Контакт

Спорт

Конте: Велевте дека Лукаку е магаре, дека ништо не знае

Објавено пред

Фудбалерите на Интер синоќа ја прекинаа лошата традиција кога гостуваат во Неапол, славеа над Наполи со 3:1 и се вратија на првото место во Серија А. Во интервјуто дадено веднаш по натпреварот тренерот Антонио Конте упатил критики до Фабио Капело и останатите коментатори кои ја критикуваат играта на Интер.

„Некои велеаа дека Лукаку е магаре, дека не знае ништо. Многу работи се изнаслушав изминатите недели, а сега е најлесно да го фалите Лукаку. Секогаш велев дека тој е не избрусен дијамант, истото го мислам и за Мартинез. Тоа се момци од 26 и 22 години, сеуште се млади“, рекол Конте, а потоа ја коментирал изјавата на Капело дека Интер е екипа што игра на контри.

„Слушам коментари дека играме на контра, а ние сме екипа која во секој момент знае што да направи со топката. Велат дека во гости играме бункер, тоа не е менталитет со кој влегуваме во натпреварите. Наполи високо го притиснавме, поради тоа не ги разбирам коментаторите. За среќа нашите противници покажуваат повеќе респект од нив“, заклучил Конте.

Интер во наредната рунда, в сабота, ќе ја пречека Аталанта.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Озил го крена гласот: Не ми даваат да играм за Арсенал

Објавено пред

Месут Озил е пречкртан во Арсенал. Менаџерот Микел Артета не го пријави за натпреварите во Лига Европа и Премиер лигата, со што му испрати порака дека не сака да го има во тимот.

Арсенал, поради палатата што ја има Озил, во преодниот рок неуспешно се обиде да се ослободи од него. Наводно, тој одбил платата да му биде намалена, поради што се нашол нашол на „црната листа“.

Езил, денес реши да го прекине молчењето и преку социјалните мрежи им се обратил на навивачите на Арсенал.

„Тешко ми е што ова им го пишувам на навивачите на Арсенал. Многу сум разочаран што клубот не ме пријави за Премиер лигата. Откако во 2018 година го потпишав новиот договор, му се обврзав на верност на клубот што го сакам. Тажен сум што тоа не ми е возвратено. Во денешно време очигледно е тешко да покажеш верност. Се обидував, од недела во недела, да останам позитивен, се надевав дека ќе добијам шанса и дека ќе се вратам во тимот. Поради тоа досега молчев. Пред паузата со коронавирусoт бев среќен како се одвиваа работите со новиот тренер Микел Артета. Бевме на вистинскиот пат, играв на добро ниво“, напишал Озил и продолжил.

„Потоа работите се сменија. Не ми даваа да играм за Арсенал. Што повеќе можам да кажам. Лондон се уште го чувствувам како свој дом, овде имам многу пријатели и чувствувам голема поврзаност со навивачите. Без оглед на сè нема да дозволам мојата осма сезона во клубот вака да заврши. Оваа одлука нема ништо да смени кај мене. Ќе продолжам да тренирам и секогаш ќе го кревам гласот против нехуманоста“.

Договорот на Озил со Арсенал истекува по завршувањето на сезоната. Озил за Арсенал има одиграно 244 натпревари.

View this post on Instagram

This is a difficult message to write to the @Arsenal fans that I’ve played for over the past few years. I’m really deeply disappointed by the fact that I have not been registered for the @premierleague season for the time being. Upon signing my new contract in 2018, I pledged my loyalty and allegiance to the club that I love, Arsenal, and it saddens me that this has not been reciprocated. As I have just found out, loyalty is hard to come by nowadays. I've always tried to remain positive from week to week that there's maybe a chance to get back in the squad soon again. That's why I kept silent so far. Before the Coronavirus break I was really happy with the development under our new coach Mikel Arteta – we've been on a positive way and I would say my performances were on a really good level. But then things changed, again, and I was not longer allowed to play football for Arsenal. What else can I say? London still feels like home, I still have many good friends in this team, and I still feel a strong connection with the fans of this club. No matter what, I will keep fighting for my chance and not let my 8th season at Arsenal end like this. 🙏🏼🙏🏼 I can promise you that this hard decision won't change anything in my mindset – I will continue to train as best as I can and wherever possible use my voice against inhumanity and for justice. #M1Ö #YaGunnersYa

A post shared by Mesut Özil (@m10_official) on Oct 21, 2020 at 4:13am PDT

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн против Атлетико ќе ја започне одбраната на титулата

Објавено пред

Вечерва со натпреварите кои ќе се одиграат во групите А, Б, Ц и Д ќе биде комплетирано првото коло во Лигата на шампионите. Во терминот од 18.55 часот ќе се одиграат натпреварите Реал Мадрид-Шахтјор и Салцбург-Локомотив Москва.

Актуелниот шампион Баерн одбраата на титулата. која пред 58 дена ја освои во Лисабон, ќе ја започне на домашен терен против Атлетико Мадрид. Серж Гнабри нема да настапи за Баерн, тој е позитивен на коронавирусот. Атлетико ќе биде без Саул и Диего Коста кој се повреди во саботата.

Последен пат, во Лигата на шампионите, овие два тима играа во 2016 година. Тогаш во полу-финалето Атлетико успеа да го елиминира Баерн.

Распоред на натпреварите:

Група А:

Салцбург-Локомотив Москва 18.55
Баерн Минхен-Атлетико Мадрид 21.00

Група Б:

Реал Мадрид-Шахтјор 18.55
Интер-Борусија Менхенгладбах

Група Ц:

Манчестер сити-Порто 21.00
Олимпијакос-Олимпик Марсеј 21.00

Група Д:

Ајакс-Ливерпул 21.00
Митјиланд-Аталанта 21.00

Прикажи повеќе...

Спорт

Азар во „аут“ уште еден месец

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Еден Азар, нема да се врати на терените уште најмалку еден месец, тврди „Марка“. Репрезентативецот на Белгија последен пат бил на теренот во август, во Лигата на шампионите.

Азар има повреда на бутниот мускул, а рехабилитацијата не се одвива според планираното.

Реал за Азар на Челси им платија 115.000.000 евра во 2019 година, меѓутоа поради повредите тој има одиграно само 25 натпревари за „кралскиот клуб“.

Реал вечерва против Шахтјор ја започнува новата сезона во Лигата на шампионите, а во сабота противник ќе им биде Барселона.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 час

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија2 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија3 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија3 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион4 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет5 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија5 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет6 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија6 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет7 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет7 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија7 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион18 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет19 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија20 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија20 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија22 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија1 ден

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Досие