Контакт

Спорт

Конференциска лига – потоп на Хајдук и на Стеауа

Објавено пред

Хајдук успеа да прокоцка 2:0 водство од првиот натпревар и да загуби со 4:1 од казахстанскиот Тобол за уште една европска катастрофа на славниот клуб од Сплит.

Уште поиронично, по првите 45 минути немаше голови и времето работеше за Хајдук пред во 56. минута српскиот интернационалец Јованчиќ да го донесе Тобол во водство. Пет минути подоцна Сергеев зголеми на 2:0 пред тој да постигне уште еден гол за 3:0! Кровиновиќ имаше совршена шанса да ги врати во игра сплиќани со удар од белата точка, но неговиот обид го одбрани голманот Мокин.

Сахити, пак, успеа во судското надополнување да погоди од белата точка за 3:1, а бидејќи сега не важи правилото за гол во гости, се отиде на продолженија. Тагиберген на две минути пред крајот на второто продолжение го уништи Хајдук.

Во аут е и поранешниот европски шампион Стеауа Букурешт (сега со име ФЦСБ) откако со 2:1 загуби од Шатхјор Караганди од Казахстан, а потоа на пенали го загуби мечот. Во првиот меч ФЦСБ славеше со 1:0.

Контроверзниот газда на тимот, Џиџи Бекали, за романските медиуми веќе најави дека ќе отпушти двајца фудбалери – Вучур и Ондрашек.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Голманот на Астон Вила за Роналдо: Исти сме, двајцата ја чекаме топката пред голот

Објавено пред

Голманот на Астон Вила, Емилијано Маринез, не престанува да го провоцира Кристијано Роналдо. Откако, изминатиот викенд, го предизвика тој да го шутира пеналот во 93.минута, кој подоцна го промаши Бруно Фернандеш, тој рекол дека нема никава разлика помеѓу нив двајца.

„Не гледам никаква разлика помеѓу мене и Роналдо. Имаме сличен стил на игра. Двајцата стоиме во шеснаесетникот и ја чекаме топката“, рекол аргентинскиот репрезентативец, алудирајќи на тоа дека Роналдо не прави ништо друго на теренот, туку ја чека топката пред голот за да поентира.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пешиќ е новиот селектор на Србија

Објавено пред

Легендарниот Светислав Пешиќ ќе ја предводи кошаркарската репрезентација на Србија. Функцијата ја презеде од Игор Кокошков, кој замина по неуспехот на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Токио.

Пешиќ на кормилото на националниот тим се враќа по две децении. Во првиот мандат, тогаш како селектор на СР Југославија, стана ервропски и светски првак.

Пешиќ ќе дебитира на новата функција во ноември, против Летонија и Белгија, во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Парондо се врати во клупскиот ракомет

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар, Роберто Гарсија Прондо, повторно ќе работи во клупскиот ракомет. Парондо најде работа во Бундеслигата, во Мелсуген. Шпанецот покрај во клубот ќе работи и во репрезентацијата на Египет.

Прондо, со Вардар во 2019 година, ја освои Лигата на шампиони. Тој пред две години стана селектор на Египет. Со „фараоните“, летово го освои четвртото место на Олимписките игри во Токио. Во борбата за бронзата Египет загуби од Шпанија 31:33.

41-годишниот тренер се договорил со челниците на Ракометниот сојуз на Египет, да ја предводи репрезентација на Африканскиот куп во јануари наредната година, а потоа ќе разговара за понатамошната иднина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија2 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија3 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет4 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион4 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија4 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија5 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија18 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија21 час

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа24 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија24 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Досие