Контакт

Спорт

Крос: Не сум ја гледал многу Барса, но добро ја познаваме

Објавено пред

Ѕвездата на Реал Мадрид, Тони Крос, вели дека не го гледал многу својот лут ривал Барселона оваа сезона пред утрешната пресметка во полуфиналето на шпанскиот суперкуп, каде што победникот во финалето ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао.

Крос во 2020 беше еден од клучните играчи на Реал кога ја освоија титулата од Суперкопа и вели дека е подготвен третпат да го крене трофејот.

„Не сум гледал многу мечеви на Барселона во последно време, имам други работи за правење и ги гледам нашите мечеви. Но, ја познавам многу добро, знам дека има сомнежи во играта во моментот, но и дека има квалитетни фудбалери. Но, искрено, не можам да кажам што се смени под Чави“, вели Крос.

Реал е фаворит, тоа го признава и самиот Чави Ернандез.

„Гледам еден тим на Барселона, кој е во изградба, и Мадрид, кој е во многу добра форма, иако тоа нема да значи многу утре. Сме играле со нив во сите ситуации и знаеме дека во моментот се тимот во најдобра форма во Шпанија. Иако секогаш сум самокритичен, гледам и добри работи во нашиот тим. Продолжуваме со изградбата на тимот и утре ќе имаме добар тест да видиме до каде сме“, изјави Чави.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал ги „спушти“ на земја Уникс, Макаби преживеа против Алба

Објавено пред

Реал Мадрид стигна до убедлива 85:68 победа над Уникс Казан, за да се одвојат на првото место во Евролигата со 17-3 скор и да му отчитаат вистинска лекција на рускиот тим кој беше во одлична серија.

Валтер Таварес имаше дабл-дабл учинок (14 поени, 11 скока), Гершон Јабуселе додаде 13 поени, додека Абалде имаше 12, а Љуљ 11 во одлична тимска победа на „белите“, кои влегоа во мечот по поразот од лутиот ривал Барселона во домашната лига.

Реал поведоа со 47:31 на полувреме и имаа дури 31 поен предност (74:43) пред крајот на третата четвртина, доминирајќи во шутевите и под кошот. Уникс сега има 12-8 скор и е израмнет на шестото место на табелата со домашниот ривал ЦСКА Москва, со кого играат веќе в петок.

Макаби пак, го издржаа камбекот на Алба Берлин, иако за малку ќе пропуштеа предност од 17 поени, за 87:78 победа, нивна втора во низа по триумфот над Олимпијакос. Алба губеше со 65:48 на три минути пред крајот, но се вратија на 79:76 на 2:30 пред крајот со две тројки на Лук Скма и Маодо Ло.

Скоти Вилбекин ги предводеше Макаби со 18 поени и 6 асистенции, додека Дерик Вилијамс и Џејлен Рејнолдс имаа по 14 поени. За Алба, Ло заврши со 18 поени, а Сикма имаше 12 поени и 6 скока.

ЕВРОЛИГА, 20.КОЛО

Макаби Тел Авив – Алба Берлин 87:78 (23:23, 24:16, 20:19, 20:20)

Реал Мадрид – Уникс Казан 85:68 (21:14, 26:17, 27:14, 11:23)

Асвел Лион – Баерн Минхен 68:77 (16:20, 13:25, 13:16, 26:16)

Прикажи повеќе...

Спорт

Луд камбек за Шведска да го добие нордиското дерби и да обезбеди полуфинале

Објавено пред

Иако губеа во текот на целиот меч, вклучувајќи со пет гола разлика на полувреме, Швеѓаните направија неверојатен камбек за 24:23 (9:14) победа над нордискиот ривал Норвешка во последниот меч по групи на ЕП во ракомет во Унгарија и Словачка, за да станат последниот полуфиналист на шампионатот.

Швеѓаните имаа водство само од 2:1 на почетокот на мечот, по што дуелот помина во знакот на Норвежаните, кои имаа максимални шест гола предност во првото полувреме, а по обидот за камбек на Швеѓаните, се вратија на +4 (23:19) со голот на Сагосен на шест минути пред крајот. Но, тоа се покажа дека е последниот гол кој го даде Норвешка, за на петнаесет секунди пред крајот од пенал да им пресуди Валтер Хринц за 24:23. Последниот обид на Сагосен заврши далеку од голот.

Хринц беше најдобар стрелец на „трите круни“ со 6 гола, додека четири уфрли Џим Готфридсон, додека за Норвешка, Харалд Реинкинд имаше шест, а Сандер Сагосен и Кристијан О’Саливен имаа по четири гола.

Во полуфиналето, Швеѓаните, како први во групата 2 ќе играат со Франција, додека Данците ќе ја пречекаат Шпанија.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Мароко се врати по магичниот гол на аутсајдерите Малави

Објавено пред

Во уште еден дуел во кој аутсајдерите направија повеќе од очекувањето, Малави ги намачи Мароко, пред Ашраф Хакими да им донесе четврт-финале од Африканскиот куп на нациите на Мароканците.

Габадињо Манго, фудбалерот на Орландо во МЛС лигата, во 7. минута постигна апсолутно фантастичен гол од 40-тина метри за да ги шокира Мароканците. Тие се вратија во живот со голот на ѕвездата на Севилја, Јусеф Ен Несири во финишот на полувремето, пред фудбалерот на ПСЖ, Ашраф Хакими во 70. минута да ги постави конечните 2:1 со исто така прекрасен гол од слободен удар.

ОСМИНАФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Мароко – Малави 2:1

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, АФЦОН 2022

Буркина Фасо – Тунис

Гамбија – Камерун

Сенегал – Мали/Екваторска Гвинеја

Брег на Слонова Коска/Египет – Мароко

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 часа

Возачот е виновен за автобуската несреќа на „Струма“, заклучи бугарското Обвинителство

Бугарското Обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик-главниот обвинител Борислав...

Регион4 часа

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија6 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет6 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија7 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа9 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија10 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија10 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија11 час

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија12 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија13 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија14 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија15 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија15 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет15 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет16 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет1 ден

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет1 ден

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Досие