Контакт

Спорт

Кошаркарките пред голем предизвик, гостување во Белгија

Објавено пред

Македонските кошаркарки се во очекување на дуелите со селекциите на Белгија и на Германија во ноемврискиот квалификациски ФИБА „прозорец“ во кој се брка пласман на Европското првенство кое во 2023 година ќе се одржи во Израел и Словенија.

dobivaj vesti na viber

Македонија вечерва (20.30 часот) во Леувен ќе ги одмери силите против Белгија.

„После цела година без тренинг, повторно се собравме, сепак, некомплетни. Ни недостасува најдобриот домашен играч, Анжелика Митрашиновиќ и уште неколку играчи од Италија кои не можат да бидат со нас. Факт е дека во изминатиот период трениравме некомплетни. Но ќе дадеме се од себе да дојдеме до позитивен резултат. Против нас ќе имаме големи кошаркарски имиња, но ние нема да се предадеме“, вели една од нашите најискусни кошаркарки, Нена Трајчевска, во пресрет на вечерашниот дуелот со Белгија.

За разлика од претходниот „прозорец“, односно по една година, имаме и промена во играчкиот ростер, поврзана со натурализирана кошаркарка. На местото на Девана Бонер сега во составот на селекторот Александар Ашаданов е Мерит Хемпе, кошаркарка на чешката УСК Прага.

„Како засилување ја имаме Мерит Хемпе. Се работи за одлична личност, се запознавме и заедно сме неколку дена. Мислам дека многу ќе ни помогне на теренот. Јас лично мислам дека можеме да се натпреваруваме со секоја репрезентација. Германија ни е попозната бидејќи игравме против неа во претходниот циклус. Но, Белгија има неколку познати кошаркарки и е една од најсилните во Европа. Сепак, ќе кажам дека не се плашиме од никого, излегуваме да се натпреваруваме и ќе се бориме до крај“, дополнува Трајчевска.

Во вториот натпревар од групата А, вечерва (19 часот), Германија ја пречекува непобедената селекција на БиХ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Единствената грешка на Немјар е што е роден во Бразил“

Објавено пред

Колегата на Нејмар од бразилската репрезентација, Рафиња, тврди дека Бразил не заслужува играч каков што е Нејмар.

dobivaj vesti na viber

Нејмар, го повреди скочниот зглоб во првото коло против Србија. Националниот тим информираше дека Нејмар ќе ги пропушти преостанатите два натпревари во групата, против Швајцарија и Камерун.

И покрај тоа што е најдобриот играч и првата ѕвезда на националниот тим, се чини дека навивачите во Бразил не го сакаат Нејмар и се многу критични кон овој играч.

„Аргентинците го третираат Меси како бог. За Португалците Роналдо е крал. Бразилците го охрабруваат Нејмар да си ја скрши ногата. Најголемата грешка во кариерата на Нејмар е тоа што е роден во Бразил. Оваа земја не го заслужува“, порача Рафиња на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСВ: Коди Гакпо вреди 100.000.000 евра

Објавено пред

Холандија е многу блиску до осминафиналето на Светското првенство. Репрезентацијата предводена од Луј Ван Гал во првите две кола освои четири бода, а во последното коло ќе игра против најслабата селекција во групата, домаќинот Катар.

dobivaj vesti na viber

Во првите две кола Коди Гакпо постигна два гола, во триумфот против Сенегал (2:0) и ремито со Еквадор (1:1). И затоа во ПСВ Ајндховен со задоволство ги тријат рацете, бидејќи ова момче има само 23 години.

Станува збор за напаѓач, висок 190 сантиметри, чија моментална цена на фудбалскиот пазар изнесува 45.000.000 евра. ПСВ нема намера да го продаде за оваа сума, според холандките медиуми во клубот се сигурни дека Гакпо вреди најмалку 100.000.000 евра.

Гакпо е производ на младинската школа на тимот од Ајндховен. Ги помина сите помлади категории, а во првиот тим е од 2018. Десет пати го носеше дресот на холандската репрезентација постигнувајќи четири гола.

Договорот на Коди Гакпо со ПСВ истекува во јуни 2026 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пензионерот Адвокат го презеде АДО Ден Хаг

Објавено пред

Еден од најпознатите холандски тренери, Дик Адвокат, се врати од пензија и го презеде кормилото на АДО Ден Хаг. 75-годишниот, Адвокат ќе го наследи поранешниот играч на Феенорд и Ливерпул, Дирк Кит, кој неодамна доби отказ.

dobivaj vesti na viber

Адвокатот како играч ја почна кариерата во АДО Ден Хаг, но интересно е што во својата долга кариера никогаш немал можност да го води овој тим.

Тимот пред две сезони си замина од Ередивизија, а лани беа блиску до враќање во елитата. Тие беа поразени во плеј-офот во судиското надополнување.

Тимот моментално се наоѓа на 17. место во Втората холандска дивизија.

Инаку, Адвокат беше селектор на Холандија, Обединетите Арапски Емирати, Јужна Кореја, Белгија, Русија, Србија, Ирак и клубовите ПСВ, Ренџерс, Сандерленд и Борусија Менхенгладбах.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 минути

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа22 минути

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ53 минути

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија2 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа3 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет4 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија5 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет5 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа5 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа5 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија18 часа

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет19 часа

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија19 часа

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија20 часа

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...

Свет21 час

Германија планира да ја олесни процедурата за добивање државјанство

Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, презентира делови од предлог-законот што треба да го олесни стекнувањето германско државјанство и...

Македонија21 час

Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Македонија е втора бугарска држава

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е...

Македонија23 часа

Мијалков доби ослободување за случајот „Трезор“, Апелација го врати предметот на повторно судење

Сашо Мијалков по година и пол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. скопска апелација, го...

Регион24 часа

Ученик во Србија му се заканувал на професорот, го гаѓал со тестот во лице

Инцидент се случил во техничко-сообраќајното училиште во Владичин Хан во четвртокот за време на полагањето за возачи од Б категорија....

Македонија1 ден

Ковачевски се сретна со грчката амбасадорка: „Имаме интерес за стратешки инвестиции во енергетиката“

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Република Грција, Софија Филипиду. Ковачевски ѝ посака топло...