Контакт

Спорт

Коронавирусот пристигнал во Европа преку Воените спортски игри во октомври?

Објавено пред

Италијанскиот весник „Ла Република“ тврди дека коронавирусот во Европа не пристигнал во февруари, туку уште во октомври 2019 година кога во Вухан се одржуваа Воените спортски игри.

Првичната теорија е дека вирусот се појави во декември 2019 во кинескиот град Вухан по што пристигна во Европа во февруари – првиот позитивен тест во Италија беше на 20 февруари. Според италијанскиот натпреварувач во мечување, Матео Таљариол, имало премногу болни спортисти на Воените спортски игри, кои се оддржувале во Вухан од 17 до 27 октомври.

„Сите се разболевме, шест од шест во нашиот апартман, а исто така дознавме дека и во другите тимови имаше болни. Лекарите таму ги потрошија сите медицински средства, а мојот пријател Валерио Аспромонте остана во кревет цело време. Јас имав треска и кашлав три недели, а антибиотиците не помогнаа. Потоа се заразија и мојот син и мојата девојка. Не сум лекар, но симптомите беа тие“, вели Таљариол за „Ла Република“.

Слично, и францускиот петобоец Еди Клувел за францускиот весник „Лоир 7“ откри дека имал слично искуство.

„Мислам дека јас и колегата Валентин Бело имавме коронавирус на Воените игри во Вухан. Се разболевме, јас пропуштив три дена тренинг и се чувствував како никогаш претходно“, вели Клувел.

Сепак, француското Министерство за одбрана демантира дека спортистите во Вухан заболеле од Ковид-19 објаснувајќи дека имало само четири потврдени случаи на маларија.

Седмите Светски воени игри привлекоа речиси 10.000 спортисти од над 100 земји што се натпреваруваа во 27 спорта вклучувајќи и четири спортисти од Македонија.

Спорт

Агбонлахор: Ќе го мразам Ди Матео до крајот на животот поради Петров

Објавено пред

Габриел Агбонлахор вели дека ќе го „мрази“ Роберто ди Матео до крајот на животот откако тренерот не му понудил на неговиот бугарски соиграч Стилијан Петров нов договор откако тој се опоравил од леукемија.

Ди Матео беше менаџер на Астон вила во 2016 година, кога Петров сакаше да се врати на фудбалот по болеста. Тогаш на 37 години, Петров се врати на тренинзи со првиот тим на Вила пред сезоната 2016/17, но Ди Матео му порача дека нема да биде дел од тимот и му понуди да биде тренер во тимот.

Напаѓачот Агбонлахор, вели дека тоа не може да се прости.

„Ќе го мразам до крајот на мојот живот поради тоа. Секој друг менаџер со малку срце ќе му дадеше договор. Едномесечен, шестмесечен, што е тоа важно? Да се биде толку безмилосен и без срце, навистина… Замислете да се вратите од таква страшна болест, да се подготвите физички и да не добиете нешто? Уште тогаш го прашав: ’Што правиш? Како можеш да се однесуваш така?’“, вели Агбонлахор.

Петров одигра 218 меча за Вила од 2005 до март 2012 кога му беше дијагностицирана акутна леукемија. Тој беше капитен во сезоната 2012/13 под менаџерот Пол Ламберт, иако не можеше да игра поради интензивната хемотерапија.

Ди Матео тврди дека му дал шанса да остане во клубот како тренер, но тој го одбил тоа. Само четири месеци подоцна Ди Матео доби отказ откако Вила имаа само една победа во 12 меча и оттогаш не работи како тренер.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Тие што ја измислија приказната се плашат од Партизан“

Објавено пред

Тренерот на фудбалскиот клуб Партизан Саво Милошевиќ на прес-конференција ги негира пишувањата на медиумите во Србија дека пред еден месец во ресторанот кој се наоѓа на стадионот на клубот добил шамари од навивачи. Дека немало никаков инцидент потврдија и од навивачката група на Партизан.

„Таа приказна трае повеќе од еден месец. Се обидував да не коментирам такви глупости и измислици. Немам време да се занимавам со такви работи. Отапев на разни измислици кои ги читам по медиумите. Сепак сега ме донесоа во ситуација во која морам да реагирам. Тие што ги напишаа лагите изгледа дека инсистираа да реагирам“, рекол Милошевиќ и дополнил.

„Лишно не сум погоден од таа измислица. Секој кој сакаше можеше да провери во каква состојба сум. Приказната е измислена и пласирана неколку дена пред продолжување на сезоната за да ме дестабилизираат мене и играчите. Некои медиуми не можам да вбројам во медиуми. Во животот сум запознал многу новинари, добри и лоши, но за овие не можам да кажам дека се новинари. Тие се луѓе од дното кои се подготвени да газат по други луѓе за да ги остварат своите интереси. Претпоставувам дека имаат и надредени. Им порачувам да се занимаваат со себе, јас не им се плашам. Мислам дека нивните надредени со ова сакаа да ми испратат порака, сакаа да ми ја покажат својата моќ. Јас ја гледам нивната слабост го гледам нивниот страв од Партизан“, заклучил тренерот на Партизан.

Навивачи го шамарале тренерот на Партизан, клубот демантира

Прикажи повеќе...

Спорт

Реал вреди најмногу, Јунајтед е зад него

Објавено пред

КПМГ направи проценка на вредноста на 32 најпознати европски клубови. Ова е петта годишна листа која ја објави КПМГ.

На првите две места на листата нема промени од лани. Број 1 е Реал Мадрид, а зад него е Манчестер Јунајтед. Реал вреди 3,47 милијарди, а Јунајтед 3,34 милијарди евра.

Барселона на третото место го мина Баерн Минхен. Каталонскиот клуб има вредност од 3,19 милијарди евра, додека најтрофејниот германски клуб е проценет на 2,87 милијарди евра. Во Топ 5 за прв пат се наоѓа Ливерпул. Се уште актуелниот европски првак скокна за две места на листата, неговата вредност изнесува 2,65 милијарди евра.

Интересно меѓу највредните десет клуба, шест се од Англија. Во Топ 10 нема ниту еден италијански клуб.

Според КМПГ во перидот од една година најголем раст од неверојатни 45,3 отсто забележал Пари Сен Жермен. Францускиот шампион се наоѓа на деветтото место.

Голем раст од 42 отсто бележи и Интер, кој на листата е на 14 место.

Комплетната листа на КМПГ.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ26 минути

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија47 минути

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија53 минути

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија3 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија4 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија4 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија4 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија4 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија6 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија6 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија8 часа

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија8 часа

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Економија8 часа

Парична помош за оние што останале без работа во периодот од 11 март до 30 април

Работниците што поради корона-кризата останале без работа, независно од времето поминато во работен однос, ќе може бргу да дојдат до...

Регион8 часа

Кипар ќе им ги плати трошоците за одмор на сите туристи што ќе заболат од Ковид-19

Кипарските власти порачаа дека ќе ги покријат трошоците за одмор во земјата за секој што ќе биде позитивен на коронавирусот...

Македонија23 часа

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Владата донесе Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, во која е предвидено отсуството...

Европа23 часа

Меркел: Уште сме на почетокот со пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел ги оцени како позитивни досегашните постигнувања во борбата против коронавирусот, но како што рече, општеството е сè...

Европа1 ден

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион1 ден

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија1 ден

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија1 ден

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Досие