Контакт

Спорт

Кубацки победи во Бишофсхофен и ја освои „4 скокалници“ (видео)

Објавено пред

Давид Кубацки го остави најдоброто за крај, откако триумфираше на скокалницата во австрискиот Бишофсхофен за да ја победи норвешката сензација Мариус Линдвик за титула од новогодишната турнеја „4 скокалници“ како трет Полјак по Адам Малиш (2003) и Камил Штох (2017 и 2018).

Кубацки беше лидер во пласманот на новогодишната серија и пред скоковите во Бишофсхофен, но без победа, откако на претходните три скокалници беше на подиумот и беше во директна битка со младиот Линдвик, кој пак победи во Гармиш-Партенкирхен и во Инсбрук, но лошиот пласман на првата скокалница во Оберстдорф беше клучен.

Дека Кубацки е подготвен за големи работи, тој покажа уште во првата серија, кога со огромен скок од 143 метри го обезбеди првото место, за во втората серија да скокне 140.5 метри за да собере вкупно 300.9 поени. Второто место го освои Германецот Карл Гајгер со 291 поен (140 и 136 метри), додека Линдвик успеа да биде само трет со 289.4 поени (139 и 137 метри).

Пласманот на топ 3 беше идентичен и во пласман на „4 скокалници“ – Кубацки е победник со 1.131,6 поени пред Линдвик (1.111) и Гајгер (1.108,4).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Клоп ги провоцира Јунајтед: Толку квалитетни играчи, а толку дефанзивна игра

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп ги предупреди Манчестер јунајтед, дека „црвените“ на „Енфилд“ во недела ќе бидат сосема поинаков тим од тој кој одигра 1:1 на „Олд Трафорд“ на стартот на сезоната.

Јунајтед се единствениот тим кој успеа да „откине“ поени на Ливерпул во Премиер лигата оваа сезона и тоа во меч во кој Ливерпул израмни во финишот на мечот. Оле Гунар Солскјер изјави дека е горд на тој меч и на одбраната на неговиот тим, но Клоп реши да ги почне „менталните игри“, велејќи дека е „чудно“ да се види тим со квалитети како на Јунајтед да играат толку дефанзивно.

„Чудно е кога играш со висококвалитетен тим, каков што Јунајтед уште е, и тие играат на тој начин. Не знам дали сум кажал дека Јунајтед секогаш се бранат, но најверојатно е така, бидејќи тоа е вистината. Истото беше со Тотенхем минатата недела. Тие не играат само со контранапади, но тоа е главното оружје. По 70 минути имавме 80 отсто посед со Тотенхем и тоа не е нормално. Дали е тоа критика? Како сакаат нека го протолкуваат“, вели Клоп.

Тој знае дека мечот со Манчестер јунајтед е нешто посебно.

„Сите знаеме колку е важен овој меч на нашите фанови, исто како против Евертон. Имаме природни непријатели од историјата на овој клуб, но сега пишуваме нова историја“, додава Клоп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маер пред Пинтуро во алпската комбинација во Венген

Објавено пред

Австриецот Матијас Маер го совлада фаворизираниот Алексис Пинтуро за само 0.07 секунди за победа во трката во алпска комбинација во швајцарскиот ски-центар, Венген.

Австриецот беше најбрз по спустот со повеќе од половина секунда предност пред Швајцарецот Жил Рулан, по што беше четврт најбрз во слаломот, едвај успевајќи да го остави зад себе Пинтуро. Уште еден Французин, Виктор Муфа-Жанде беше трет со 0.13 секунди послабо време.

Пинтуро, кој победи на првата трка во алпска комбинација оваа сезона, го зголеми водството во генерален пласман во Светскиот куп со 68 поени предност пред Норвежанецот Александар Омод Килде.

Утре на програмата е класичниот спуст во Венген, најстариот во историјата на Светскиот куп.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словенците продолжуваат со победничката низа (видео)

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Словенија го продолжува фантастичниот препород под водство на новиот селектор Љубомир Врањеш, откако стигна до нова победа, триумфирајќи над Исланд со 30:27 (15:14) и најавувајќи дека се сериозни конкуренти за борба за медали на Европското првенство.

Словенија почна фантастично и во првото полувреме имаше предност од пет гола (7:2), пред Исланѓаните да успеат на полувреме да намалат на 15:14. Исланд израмни на стартот на второто полувреме, пред Словенците повторно да се одвојат на +4 (22:18), предност која не ја пропуштија до крајот на натпреварот.

Деан Бомбач беше фантастичен за „змајчеките“ со 9 постигнати голови, додека по четири уфрлија Благотиншек, Доленц и Мачковшек, а на голот Клемен Фермин имаше 14 одбрани. Бјарки Мар Елисон со шест гола беше најдобар кај Исланд.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020, 2.ФАЗА

ГРУПА 2

Словенија – Исланд 30:27 (15:14)

Норвешка – Унгарија 18.15 ч.

Португалија – Шведска 20.30 ч.

Табела: 1.Словенија 4, 2.Унгарија 2, 3.Норвешка 2, 4.Шведска 0, 5.Португалија 0, 6.Исланд 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Вооружените крадци од НЛБ Банка украле 8.700 евра

Вооружените крадци кои утринава влегоа во експозитура на НЛБ Банка во Ѓорче Петров украле 8.700 евра, соопштија од банката. Од...

Топ1 час

Скопјанец чувал марихуана во куќата на својот дедо

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага против жител на Скопје за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни...

Македонија3 часа

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Економија3 часа

(Видео) Манчевски: Вработени го напуштаат државниот сектор поради повисоките плати кај приватниците

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, ја уверува јавноста дека не сака некои луѓе да останат без работа...

Интервју/Дебата4 часа

(Видео) Шкријељ: Мизрахи нека не се изненадува, претходно дури имаше случаи на врзување на штитеници во Демир Капија

Дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ во интервју за „Макфакс“ изјави дека корисниците во домот во Деемир Капија до пред три години...

Регион8 часа

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ8 часа

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет8 часа

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија9 часа

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија9 часа

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет10 часа

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион11 час

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет11 час

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Свет11 час

Oслободени новинарите на „Анадолија“ коишто беа уапсени во Каиро

Новинарите на турската државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од...

Регион11 час

(Видео) Масовни протести – Црна Гора ги брани верските објекти

Илјадници верници на Српската православна црква и граѓани протестираа против Законот за верската слобода. Црногорскиот митрополит Амфилохие, кој ја предводеше...

Свет1 ден

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија1 ден

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа1 ден

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ1 ден

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија1 ден

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Досие