Контакт

Спорт

Конте со средниот прст го „поздрави“ Ањели

Објавено пред

Антонио Конте со Интер не успеа да се пласира во финалето на Купот. Јувентус и Интер одиграа без голови во реваншот, а „старата дама“ оди во финалето благодарение на победата во првиот меч од 2:1.

Конте тешко ја поднесе елиминацијата од својот поранешен клуб, во кој беше капитен, а потоа како тренер освои три титули во Серија А.

По завршувањето на мечот, Конте го покажа средниот прст, кон делот каде седат челниците на Јувентус. Претпоставка е дека „поздравот“ бил наменет за претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.

Ањели не му останал должен.

„Е.и се и молчи шупак еден“.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ се пофали со „најубавиот“ дочек, доби честитки и од Роџер Федерер

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ се врати дома по освојувањето на деветтата титула од Австралија опен и вкупно 18-ти гренд слем трофеј, и таму го пречека одличен поздрав од неговото семејство.

На тенискиот терен со топчиња беа напишани 18-те гренд слем трофеи кои ги освои Ѓоковиќ, како и порака од неговата сопруга Јелена, од ќеркичката Тара и синот Стефан.

И ривалите му честитаа на Ѓоковиќ – Роџер Федерер, чиј рекорд од 310 недели на првото место на АТП листата го израмни Србинот, реши да го испочитува тој момент со пост на Твитер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солзи за Крањчар – Нико Ковач се расплаче на прес-конференција на Монако

Објавено пред

Тренерот на Монако, Нико Ковач не успеа да ги додржи солзите на прес-конференцијата пред гостувањето кај Стразбур откако беше запрашан за смртта на Златко Цицо Крањчар, легендарниот хрватски тренер, кој вчера почина на 65 години.

„Тажен сум, тој ми беше мој тренер. Извинете. Не ми е лесно, бидејќи заедно поминавме прекрасни моменти. Златко прво беше прекрасна личност, секогаш весела личност и тренер од кого многу научив. Тој ми ја даде капитенската лента во хрватската репрезентација, така што значењето е уште поголемо. Нека почива во мир“, изјави Ковач.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алпине Ф1 го покажаа новиот болид за старт на нова ера

Објавено пред

Алпине Ф1, ребрендираниот тим кој до минатата сезона беше познат како Рено Ф1, го претстави својот болид А521 на онлајн презентација во вторникот попладне.

Според очекувањата, болидот има целосно различен изглед од минатогодишниот, по ребрендирањето, со основна сина боја и со црвени, црни и бели делови. Алпине Ф1 во 2021 ќе вози со повратникот во Ф1, двократниот шампион Фернандо Алонсо, кој своите титули ги освои со тимот од Енстоун, и со Французинот Естебан Окон.

Алонсо се враќа во Ф1 по две години пауза и беше потврдено дека ќе учествува на тестирањето пред сезоната во Бахреин и покрај тоа што минатиот месец доби фрактура на вилицата откако беше удрен од автомобил додека возел велосипед.

Алпине исто така објавија дека Русинот Данил Квјат, кој минатата сезона возеше во Алфа Таури, ќе биде нивниот резервен возач.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија6 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија6 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет8 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ10 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија11 час

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа12 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет12 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет13 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет1 ден

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет1 ден

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа1 ден

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет1 ден

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие