Контакт

Спорт

Корне: На Ролан Гарос имаше позитивни на КОВИД, никој не кажа ништо

Објавено пред

Француската тенисерка, Ализе Корне во изненадувачка изјава тврди дека и на Ролан Гарос имало многу позитивни тенисери и тенисерки на КОВИД-19, но дека имало „договор“ да се молчи. Оваа изјава доаѓа откако Марин Чилиќ и Матео Беретини мораа да се повлечат од Вимблдон поради позитивни тестови.

dobivaj vesti na viber

„Сега, КОВИД повторно е тема. Има вакцини, а секогаш имало повреди и болести во тенисот. На Ролан Гарос, имаше епидемија на КОВИД-19 и никој не зборуваше за тоа. Во соблекувалната сите го имаа и никој не кажа ништо. Можеби сите имавме грип, но продоливме да играме. На Ролан Гарос сигурно имаше позитивни случаи, но така беше договорено. Видов девојки кои носеа маски бидејќи не сакаа да го прошират вирусот“, изјави Корне по побеата над Казахстанката Јулија Путинцева во првото коло на Вимблдон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Резил на Манчестер јунајтед во западен Лондон

Објавено пред

Кошмарот на Манчестер Јунајтед продолжи и на дуелот со Брентфорд. „Црвените ѓаволи“ по првото полувреме, на гостувањето во западен Лондон имаат негатива од четири гола.

dobivaj vesti na viber

Избраниците на Ерик тен Хаг не знаат што ги снајде, а само чудо може да ги спаси од нов пораз, по воведниот против Брајтон (1:2).

Како ќе се одвива првото полувреме покажа 10.минута, кога Дасилва шутираше, а топката на му мина низ рацете на Де Хеа и заврши во мрежата.

Во 18. минута шпанскиот голман непотребно му ја додаде топката на Ериксен, кој беше во својот шеснаесетник со играчот на грб. Го загуби дуелот, а Јенсен набрзо ја удвои предноста на домашните.

Очајниот половина час на Јунајтед го „запечати“ Бен Ми во 30. минута, кога погоди по корнер.

Четвртиот гол Брентфорд го постигна во 35. минута, кога Мбеумо погоди по контранапад.

Прикажи повеќе...

Спорт

Светски рекорд на Поповичи на 100 метри слободно

Објавено пред

18-годишниот Романец Давид Поповичи, со светски рекорд го освои златниот медал на Европското првенство во Рим.

dobivaj vesti na viber

Поповичи го собори светскиот рекорд со брилијантни 46.86 секунди. За пет стотинки го подобри 13-годишниот најдобар планетарен резултат на Цезар Сијело Фиљо.

Втор беше олимпискиот шампион во 200 градно, Унгарецот Кристоф Милак со одлични 47.47, додека на најниското скалило на подиумот се искачи Италијанецот Алесандро Мирези кој на целта стигна со 47.63.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гулит до Тен Хaг: Заборави на холандскиот менталитет

Објавено пред

Холандската фудбалска легенда и поранешен ас на Милан, Руд Гулит има неколку совети за менаџерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот менаџер на Ајакс по завршувањето на минатата сезона го презеде великанот од „Олд Трафорд“. Негова цел е да го врати клубот на победничките патеки и во борбата за трофеи.

Тен Хаг нема да има лесна работа, што покажа и првиот меч на домашен терен кога Јунајтед загубија од Брајтон (1:2). Гулит има посебен совет за својот сонародник. Тој вели дека Тен Хаг мора да се откаже од некои работи ако сака да преживее во Премиер лигата.

„Ерик тен Хаг е добар тренер, но не смее да се потпре само на холандскиот менатлитет, во спротивно ќе му биде тешко. Мора да се прилагоди и да разбере дека само со играње фудбал не се победува. Потребна ви е и сила, техника. Вистински меналитет. Во средината играчи кои можат да ја играат топката, но и да му ја украдат на противникот. Ако го немате тоа и само мислите дека играте добро, ќе ви биде тешко. Видовте како Фулам играа против Ливерпул, затоа ја сакаме Премиер лигата. Нема лесни натпревари, тоа мора да го разберете, треба да работите напорно секој ден и да ги имате вистинските играчи“, јасен е Гулит.

Има чувство дека Тен Хаг „влета во циркусот на Манчестер Јунајтед“, во време кога има сериозни проблеми во клубот.

„Има многу проблеми во клубот. Играчите сакаат да одат во други тимови, во Ливерпул, Сити и Челзи. Тие повеќе не се главниот тим во Англија, како што беа под Алекс Фергусон. А проблемот на Тен Хејг е што има пет поранешни играчи кои секој ден зборуваат за Манчестер јунајтед во медиумите. Тешко е и единствениот начин да се надмине тоа е да се победи“, додаде славниот Холанѓанец.

Тој смета дека Јунајтед не требало лесно да се откажат од услугите на Жозе Мурињо.

Прерано го отпуштија Мурињо, тој освои трофејот со играчи кои не беа толку добри“, заклучи Холанѓанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија2 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ3 часа

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион4 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија5 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија10 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион10 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа11 час

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија11 час

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет11 час

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија23 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија23 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион1 ден

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа1 ден

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија1 ден

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет1 ден

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија1 ден

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија1 ден

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ1 ден

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија1 ден

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....