Контакт

Спорт

Конор со порака до Ирска и до целиот свет (видео)

Објавено пред

УФЦ-мегаѕвездата, Конор Мекгрегор, преку социјалните мрежи директно им се обрати на лидерите на својата татковина Ирска и прати силна порака до луѓето од целиот свет во врска со пандемијата на коронавирусот.

Неодамна тој загуби баба и очигледно дека, покрај тага, тоа му донесе и лутина на Ирецот.

„Здраво, на сите, здраво, Ирска. Сакам да ѝ се обратам на мојата нација, на мојот народ. До претседателот Мајкл Хигис, адмиралот Марк Мелет, главниот медицински човек Тони Холохан… Ве гледам дека разговарате за целосно затворање на нацијата и верувам дека мораме да го направиме тоа. Доста разговарање, немаме време. Мојот народ, големиот народ на Ирска. Во оваа битка сме потребни сите. Сите сме во црвениот агол и го чекаме ѕвончето. Да се собереме заедно со сите луѓе од светот. Мораме да ги затвориме аеродромите, продавниците, патувањето. Овие мерки се тешки, но се неопходни и веќе функционираа во Кина и Хонгконг. Ирска, мораме да го направиме ова“, вели Мекгрегор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Барса, Кил и Кјелце со „максимални“ победи

Објавено пред

Во отсуство на Вардар, чиј меч со Пик Сегед беше одложен поради корона вирусот во унгарскиот тим, третото коло на Лигата на шампиони во средата не донесе изненадувања, откако Барселона, Кил и Кјелце ги потврдија фаворитските улоги за високи победи.

Гостувањето на Барса кај Нант на Кирил Лазаров беше прогласен за меч на неделата од страна на ЕХФ, но францускиот клуб делумно беше рамноправен противник во првото полувреме за да загуби со 27:35 (15:18) од Барселона, која сега има максимални три победи во групата Б заедно со Алборг и Веспрем. Дика Мем со 7 и Палмарсон со 6 гола беа најефикасни за Барса, додека за Нант, Пешмалбе имаше шест гола, а Лазаров запиша четири.

Кил, пак, во истата група се опорави од поразот од Нант во претходното коло, за 35:24 победа на гости кај Целје, а во групата А (каде што е и Вардар), Кјелце со 31:22 го победи Елверум.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА А

Елверум – Кјелце 22:31 (11:18)

Пик Сегед – Вардар, одложено

Табела: 1.Флензбург 6, 2.Кјелце 4, 3.Мешков 4, 4.Елверум 2, 5.Порто 2, 6.Вардар 0, 7.ПСЖ 0, 8.Пик Сегед 0

ГРУПА Б

Нант – Барселона 27:35 (15:18)

Целје – Кил 24:35 (13:16)

Табела: 1.Веспрем 6, 2.Барселона 6, 3.Алборг 6, 4.Кил 4, 5.Нант 2, 6.Целје 0, 7.Мотор 0, 8.Загреб 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Риека влезе во Лига Европа со најсмешниот автогол во историјата!

Објавено пред

Хрватска ќе има и втор претставник во групните натпреварувања во Лига Европа, откако по Динамо Загреб и вице-шампионот Риека успеа да направи изненадување и да ги победи Копенхаген на гости со 1:0 за победа.

Во 20-тата минута од мечот, напаѓачот Куленовиќ имаше одлична шанса, но ја упати топката кон голот, пред Петер Анкерсен сам да си ја смести топката во мрежата.

Во групната фаза е и бугарскиот шампион Лудогорец по импресивната 2:0 победа на гости кај Динамо Брест, но не и Сараево, кои дома загубија со 0:1 од Селтик.

ЛИГА ЕВРОПА, БАРАЖ

Хапоел Бер Шева (Изр) – Викторија Плзењ (Чеш) 1:0

Динамо Брест (Блр) – Лудогорец (Буг) 0:2

Копенхаген (Дан) – Риека (Хрв) 0:1

Легија Варшава (Пол) – Карабаг (Азе) 0:3

Сараево (БиХ) – Селтик (Шко) 0:1

Стандард Лиеж (Бел) – МОЛ Фехервар (Унг) 3:1

Прикажи повеќе...

Спорт

Севилја драматично против Леванте, Кадиз со девет играчи го победи Билбао

Објавено пред

Шампионот од Лига Европа, Севилја стигна до втората победа на стартот на сезоната во шпанската Ла лига, откако во 92. минута го совлада Леванте на Енис Барди, додека Кадиз направи сензација на „Сан Мамес“, откако со девет играчи стигна до 1:0 победа над Атлетик Билбао.

Леванте, за кои Барди играше до 62. минута, се покажаа како цврст противник, откако на Севилја им беше поништен еден гол поради офсајд, пред во 92. минута, Мароканецот Јусеф Ен Несири да добие одлична топка од Навас и да стигне до трите поени за андалузискиот клуб.

Кадиз пак, стигна до изненадувачка 1:0 победа во Баскија со автоголот на Унаи Лопез, за Атлетик веќе да има два порази во новата сезона.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Захариева: Добрососедството како критериум за членство во ЕУ не го измисли Бугарија

Добрососедските односи не ги измисли Бугарија, тоа е основен услов и критериум за членство во ЕУ. Македонија мора да се...

Свет4 часа

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет6 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија7 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Европа8 часа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран. Доаѓајќи на...

Македонија8 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион8 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет9 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет10 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија10 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ11 час

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион12 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија13 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ13 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија15 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија15 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Досие