Контакт

Спорт

Косгеј го сруши светскиот рекорд во маратон

Објавено пред

Атлетичарката од Кенија Бригид Косгеј постави нов светски рекорд во маратон, откако патеката во Чигако ја истрчала со време од два часа, 14 минути и четири секунди.

Кенијката го сруши рекордот на легендарната Пола Редклиф поставен на маратонот во Лондон во 2003 година. Пред 16 години Британката трчала два часа, 15 минути и 25 секунди.

По исклучително студено време Косгеј успеала да постигне неверојатен резултат и да го поправи светскиот рекорд за повеќе од една минута.

Ова е уште еден успех за Кенија, откако во Виена сонародникот на Косгеј, Елијуд Кипчоге стана првиот човек што трчал маратон под два часа (еден час, 59 минути, 40 секунди).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Другар на МЈ раскажува: Пиевме цел ден, Мајкл испи 10 пива, па сам го разби Кливленд

Објавено пред

Не е тајна дека легендарниот американски кошаркар, Мајкл Џордан е голем љубител на голф и на обложување, а најновата приказна за него ја раскажа хокеј-легендата на НХЛ и Чикаго Блекхокс, Џереми Роник.

Тој раскажа интересна случка во врска со обложувањето со популарниот МЈ. Иако се чинело невозможно, сепак кошаркарот го добил облогот.

„Игравме голф и го победив неколкупати. Заработив неколку илјади долари и тој се подготвуваше да си оди дома. Булси таа вечер требаше да играат против Кливленд. Беше 10 часот наутро и на одење ми рече `Не, ќе одиграме уште една партија`. Продолживме да играме, дури и попладнето, испивме секој по десетина пива, а тој потоа директно отиде на натпреварот. Се шегував со него дека сите пари кои ги добив на облог со него, ќе ги вложам во победа на Кливленд. На тоа ми рече `се обложувам дека ќе победиме со 20 разлика, а јас ќе дадам повеќе од 40 поени`. Прифатив веднаш. Човекот на крајот имаше 52 поени, а Булси ги победија Кавси со 26 разлика“ – се потсетува Роник.

Иако Роник не откри за кој точно меч се работи, при погледот во архивата на НБА дуелите најверојатно се работи за меч одигран на 28 март 1992 година.

Роник најверојатно поради пивото малку ги погрешил податоците.

Џордан не постигнал 52, туку 44 поени, а Кавси не загубиле со 26, туку со 24 разлика – 126-102.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пријател на Шумахер: Жена му на Михаел лаже за неговата состојба!

Објавено пред

Вилхелм Вебер, екс-менаџерот на Ф1 пилотот, Михаел Шумахер вели дека сопругата на Михаел, Корина ја крие вистината за неговата здравствена состојба.

Вебер за „Дејли мејл“ изјави дека му е жал што не може да го посети пријателот, затоа што тоа не го дозволува Корина.
„Знам дека на Михаел му е тешко, но не знам дали има направено било каков напредок. Би сакал да знам како му е, да се ракувам со него и да го погледнам в лице. За жал, Корина тоа не го дозволува. Веројатно се плаши дека ќе видам што се случува и тоа ќе го пласирам во јавност. Силно верувам дека Михаел ќе се опорави, тој е борец, ако постои шанса, тој ќе ја искористи, не може да биде крај. Се молам за него и верувам дека повторно ќе го видам“ – изјавил Вебер.

Михаел Шумахер во 2013 година настрада во несреќа при скијање, се здоби со тешка повреда на мозокот удирајќи во камен.

Тогаш во болницата рекоа дека Шуми би загинал доколку не ја носел кацигата, а потоа беше ставен во индуцирана кома.

Оттогаш е во Женева каде за неговото здравје се грижи сопругата, а екс-Ф1 пилотот повремено оди во болница на прегледи.

Од несреќата до денеска Шумахер не е појавен во јавност.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ред Бул го потврдија Албон за наредната сезона

Објавено пред

Ред Бул потврдија дека Александер Албон ќе му биде клупски колега на Макс Ферстапен во 2020 година.

Момчето од Лондо кој вози под знамето на Тајланд некаде на средина од оваа сезона го замени Пјер Гасли во Ред Бул.

„Возбуден сум што ќе му бидам партнер на Макс наредната година. Им благодарам на ред Бул што веруваат во мене. Се надевам дека во 2020 година ќе бидам уште подобар“, рекол Албон.

Албон за Ред Бул дебитираше во Белгија, а до трката во Мексико седум пари избори пласман меѓу најдобрите шест возачи.

Во исто време потврдено е дека Пјер Гасли ќе остане и наредната година во Торо Росо.

За наредната година останува нејасно кој ќе го заземе местото на Робрт Кубица во Вилијамс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Економија3 часа

(Видео) За борба против аерозагадувањето предвидени 1,6 милион евра во буџетот за 2020

Растот на платите и пензиите, растот на вработеноста, намалувањето на невработеноста и големата социјална заштита на ранливите категории в година...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Макрон ми кажа дека никогаш немал намера да ни нуди алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз оствари средба со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата беа разменети мислења за...

Македонија5 часа

Ешерихија коли пронајдена во повеќе бунари, извори и чешми во Скопско

Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Скопје известуваат дека е пронајдена ешерихија коли и други бактерии во повеќе бунари,...

Топ7 часа

Загина пешак на патот Крива Паланка – Куманово

Шеесет и седумгодишен маж од кривопаланечкото село Градец почина кога вчера во него удри автомобил на магистралниот пат Крива Паланка...

Македонија7 часа

Владата ги повлече најавените измени на Законот за јавните собири

Владата ги повлекува предлог-измените на Законот за јавните собири. Од владината прес-служба информираат дека ги слушнале забелешките на граѓанските организации за...

Македонија7 часа

Таткото на Боки 13 призна дека го тепал попот, пресуда в понеделник

Обвинетиот Миле Јовановски, татко на неформалниот сопственик на „1ТВ“, Бојан Јовановски, утрово во судот призна дека е виновен оти го...

Регион7 часа

Ердоган со нова закана: Ќе ви испратам терористи

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја предупреди ЕУ дека неговата држава би можела да ги ослободи припадниците на Исламска држава...

Македонија9 часа

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет9 часа

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион9 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија20 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет21 час

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија1 ден

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија1 ден

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија1 ден

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија1 ден

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија1 ден

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија1 ден

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Досие