Контакт

Спорт

„Кристијано Роналдо е престар за врвен фудбал“

Објавено пред

„Знам дека му е тешко да признае, но уверен сум дека и понатаму може да биде значаен играч ако прифати дека така стојат работите“. Ова го изјави поранешниот напаѓач на Јувентус, Никола Аморусо, а сето тоа се однесува за Кристијано Роналдо.

Аморусо, кој од активното играње се прости во 2011 година, изјави дека Роналдо, кој има 34 години, е престар за елитен фудбал во Серија А.

Во разговор со новинарите во Италија, Аморусо рече дека Португалецот треба да ги дозира настапите и да ја чува силата.

„Роналдо со месеци влече по теренот. Би требало да биде скромен и да прифати дека е стар за фудбал и дека понекогаш е поважно да одмори отколку да игра по секоја цена. Знам дека му е тешко тоа да го признае, но и понатаму може да е значаен играч“, смета Аморусо.

Роналдо е несомнено еден од најдобрите светски фудбалери, но Португалецот подолг период не е на нивото на кое играше претходните години, особено додека беше во дресот на Реал Мадрид.

Сезонава CR7 одигра 16 меча во Серија А и ЛШ, на кои постигна 7 гола, од кои 6 во Калчолигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Емери не сака кај „карамелите“

Објавено пред

Шпанскиот фудбалски тренер, Унаи Емери одби да го преземе кормилот на премиерлигашот Евертон, а исто така одбил и две финансиски примамливи понуди од Кина.

Емери, кој неодамна доби отказ на менаџерската позиција во Арсенал, беше заменет поради лошата форма на „топчиите“ иако играше финале во ЛЕ минатата сезона.

„Карамелите“ исто така останаа без својот менаџер откако Управата му врачи отказ на Марк Силва, па во Евертон видоа можноста екс-тренерот на Севилја и Валенсија да седне на тренерското столче на „Гудисон парк“.
Сепак, Емери ги одби.

Како што пренесоа британските медиуми, покрај Евертон за неговите услуги силно биле заинтересирани два клуба од Кина, но ставот на Шпанецот е дека засега не го интересираат само пари, туку тим кој ќе игра за трофеи.

Шпанскиот стручњак досега има освоено 10 трофеи, а играл со своите тимови во 6 европски финалиња. Има преку 600 меча во три од најсилните европски лиги – Премиерлига, Ла Лига и Лига 1.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Објавено пред

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија.

Волкановски утринава во Лас Вегас го победи на поени досегашниот шампионот Макс Холовеј, со што ја забележа својата 18-та последователна победа, а притоа на Холовеј му го нанесе првиот пораз во изминативе 6 години.

Волкановски е роден во Нов Јужен Велс, додека неговиот татко е од македонското село Беранци. Пред многу години тој се преселил во Австралија.

Волкановски уште од почетокот на борбата тргна супериорно.

Актуелниот шампион не успеа да го наметне својот ритам, па поразот за него беше неминовен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партија на сезоната за Никола Јокиќ (видео)

Објавено пред

Српскиот центар Никола Јокиќ беше најзаслужен за победата на Денвер со 110-102 против Оклахома. Тој имаше трипл дабл ефект.

Јокиќ постигна 28 поени, собра 14 скока, а имаше и 12 асистенции за помалку од 35 минути на паркетот.

Голема помош имаше и од Вили Бартон кој мечот го заврши со 18 поени и 6 скока, а Џамал Мареј додаде 14 поени во победата.

Во поразената екипа се истакна Денис Шредер со 22 поени.

Резултати:

Феникс – Сан Антонио 119-121
Торонто – Бруклин 110-102
Чикаго – ЛА Клиперс 109-106
Мемфис – Вашингтон 128 -111
Далас – Мајами 118-122
Милвоки – Кливленд 125-108
Хјустон – Детроит 107-115

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт1 час

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија2 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Регион14 часа

Обвинителството во Албанија гони 17 лица по земјотресот – се градело без почитување на стандардите

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51...

Свет16 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија19 часа

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ19 часа

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија20 часа

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија20 часа

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија22 часа

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија22 часа

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија23 часа

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ24 часа

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија2 дена

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ2 дена

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија2 дена

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Досие