Контакт

Спорт

Куман загрижен за ситуацијата со Меси

Објавено пред

Роналд Куман е загрижен бидејќи Лионел Меси се уште нема договор со Барселона. Верува дека, претседателот, Жоан Лапорта, во најкус рок ќе ја реши ситуацијата.

„Кога ситуацијата не е решена, тогаш морате да бидете загрижени“, рекол Куман.

„Му верувам на претседателот и сигурен сум дека се ќе се реши. За клубот и за Ла Лига е важно најдобриот играч да остане. Сите мораме да се потрудиме тој да остане со нас“.

Меси од 1.јули е слободен играч. Не е познато дали договорил нова соработка со Барселона. Клубот има проблеми со селери капот, мора да го намали буџетот за 200 милиони евра, за да може да ги регистрира новите фудбалери, меѓу кое е и Меси, доколку потпише нов договор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кејн одбил да тренира со Тотенхем

Објавено пред

Хари Кејн не се појавил на тренинг кампот на Тотенхем. „Скај спорт“, тврди дека Кејн со штрајк ќе го натера клубот да му дозволи трансфер.

Кејн, поради настапот на Европското првенство, доби подолг одмор. Претпаднево требаше да им се приклучи на соиграчите и да се запознае со новиот тренер, Нуно Еспирито Санто, но напаѓачот не се појавил во тренинг центарот.

Манчестер сити покажуваат најголем интерес за 28-годишниот фудбалер. На почетокот на предониот рок, Сити, понудиле 100 милиони фунти за Кејн. Тотенхем, поточно претседателот Даниел Леви ја одбил биз размислување.

Евентуалните трансфер на Кејн во Манчестер сити, значи дека барем една голема ѕвезда ќе мора да замине од тимот на Гвардиола. „Скај спорт“, пишува дека Сити ќе продаде еден од овие тројца фудбалери: Рахим Стерлинг, Ријад Марез или Габриел Жесус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас: Виновен сум, не можев ништо да наравам

Објавено пред

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, рекол дека никако не можел да ја исправи грешката, која ја направи на стартот на трката за Големата награда на Унгарија. Ботес предизвика карамбол на стартот, покрај него од трката отпаднаа Ландо Норис, Шарл Леклер и Серхио Перез, а Макс Ферстапн сериозно го оштети болидот, поради што не беше конкурентен во продолжението на трката.

Финецот од Мерцедес, беше втор на старот, лошо ја започна трката, беше минат од неколку болиди, а пред првата кривина доцна кочеше и поради влажната патека удри во болиодт на Норис. Потоа настана карамбол, поради кој беше истакнато црвено знаме.

„Јасно е дека направив грешка, јас без зад Норис, не кочев навреме. Погрешно ја проценив точката на која треба да притиснам на сопирачките. Кога започнав да кочам, се доближив до болидот на Норис и му блокираа тркалата, удрив во него и предизвикав хаос. Тешко беше да проценам каде треба да закочам, а кога го направив тоа веднаш ми беше јасно дека задоцнив со реакцијата. Птооа ништо не можев да направам“, рекол Ботас.

ФИА веднаш го казни Ботас за инцидентот. Наредната трка тој ќе ја започне пет позиции поназад, од местото кое ќе го освои во квалификациите.

„Ја прифаќам казната, јасно е дека нема да биде идеално, но добро е што на наредната трка ќе има простор за претекнување“, рекол Ботас.

Во шампионатот на Формула 1 следува летна пауза. Сезоната ќе продолжи на 29.август со трката за Големата награда на Белгија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влатко Андоновски со САД не успеа да избори финале во Токио

Објавено пред

Женската фудбалска репрезентација на Канада, избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во Токио. Канаѓанките, по две децении, успеаја да ја победата селекцијата на САД и да влезат во борбата за олимпиското злато.

Американките, предводени од Влатко Андоновски, не успеаја да ја оправдата фаворитската улога во Токио. Селекцијата која до ОИ немаше пораз на 44 натпревари, во Токио доживеа два.

Вториот ги турна во борбата за бронзениот медал.

Канада пласман во финалето избори со голот од пенал, што го постигна Флеминг во 73.минута.

Во второто полу-финале ќе играат Австралија и Шведска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ2 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет3 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет5 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија15 часа

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт17 часа

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија19 часа

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт20 часа

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија22 часа

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион24 часа

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија1 ден

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Европа1 ден

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет1 ден

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа1 ден

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ1 ден

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија1 ден

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија1 ден

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Досие