Контакт

Спорт

Куман: Реал ќе бидат силно мотивирани

Објавено пред

Роналд Куман, тренерот на Барселона, очекува дуелот против Реал да биде исклучително тежок за неговиот тим. Ел Калсико ќе се одигра утре на „Ноу Камп“.

Барселона во дербито влегува по победата над Ференцварош во Лигата на шампионите (5:1). Трети дена претходно тимот на Куман беше поразен од Хетафе (1:0). Од друга страна Реал има два порази на последните две средби кои ги одигра во Мадрид.

„Играчите на Реал и Барселона имаат многу искуство. Не очекувам на теренот да истрча „ранет“ противник. Сигурен сум дека играчите на Реал ќе имаат голема мотивација. Нашите противници имаат голем квалитет, сигурно е дека нема да ни остават многу простор. Важно е дали ќе игра Серхио Рамос, тој има големо влијание во играта на Реал“, рекол Куман.

Холандскиот тренер повторно морал да одговори на прашање поврзано со Антоан Гризман.

„Не е добро пред секој натпревар да зборуваме за неговата улога. Постојат и други фудбалери, на крајот важно е само како ќе изгледа тимот. Имам одредени тактички замисли, ќе изберам фудбалери за кои сметам дека ќе ни го донесат посакуваниот резултат“.

Ел Класко на „Ноу Камп“ ќе започне во 16 часот, главен судија ќе биде Мартинез Мунуера.

Спорт

Несторовски и Стојановски позитивни на коронавирусот

Објавено пред

Напаѓачите на македонската фудбалска репрезентација, Илија Несторовски и Влатко Стојановски, се позитивни на коронавирусот. Двајцата беа дел од македонската експедиција што играше на Кипар против Ерменија, во Лигата на нации.

Несторовски, поради коронавирусот, не бил во составот на Удинезе, во саботата против Џенова (1:0).

Стојановски, фудбалер на второлигашот Шамбли, бил ставен во изолација веднаш по враќањето во Франција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ибрахимовиќ повторно ќе игра за Шведска

Објавено пред

Златан Инрахимовиќ, еден од најдобрите фудбалери во историјата на Шведска, ќе се врати во националниот тим. 39-годишниот напаѓач игра во неверојатна форма, поради што селекторот на Шведска, Јане Андерсон, му понудил, а тој прифатил да се врати во репрезентацијата.

Ибрахимовиќ и Андерсон, во минатото, имаа одредени несогласувања, поради што селекторот бил во Милано за да го убеди повторно на теренот да биде предводникот на „трите круни“.

„Кога Златан ја отвори можноста за враќање во репрезентацијата, знаев дека морам да се видам со него. Состанокот беше позитивен, се договоривме, а дијалогот ќе го продолжиме и во наредните месеци“, открил Андерсон.

Ибрахимовиќ се прости од Шведска по Европското првенство во 2016 година. Тој со 62 гола е најдобриот стрелец во историјата на репрезентацијата.

Шведска на ЕУРО 2021 ќе игра во групата со Шпанија, Полска и Словачка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Френк Камински во Сакраменто Кингс

Објавено пред

Френк Камински кариерата ќе ја продолжи во Сакраменто Кингс. Крилниот центар го раскинал договорот со Финикс Санс и како слободен играч договорил едно годишна соработка со Сакраменто.

Камински (27) е второто засилување во рекетот на Сакраменто. Претходно Кинс договорија соработка со центарот Хасан Вајтсајд.

Минатата сезона Камински имаше просек од 9,7 поени и 4,5 скока по натпревар.

Кариерата во НБА ја започнал во 2015 година, како деветти пик избран од Шарлот Хорнетс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет1 час

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет2 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет3 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет3 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт3 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет3 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет3 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет4 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија15 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија17 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија17 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа18 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион19 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија20 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија21 час

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија22 часа

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Македонија23 часа

На Клиниката за уво, нос и грло од денеска ќе се примаат пациенти заразени од коронавирус

Во текот на денешниот ден ќе се отвори и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло, каде што ќе...

Македонија1 ден

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот...

Топ1 ден

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Досие