

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет1 ден

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт2 дена

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија2 дена

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...