Контакт

Спорт

Кристијано го израмни рекордот на Касилјас против Јанг бојс и веднаш постигна гол!

Објавено пред

Кристијано Роналдо го израмни рекордот на Икер Касилјас за настапи во Лигата на шампионите, откако беше стартер на првиот меч од новата сезона за Манчестер јунајтед против Јанг бојс.

Роналдо го имаше својот прв настап во ЛШ за Манчестер јунајтед во 2009 година, и сега има идентични 177 натпревари во елитното европско натпреварување со легедата на Реал Мадрид.

Ова не е единствен рекорд за Роналдо во ЛШ – тој е најдобар стрелец со 135 гола, вклучувајќи ги 17-те гола во 2013/14, рекорд за една сезона. Португалецот исто така има најмногу голови во нокаут фазата, дури 67, а исто така е и единствениот фудбалер кој постигнал голови во три финалиња а ЛШ, единствен фудбалер кој постигнал голови во сите шест групни натпревари, и единствен фудбалер со голови во 11 последователни мечеви.

Дека неговото пристигнување го „препороди“ Јунајтед, веднаш стана јасно, откако во Берн му беа потребни само 13 минути да го постигне 135. гол во натпреварувањето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вудгејт: Фановите сонуваат ако мислат дека ѕвездите ќе дојдат во Њукасл

Објавено пред

Клубовите не можат „само“ да го купат својот успех, а навивачите на Њукасл сонуваат ако си мислат дека фудбалските ѕвезди ќе се приклучат на најбогатиот клуб на светот, вели нивниот поранешен фудбалер Џонатан Вудгејт.

Њукасл беа преземени од саудиски инвеститори во договор вреден 305 милиони фунти, по што следуваше воодушевување на нивните навивачи, додека медиумите ги поврзуваа Килијан Мбапе, Хери Кејн и Филипе Кутињо со трансфер на „Сент Џејмс Парк“. Вудгејт, кој во 2004 играше во Њукасл пред да направи трасфер во Реал Мадрид, не верува дека тоа ќе се случи.

„Ако погледнете на реалната ситуација, газдите прво треба да изградат инфраструктура на клубот. Ако некој фудбалер сака да постигне нешто оди во Реал Мадрид, Барселона, Манчестер јунајтед. Без да покажам непочитување кон Њукасл, нема да оди така како што тие мислат. Играв за Њукасл, Мидлзборо и Лидс и знам колку е тешко фудбалери да дојдат на северот на Англија. Сите врвни фудбалери имаат пари, сакаат трофеи, сакаат европски финалиња, Светски првенства, а не да дојдат во Њукасл. Алан Ширер беше класа фудбалер, но потпиша за Њукасл само бидејќи е по потекло од Њукасл и сакаше да го оствари својот сон. Ако навивачите на Њукасл мислат дека ќе го добијат Килијан Мбапе и такви играчи, тогаш треба да се разбудат од сонот. Не можеш само да го купиш успехот. Ќе бидат потребни барем 10 до 12 години да се изгради инфраструктура“, вели Вудгејт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Момци со кои нема зезање – Конор на гости кај Мурињо

Објавено пред

Тренерот на Рома Жозе Мурињо се пофали дека е во друштво со „Ноториус“ Конор Мекгрегор, кој на гостувањето во Рим доби дрес од „волчицата“, додека „специјалниот“ португалски фудбалски тренер уживаше во часа на „Пропер 12“ вискито на ирската ММА легенда.

„Да, тоа е тој! Да, големиот Мекгрегор е во Рим и беше вистинско задоволство да се сретнеме, да размениме некои приакзни и да му го понудам најубавиот дрес во градот, тој на Рома. Тој направи чудо и беше невозможно да се каже не на Конор. Исто така морав да го пробам ‘Пропер 12’ вискито. Легенда!“, напиша Мурињо на Инстаграм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алвеш: Ако им требам на Барселона, знаат каде сум

Објавено пред

Дани Алвеш вели дека би се вратил веднаш во Барселона, и дека е потребно само да му се јават ако го сакаат тоа.

Бразилецот помина осум успешни сезони на „Ноу Камп“ и сега е слободен играч откако си замина од Сао Пауло минатиот месец поради несогласувања за пари. Барселона е во тешка финансиска криза и во средината на табелата по спориот старт на сезоната, но Алвеш верува во потенцијалот на младиот тим.

„Знам дека ќе звучи многу опортунистички да кажам дека сега им требам на Барселона. Но, кога заминав кажав дека си одам бидејќи видов работи кои не беа исправни. Никогаш не сакаш да видиш нешто да заврши на таков начин. Кажав повеќе пати дека кога ќе им требам на Барса и кога ќе ме сакаат, ќе бидам достапен. Почитта и љубовта кон клубот е огромна. Ако мислат дека сум им потребен, треба само да ми се јават. Можам да помогнам било каде, но најмногу во Барселона поради бројот на млади играчи кои ги имаат“, вели 38-годишниот ветеран кој замина од Барселона во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Околу 12.000 Македонци се вакцинирале со две дози во Врање

Вкупно 13.657 лица од Македонија се вакцинирани во Врање, Србија, со прва доза, а 11.966 примиле две дози вакцина против...

Македонија1 час

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија2 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Топ3 часа

Сопругата ја тепал со каиш, кон ќерка си посегнал со нож – семејно насилство во Гостивар

Обвинителството бара притвор за 43-годишен гостиварец поради семејно насилство. Синоќа околу 22:30 часот, во домот во кој живеел со сопругата...

Македонија4 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион18 часа

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет19 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ20 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет21 час

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет21 час

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија23 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Досие