Контакт

Спорт

Конте се извини за средниот прст упатен до Ањели

Објавено пред

Тренерот на Интер, Антонио Конте денеска се извини поради непристојната гестикулација кон членовите на Управата на Јувентус, пред се кон претседателот на клубот, Андреа Ањели по реваншот од полуфиналето на Копа Италија во Торино.

Мечот заврши без голови 0-0, н веднаш по завршувањето на мечот нервозниот италијански стратег му покажа среден прст на Ањели.

На денешната прес-конференција пред утрешниот меч против Лацио Конте се извини за непримерниот потег, но рече дека бил испровоциран.

„ Сакам да се извинам што реагирав на погрешен начин откако ме навредија. Можев поинаку да реагирам и тоа ќе беше попозитивно. Жал ми е, ќе извлечам поука од ова. Навредите и провокациите не би требало да бидат изговор, не требаше така да реагирам. Ние како играчи, тренери, претседатели на клубови мора да сме пример. На провокации, на навреди треба да реагирам на друг начин, на пример со подигнат палец или со аплауз, за да покажам дека сум слушнал што е речено“ изјави Конте.

Спорт

Џејдон Санчо ја предводи топ-листата на најветувачки фудбалери родени во 2000 година

Објавено пред

ЦИЕС Фудбалската опсерваторија, организација што врши фудбалски анализи и дава интересни ранг-листи, ја објави листата на најветувачките млади фудбалери, односно оние што се родени во 2000.

Овој пат рејтингот е направен според клучното искуство во домашните лиги, како и учеството на младите фудбалери во глобалните натпреварувања.

Прв на листата е англиската ѕвезда на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо, пред уште двајца фудбалери што играат во Бундеслигата, Канаѓанецот Алфонсо Дејвис во Баерн Минхен и соиграчот на Санчо во Борусија, Норвежанецот Џејдон Санчо.

На табелата на фудбалери родени во 2001 година на врвот се двајца англиски фудбалери – Букајо Сака (Арсенал) и Мејсон Гринвуд (Манчестер јунајтед), а врвот за фудбалерите родени во 2002 го има Педри Гонзалез од Барселона пред Леонидас Стергиу од Санкт Гален. За родените по 2003 година, прв на листата е уште еден фудбалер на Борусија Дортмунд, Англичанецот Џуд Белингам.

ТОП-20 НАЈВЕТУВАЧКИ МЛАДИ ФУДБАЛЕРИ

1. Џејдон Санчо (Борусија Дортмунд)

2. Алфонсо Дејвис (Баерн Минхен)

3. Ерлинг Халанд (Борусија Дортмунд)

4. Свен Ботман (Лил)

5. Винисиус Жуниор (Реал Мадрид)

6. Педро Нето (Вулверхемптон)

7. Фил Фоден (Манчестер сити)

8. Феран Торес (Манчестер сити)

9. Дејан Кулушевски (Јувентус)

10 .Џонатан Дејвид (Лил)

11. Сержињо Дест (Барселона)

12. Макс Аронс (Норич)

13. Илан Меслие (Лидс)

14. Максенс Лакроа (Волфсбург)

15. Весли Фофана (Лестер)

16. Себастијан Валукевич (Каљари)

17. Орелиен Чуамени (Монако)

18. Абнер Винисиус (Параненсе)

19. Сандро Тонали (Милан)

20. Моисе Кин (Пари Сен-Жермен)

Прикажи повеќе...

Спорт

Фановите на ПСЖ ја нарекоа Шакира проститутка

Објавено пред

Колумбиската поп-дива Шакира беше цел на навивачите на Пари Сен-Жермен пред реваншот од осмина-финалето на Лигата на шампионите против Барселона, каде што игра нејзиниот сопруг Жерард Пике.

Ултрасите на ПСЖ се пофалија со неколку фотографии од подготовките за мечот (на кој нема да може да присуствуваат), и покрај навредите за Барселона, на еден банер пишуваше: Shakira a la Jonquera во гратчето Жонкера на границата помеѓу Шпанија и Франција, познато по проституцијата.

И тоа пред 8 Март, Денот на жената.

Прикажи повеќе...

Спорт

50 години од мечот на столетието меѓу Али и Фрејзер

Објавено пред

Пред точно половина век, на 8 март 1971 година, во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк се одржа боксерскиот меч што ќе остане запаметен како меч на столетието, пресметката на двајца боксери во тешка категорија, кои немаа пораз и кои беа на спротивните страни во поделените САД за време на војната на Виетнам и владеењето на Ричард Никсон.

Мухамед Али (31-0) против Џо Фрејзер (26-0) во време кога боксот привлекуваше повеќе внимание од американскиот фудбал и кошарката во Америка.

Од едната страна беше ѕвездата Мухамед Али. Освои златен медал на Олимпијадата во Рим во 1960, го смени името од Касиус Клеј, го победи Сони Листон двапати, а потоа влезе во конфликт со американската држава кога во 1967 година го регрутираа за војната во Виетнам и тој одби со зборовите: „Немам караница со Виет Конг“. Тој, дефинитивно, беше бунтовникот.

Од другата страна беше Фрејзер, 12-тото дете на фармер од Јужна Каролина, работејќи на плантажа, каде што пред стотина години работеа робовите, пред да избега во Филаделфија, градот полн со боксерски сали за вежбање. Тој беше оригиналниот Роки – работеше во месарници, удираше месо и трчаше по скалите, нешто што Силверстер Сталоне ќе го прикаже на филм. И покрај своето потекло, тој беше прикажуван како дел од естаблишментот поради неговите врски со боксерските менаџери.

Во рингот беше пеколно! И тоа во 15 рунди. Мечот не е класика без причина, а особено последната 15-та рунда, во која Фрејзер го прати Али на подот и иако стана по три секунди, мечот беше готов.

Ова беше само почеток на лутото ривалство меѓу двата боксера за што има снимено и документарни филмови и за тоа како Фрејзер никогаш не му простил на Али. Во 1974 година се одржа суперборбата два, а во 1975 година трилерот во Манила, два меча што ги доби Али.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија8 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија9 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија9 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа9 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет9 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет10 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава12 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија13 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие