Контакт

Спорт

КОНМЕБОЛ контра ФИФА

Објавено пред

Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ), нема да го прифати предлогот на ФИФА за промени во системот на квалификации за пласман на Светското првенство во 2026 година.

dobivaj vesti na viber

Одлуката беше едногласно усвоена од Советот на КОНМЕБОЛ на состанокот во Сантијаго де Чиле. Оваа одлука ќе биде проследена до ФИФА.

Сегашниот систем вклучува 10 репрезентации во една група и вкупно 18 натпревари за секоја селекција.

ФИФА претходно го објави новиот формат, во кој ќе има две групи од по пет репрезентации.

Првите две селекции од секоја група директно би се пласирале на Светското првенство, додека третата и четвртата селекција би играле во плеј-офот, а победникот изборил пласман на Мундијалот.

На Светското првенство во 2026 година во САД, Канада и Мексико ќе учествуваат 48 селекции наместо досегашните 32 репрезентации.

Јужна Америка на Светското првенство годинава во Катар (од 20. ноември до 18. декември) ќе ја претставуваат Бразил, Аргентина, Еквадор и Уругвај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потер смирен и покрај големите потреси во Челси

Објавено пред

Новиот менаџер на Челси, Греем Потер, вели дека не му е проблем да работи и покрај големите промени во клубот, каде што новите американски газди продолжуваат со детаљните промени по купувањето на клубот од Роман Абрамович.

dobivaj vesti na viber

Покрај тоа што потрошија над 250 милиони фунти во летниот преоден рок, новите газди го отпуштија германскиот тренер Томас Тухел, а си заминаа и спортските и техничките директори, како и дел од медицинскиот тим. Потер, кој утре првпат ќе ги предводи „сините“ во меч од Премиер лигата (против Кристал палас) по неубедливото 1:1 реми со Ред бул Салцбург во Лигата на шампионите, останува смирен.

„Првата работа што ќе ја кажам дека промените се добри, лоши и се предизвик, сите тие работи заедно. Поважно е како ќе се справиш со нив, како ќе работиш. Сите знаат што се случи со сопственичкиот состав на тимот, со нов тренер, со нови луѓе. Тоа е дел од животот. Ресурсите и историјата не ви гарантираат ништо во оваа лига. Има многу клубови што потрошија многу пари и не ги остварија посакуваните цели. Не можам да ја сменам перцепцијата на луѓето, туку само да се фокусирам на следниот меч и на следниот тренинг“, вели Потер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, вели дека ривалите од Ред бул рејсинг се предмет на истрага за прекршување на правилата за ограничен буџет во Формула 1 веќе неколку месеци.

dobivaj vesti na viber

Во петокот повеќе медиуми јавија дека лидерите во генералниот пласман на Ред бул, заедно со Астон Мартин, се под истрага за прекршување на финансиските правила, нешто што тимовите го демантираа, но Волф вели дека истрагата трае неколку месеци.

„Смешно е што Кристијан вели дека се под буџетот бидејќи веќе неколку недели и месеци тие се под истрага. Можеби не зборува со луѓето задолжени за финансиски работи во тимот. Сите сме под истрага подолго време и од тоа што го знам, има тим што минимално го пречекорува буџетот процедурално и уште еден тим што е далеку над буџетот. Тоа е отворена тајна во Ф1“, вели Волф.

Според правилата на ФИА, казните може да бидат финансиски, но во построги случаи дури и исфрлање од шмпионатот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фернандо Торес покажа како ги направи неверојатните мускули

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Атлетико Мадрид и Ливерпул, Фернандо Торес, минатата година изненади многу фанови откога се појавија фотографии во кои се забележува дека има набиено фантастични мускули и Шпанецот сега првпат на „Инстаграм“ објави дел од неговата напорна програма во салата за вежбање.

dobivaj vesti na viber

38-годишниот Торес работи на разни машини, на кои убаво се гледаат неговите огромни бицепси, кои ги направи по крајот на фудбалската кариера пред три години.

Тој во моментот работи како тренер на У19-тимот на Атлетико Мадрид. Во својата кариера тој имаше 262 гола во 767 настапи за своите клубови, а за Шпанија имаше 38 гола во 106 меча за Шпанија, со која го освои Светското првенство во 2010 и две Европски првенства.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by spAce by 9F (@space9f)

Фановите се чудат колкав се „направил“ Фернандо Торес

Прикажи повеќе...

Најново

Европа50 минути

Зеленски: Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател на Русија

Во Украина денеска се одржа итен состанок на Советот за национална безбедност, а претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по состанокот...

Топ2 часа

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет4 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија5 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија5 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија6 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија8 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија8 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет10 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет10 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет11 час

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет11 час

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија11 час

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет23 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија1 ден

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ1 ден

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...