Контакт

Спорт

Кратење на платите во Барселона во следните три години, заштедени 122 милиони евра

Објавено пред

Барселона се согласија со своите фудбалери да ги намалат платите за 122 милиони евра во следните три години, објавија од каталонскиот гигант. И покрај ова, Барса ќе исплати 50 милиони евра годишно во истиот период.

Барса мораше да направи големи кратења во клубот, откако Ла лига им постави помала граница за платите поради слабите финансиски резултати поради кризата со КОВИД-19 и недостатокот на гледачи на стадионот. Овој резултат доаѓа по повеќенеделните преговори со тренерот Роналд Куман, како и примателите на највисоки плати, како Лионел Меси и Антоан Гризман.

„Денеска, дојдовме до договор со кој ќе се направи промена на платите за оваа сезона, за сума од 122 милиони евра, која се однесува за следните три сезони. Договорот ќе биде потврден од групата фудбалери  и тренери и доаѓа во важно време во сегашната економска ситуација“, велат од Барса.

Спорт

Солскјер: Две судиски грешки…

Објавено пред

Манчестер јунајтед, синоќа доживеаја шокантен пораз на „Олд Трафорд“, од фенерџијата Шефилд јунајтед. За „црвените ѓаволи“ поразот од Шефилд беше четврти сезонава на домашен терен. Во исто време Шефилд јунајтед ја запишаа втората победа во сезоната.

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, разочаран од резултатот, го впери прстот во судиите.

„Не бевме на нивото на кое игравме во последните два месеци. Многу сум разочаран, не можевме да најдеме решение за нивната одбрана, за компактниот блок. Судиите имаа два лоши одлуки. Оваа сезона има многу нелогичности, судиите пропуштија да донесат поинакви одлуки во тие две ситуации“.

Манчестер јунајтед, по поразот, останаа на второто место на табелата, со бод помалку и натпревар повеќе во Манчестер сити.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионите паднаа во Филаделфија

Објавено пред

Филаделфија ги победи ЛА Лејекрс во дербито на вечерта во НБА лигата. Изминатата ноќ, во НБА, се одиграа 12 натпревари, кои ибндивидуално ги обележеаа Руди Гобер, Бредли Бил, Домантас Сабонис и големата тројка на Бруклин Нетс.

Актуелните шампиони, ЛА Лејекрс, во Филадлефија, го забележаа првиот гостински пораз оваа сезона. Севентисиксерс, во последните четири минути испуштија предност од 14 поени, за на крајот да победат со 107:106, со поените на Тобајас Херис постигнати на две секунди до крајот.

Меч-винерот Херис натпреварот го заврши со 24 поени и седум скока, Џоел Имбид постигна 28 поени, а Бен Симонс запиша трипл-дабл (17 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

На спротивната страна се истакнаа Леброн Џејмс со 34 поени и по шест скока и асистенции, односно Ентони Дејвис со 23 поени и осум скока.

Лејкерси имаа скор 14 победи и четири порази и заедно со Јута Џез ја предводат Западната конференција. Јута го победи Далас со 116:104, благодарение на Руди Гобер, кој доминираше со 29 поени и 20 скокови. Далас го предводеше Лука Дончиќ со 30 поени.

Првиот стрелец во лигата, Бредли Бил, постигна 47 поени, но неговиот тим повторно не успеа да победи. Вашингтон го загубија мечот од Њу Орлеанс 106:124.

Домантас Сабонис ја предводеше Индијана до победата во Шарлот 116:106. Синот на славниот Арвидас, забележа трипл-дабл (22 поени, 11 скокови, 10 асистенции).

Бруклин Нетс играа продолжение во Атланта, забележаа победа 132:128. Големата тројка на Нетс комбинираше 89 поени. Кевин Дурент постигна 32 поени, Џејмс Харден 31 на кои придодаде 15 асистенции и осум скока, а Кајри Ирвинг уфрли 26 поени. На спротивната страна се истакна Тре Јанг со 28 поени и 14 скока.

Резултати:

Кливленд-Детроит 122:107
Орландо-Сакраменто 107:121
Мајами-Денвер 92:109
Торонто-Милвоки 108:115
Сан Антонио-Бостон 110:106
Финикс-Оклахома 97:102
Голден стејт-Минесота 123:111

Прикажи повеќе...

Спорт

Тимот на деценијата според ИФФХС

Објавено пред

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) го избра тимот на деценијата.

Според одиграните натпревари, постигнатите голови, освоените трофеи…во тимот на Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика нема никакви изненадувања.

Во формација 4-3-3 голман е Мануел Ноер, во одбраната се Филип Лам, Серхио Рамос, Вирџил ван Дајк и Марсело, во редот за врска покрај Тони Крос и Лука Модриќ е и Андрес Иниеста.

Нападот го предводат Кристијано Роналдо, Лионел Меси и Роберт Левандовски.

Овој тим од клупата би го предводел Диего Симеоне кого Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика пред две недели го избра за тренер на деценијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Транспаренси: Македонија најлошо рангирана досега во борбата против 
корупцијата

Индексот за перцепција на корупцијата (ИПК) за 2020 година објавен денес од Транспаренси интернешнл открива дека корупцијата придонесува за уназадување...

Свет1 час

Гејтс откри колку пари вложил во вакцините

Бил и Мелинда Гејтс објавија годишно писмо на својата веб-страница во кое зборуваа за можните последици од оваа и идните...

Свет1 час

Француската армија заплени рекордни 4,2 тони кокаин спакувани во 177 пакети

Официјални претставници на француската армија на карипските острови Мартиник и Гвадалупе објавија дека запленија рекордни 4,2 тони кокаин во блиските...

Свет2 часа

Трамп ужива во Флорида, Пенс стана „бездомник“

Додека Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во прекрасниот имот Мар-а-Лаго во Флорида, неговиот поранешен заменик заврши на улица....

Топ2 часа

Поднесено обвинение за дивоградбата кај „Мавровка“

По спроведената истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за бесправно градење...

Свет3 часа

По 14 дена во карантин, СЗО конечно влезе во Вухан

Тимот на СЗО излезе од карантинот во Вухан за да започне со работа на терен за откривање на фактите за...

Свет3 часа

Белата куќа бара меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен...

Свет4 часа

„Астразенека“ и ЕУ пред договор?

Продолжува драмата околу средбата меѓу претставниците на „Астразенека“ и членките на ЕУ. Средбата заврши доцна синоќа, а еден твит сугерира...

Свет4 часа

Норвешка целосно ги затвора границите поради новите мутации на коронавирусот

Од четврток на полноќ Норвешка ќе ги воведе најстриктните правила на својата територија од 12 март. Како што најави премиерката...

Регион4 часа

Нов земјотрес кај Петриња

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Хрватска синоќа во 00:28 часот во областа Петриња....

Македонија14 часа

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет17 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет18 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија19 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија20 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија22 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија22 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија22 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија23 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија24 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Досие