Контакт

Спорт

Копа Америка 2019: Бразил по титула и без Нејмар, Аргентина и Меси пред нов предизвик

Објавено пред

Во отсуство на Светско првенство или Европско првенство ова лето, европските фудбалски фанови ќе имаат шанси да гледаат малку јужноамерикански фудбал, откако вечерва во Бразил (2.30 часот) стартува Копа Америка 2019.

Бразил првпат по 30 години се домаќини на континенталното натпреварување, кое најавува многу драматични мечеви. Чиле ќе ги брани последните две титули, „Селесао“ ќе се бори за домашна титула без првата ѕвезда Нејмар, додека Лео Меси се враќа со аргентинската репрезентација во уште еден обид да стигне до голема титула во националниот дрес.

Јужноамериканските национални тимови немаа конкурентни мечеви од Светското првенство минаатата година, бидејќи не постојат квалификации за Копа Америка, а тие тимови кои не беа во Русија од октомври 2017 имаа само пријателски мечеви. Но, сега е време за сериозни мечеви.

Со Копа стартува новиот конкурентен циклус во Јужна Америка, кој ќе трае до Светското првенство во Катар во 2022 година. Од 10-те јужноамерикански селекции, шест ќе играат првпат во конкурентен меч.

Традиционалните фаворити, Аргентина и Бразил секако, ќе бидат тие на кои ќе се обрне најмногу внимание и кои имаат најмногу за докажување. Бразилците се без Нејмар, но силата на „Селесао“ во нападот не е за потценување – тука се Роберто Фирмино и Габриел Жесус. Аргентина од друга страна го има Меси во тимот кој не „блика“ со искуство – 15 од 23-те репрезентативци имаат помалку од 15 настапи за „албиселесте“. Покрај Меси, кој сигурно ќе биде под притисок, тука е и тестот на Лионел Скалони, селекторот кој му беше помошник на Хорхе Сампаоли во тимот на Севилја.

Уште поинтересна ситуацијата ќе ја направат двата тима кои ќе настапат како „гости“ – Јапонија и Катар. Јапонија е дефинитивно подобриот тим, додека Катар ја покажа сериозноста со освојувањето на Азискиот куп оваа година.

Копа Америка е најстарото континентално натпреварување, кое првпат се оддржа во 1916 година, и во минатото честопати се оддржуваше секоја година. Растот на јужноамериканскиот фудбал беше забележан од Европјаните на Олимпијадата во 1924 година, кога Уругвај го освои златниот медал, исто како и во 1928 година. Токму овој раст, предизвика организација на првото Светско првенство во 1930 година, во Уругвај, каде што се оддржа и првата Копа Америка во 1916 година.

14.06.2019, ПЕТОК

Бразил – Боливија 02.30 ч.

15.06.2019, САБОТА

Венецуела – Перу 21.00 ч.

Аргентина – Колумбија 00.00 ч.

16.06.2019, НЕДЕЛА

Парагвај – Катар 21.00 ч.

Уругвај – Еквадор 00.00 ч.

ГРУПА А

1.Бразил

2.Боливија

3.Венецуела

4.Перу

ГРУПА Б

1.Аргентина

2.Колумбија

3.Парагвај

4.Катар

ГРУПА Ц

1.Уругвај

2.Еквадор

3.Јапонија

4.Чиле

Спорт

Пирло го прешкрта Матуиди, Јуве го продаде во Интер од Мајами

Објавено пред

Италијанскиот шампион Јувентус се чини почна со реконструкцијата на тимот откако Андреа Пирло го презема кормилото од Маурицио Сари. Пирло во саботата беше промовиран, а веќе денеска е потврдена првата продажба.

33-годишниот фудбалер од средниот ред, Блез Матуиди е продаден во Интер Мајами, клубот каде косопственик е Дејвид Бекам. Матуиди поради своите технички недоследности не успеа да се наметне ниту кај Сари, а на сличен став бил и Пирло, па продажбата била без многу размислување.

Французинот има уште една година од договорот со „Старата дама“, но според италијанските медиуми, Јуве ќе го пушти да си оди без отштета.

Францускиот интернационалец во клубот од Торино пристигна летото 2017 година од редовите на ПСЖ. За Јуве одигра 133 меча и постигна 8 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марк Спиц на 70 години го исполни предизвикот на Ледецки!

Објавено пред

Марк Спиц, легендарниот освојувач на седум златни медали на Олимпијадата во Минхен во 1972 година со своите 70 години го исполни предизвикот на американската пливачка Кејти Ледецки за пливање со чаша на главата.

Ледецки успеа да исплива цел базен со чаша млеко на главата, која потоа ја испи, а овој предизвик веднаш го прифатија голем број на пливачки легенди, како Австралијката Сузи О’Нил и Американецот Мат Гриверс.

Спиц, чиј рекорд од Минхен траеше до 2008 година кога Мајкл Фелпс освои осум злата, во својот домашен базен направи 10 удари со совршен баланс со чаша вода на главата.

 

View this post on Instagram

 

@katieledecky how’d I do…still got it?! #gotmilk #gotmilkchallenge

A post shared by Mark Spitz (@markspitzusa) on Aug 8, 2020 at 5:18pm PDT

Олимписки подвиг – Ледецки исплива цел базен со чаша млеко на главата!

Прикажи повеќе...

Спорт

Украински фудбалер мораше на „шиење“ на пенисот по удар со колено

Објавено пред

Украинскиот фудбалер на белгискиот Гент, Игор Пластун доби екстремно незгодна повреда, откако мораа да му го „шијат“ пенисот откако доби повреда по удар со колено од сопствен соиграч.

Дефанзивецот на Гент се судри со сопствениот голман Томас Камински во текот на мечот со Синт Труиден, а уште полошо по овој судир, топката стигна кај напаѓачот на ривалите, Факундо Колидио кој ја смести топката во мрежата за 2:1 победа на Синт Труиден.

29-годишниот Пластун, кој дојде во Гент од Лудогорец во 2018 за 500.000 евра, иронично претходно го постигна голот за неговиот тим.

Тој веднаш доби помош од медицинкиот тим на Гент, кои веднаш интервенираа покрај теренот, и признаа дека е среќа што не му била потребна пластична операција.

Повредата се случува на 1:50 од видеото.Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет30 минути

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет2 часа

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија4 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Македонија4 часа

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија6 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет7 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија7 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет8 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион9 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија9 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет20 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија20 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија21 час

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион24 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија1 ден

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет1 ден

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Досие