Контакт

Спорт

Короната го одложи дуелот на Вардар 1961 кај ПИК Сегед

Објавено пред

Стигна и официјална потврда за она што се шпекулираше деновиве. Дуелот меѓу унгарски ПИК Сегед и европскиот ракометен шампион, скопски Вардар што требаше да се игра задутре е одложен.

Причината за ова е тоа што поголем дел од ракометарите на унгарскиот тим се позитивни на вирусот Ковид 19.

Информациите се дека комплетниот тим на ПИК Сегед е во карантин, па поради тоа мечот е одложен.

Вардарци втор меч по ред не успеваат да го одиграат својот меч во Лигата на шампиони. „Црвено-црните“ минатата недела не го одиграа во Скопје мечот против норвешки Елверум по налог на ЕХФ. Одложувањето беше поради тоа што по враќањето од Македонија ракометарите на Елверум ќе мораа да бидат во 14-дневен карантин, поради тамошните протоколи.

Досега се уште актуелниот европски ракометен владетел одигра само еден меч во новата сезона. Загуби со 24-22 во Брест (Белорусија), кај екипата на Мешков.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ферстапен не го штедеше Хамилтон: Во Силверстоун го покажа своето вистинско лице

Објавено пред

Макс Ферстапен ја одби понудата за смирување со Луис Хамилтон пред Унгарското ГП овој викенд, повторувајќи го својот став за контроверзниот судир од Британското ГП пред две недели.

Возачот на Ред бул се судри со Хамилтон на брзата патека во Силверстоун во директна борба за позиција, и беше лут што возачот на Мерцедес ја славеше победата (и покрај казната од 10 секунди) додека тој бил во болница.

„Се работи за целата реакција на тимот. Така не славиш победа, посебно победа која си ја добил на таков начин. За мене тоа покажа крајно непочитување и ги прикажа во вистинско светло. Да, тоа беше ситуација под притисок, но јас не би сакал да бидам виден така. Би бил премногу вознемирен да прославувам“, вели Ферстапен.

Хамилтон инсистира дека се обидел да го добие Ферстапен во болницата откако ја слушнал лутината на Холанѓанецот.

„Му се јавив на Макс по трката да проверам дали е океј и да му кажам дека го почитувам. Но, тоа не беше возвратено и тоа е океј. Не сметам дека покажавме непочитување. Знаевме дека тој е добро. Знаев дека е во болница, но го видов како излезе од болидот. Никој не сака да види повреден ривал“, објасни Хамилтон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Адријано со поддршка за Бајлс: Господ нека им прости на лошите луѓе

Објавено пред

Легендарниот бразилски поранешен напаѓач на Интер и Парма, Адријано, ѝ даде поддршка на американската гимнастичкарка Симон Бајлс, која се повлече од повеќебојот на Олимпијадата за да се фокусира на своето ментално здравје.

Одлуката на 24-годишната Американка донесе многу спротивставени размислувања – додека некои ја фалеа за нејзината храброст да го стави здравјето на прво место, некои од критиките беа дека врвните спортисти мораат да бидат психички подготвени.

Адријано, кој во својата фудбалска кариера имаше многу лични трагедии и проблеми, вели дека целосно ја разбира Бајлс.

„Знам точно низ што поминуваш. Не е фер луѓето да те оценуваат толку строго. Само биди среќна и грижи се за самата себеси. Јас поминав низ такво нешто и уште се прашувам што ми се случи. Господ нека им прости на тие лоши луѓе“, напиша Адријано.

Адријано имаше само 22 години во 2004 кога татко му почина од срцев напад пред неговиот трансфер во Интер и призна дека тоа го турнало во депресија и во злоупотреба на алкохол.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон и Фетел со директни политички пораки за унгарските анти-ЛГБТ закони

Објавено пред

Формула 1-шампионите Луис Хамилтон и Себастијан Фетел решија да се активираат политички при посетата на Унгарија поради контроверзните анти-ЛГБТ закони во оваа земја пред трката во Хунгароринг. Интересно, двајцата немаат мотиви за вакви потези кога се посетуваат земји од Блискиот Исток, Русија или Кина.

Седумкратниот Ф1-шампион, Хамилтон, пред трката, на која може да стигне до јубилејната 100. победа во кариерата, преку „Инстаграм“ прати директна порака до Унгарците.

„Пред ГП-трката овој викенд сакам да ја споделам мојата поддршка за тие на кои влијае овој владин анти-ЛГБТ закон. Неприфатливо, измамнички и кукавички од тие на власт да предложат таков закон. Сите ја заслужуваат слободата да бидат тоа што се, без ралзика на тоа кого сакаат и како се идентификуваат. Го повикувам унгарскиот народ да гласа на референдумот за да се заштитат правата на ЛГБТ-заедницата, на која им е потребна поддршка“, напиша Хамилтон на „Инстаграм“.

Германскиот четирикратен шампион Себастијан Фетел очигледно се согласи со оваа порака откако се појави со патики со бои на виножитото.

„Засрамувачки е што земја од Европската Унија носи такви закони. Не сфаќам зошто е толку тешко да се остават луѓето да бидат тоа што се чувствуваат и да го прават она што го сакаат“, изјави директно возачот на Астон Мартин во Будимпешта.

Ова не е првпат спортот да се користи за политички пораки кон Унгарија откако за време на Евро 2020 Германците се обидоа да ја обојат „Алијанц арената“ во боите на виножитото пред мечот со Унгарија. Иако УЕФА го блокира ова, премиерот Виктор Орбан ја откажа посетата на натпреварот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет2 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија4 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија5 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија6 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија6 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија7 часа

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија8 часа

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија8 часа

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија8 часа

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Македонија9 часа

Вучиќ на форумот во Скопје: Целта е од 2023 да нема граници помеѓу нашите земји

Во Скопје денеска се одржува голем регионален Економски форум, како дел од иницијативата мини шенген, каде што учествуваaт и претседателот...

Свет10 часа

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет11 час

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Македонија12 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија1 ден

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ1 ден

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет1 ден

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен1 ден

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Досие