Контакт

Спорт

Куман го понижи Мингеза

Објавено пред

Роналд Куман и неговото однесување на натпреварот со Хетафе, денес се анализира во шпанските медиуми. Барселона, со два гола во финишот убедливо го порази Хетафе со 5:2, меѓутоа медиумите го истакнуваа бесот на Куман, во средишницата на второто полувреме, кога Хетафе го намалија резултатот на 3:2.

Тренерот на Барселона, му се налути на Мингеза, откако во еден напад тој ја напушти својата позиција во одбраната и тргна во напад.

Куман, луто му сугерираше дека играат со тројца во одбраната, дека не треба да оди толку напред, а потоа го извади Мингеза. На неговото место на теренот влезе Самуел Умтити.

Потоа кога Мингеза дојде до клупата, му пушти рака на тренерот, овој најпрвин го игнорираше, а по неколку секунди сепак се ракуваше со својот фудбалер.

Медиумите пишуваат дека Куман не се однесувал како тренер на голем клуб, каков што е Барселона.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дрес од колеџ-деновите на Мајкл Џордан продаден 1.38 милиони долари!

Објавено пред

Колекционерите понекогаш се луди луѓе, така што не чуди што дресот на Мајкл Џордан од деновите кога играше за Универзитетот на Јужна Каролина е продаден за фантастични 1.38 милиони долари, поставувајќи нов рекорд.

„Конечната цена покажува дека овој дрес е совршен за сериозните колекционери“, изјави одговорниот за спортски дресови на куќата за аукции „Херитаџ“, Крис Ејви.

Во октомври се продаде дрес на Џордан од времето кога тој играше за Чикаго Булс за 480.000 долари, додека минатата година се продадоа пар од првата верзија на „Најк Џорданки“ за 580.000 долари.

Најскап пар „џорданки“ продаден за 560.000 долари!

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензационалниот Малинковски до 5. место на „Словакиа ринг“

Објавено пред

Давид Малинковски го освои петтото место на втората трка на „Словакиа ринг“, што се возеше денеска во рамки на FIA CEZ натпреварувањето во Твинго Купот.

Тој воедно беше и најдобропласиран од македонските возачи, додека Владимир Тренески беше седми, односно втор во бодувањето за домашниот шампионат, а Мартин Костовски заврши десетти или трет меѓу Македонците.

Малинковски возеше фантастична трка и веднаш по стартот успеа да се пробие до четвртата позиција. На некаде 10 минути до крајот на трката, нашиот возач дури успеа и да го преземе водството. Тој постојано беше при врвот во групата од осум автомобили, кои постојано се менуваа на првите неколку позиции. Во финишот, Малинковски падна до седмата позција, но во поседните неколку свиоци Младеновиќ и Ивануша имаа контакт по што излетаа од патеката, а Малинковски го запечати петтото место на трката.

Лука Глазер на крајот во фото-финиш мина прв низ целта, пред вчерашниот победник Ник Стефанчич и Урбан Јеловчан.

Останатите наши натпреварувачи, Ангелче Стојковски заврши на 15.место, Емил Нацка беше 18-ти, Зоран Мираковски на 20.место, а Ненад Костовски беше 22.место.

Милан Ѓорѓевиќ успеа да комплетира само два круга пред да излезе од патеката.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Бур се надева дека Ван Дајк ќе игра за Холандија на ЕП

Објавено пред

Холандскиот селектор Френк де Бур се надева дека дефанзивецот на Ливерпул, Виргил ван Дајк ќе одлучи да игра на Европското првенство ова лето, каде што Холанѓаните се во нашата група со Австрија и со Украина.

Сезоната на Ван Дајк беше прекратена на 17 октомври по бруталниот старт на голманот на Евертон Џордан Пикфорд, кога ги скина лигаментите во коленото, но сега по операцијата и периодот на рехабилитација, тој почна со лесни тренинзи. Де Бур вели дека нема да го „притиска“, но дека очекува одлука.

„Мислам дека тој самиот треба да одлучи, бидејќи се работи за негова кариера. Можам да замислам дека тоа е голема дилема за него. Дали значи нешто за ‘оранје’? Секако, кој не би го сакал во својот тим“, вели Де Бур.

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, изјави дека сака Ван Дајк да игра на ЕП, но не верува дека постојат шанси за тоа.

„Се работи за колено, не сакам да го заддржувам, но при таква повреда не може да избрзувате. Кога се подготвувате за турнир, потребни ви се тренинзи, мечеви, а не веднаш на терен по 10 месеци во аут. Никој не го заддржува, тоа им го ветувам на сите Холанѓани“, вели Клоп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет5 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион6 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ7 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија7 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија7 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија8 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет9 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија9 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет11 час

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет22 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион23 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт1 ден

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ1 ден

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија1 ден

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија1 ден

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Досие