Контакт

Спорт

Куртоа со обновен договор со Реал до 2026

Објавено пред

Тибо Куртоа потпиша нов петгодишен договор со Реал Мадрид, со што сигурно ќе остане на „Сантијаго Бернабеу“ до летото 2026 година.

Белгискиот голман пристигна од Челси во 2018 година за 35 милиони фунти, откако претходно играше три години како позајмен фудбалер во градскиот ривал на Реал, Атлетико Мадрид. Со Реал, тој ја освои Ла лига во 2019/20.

29-годишниот Куртоа по пристигнувањето во Мадрид се промовираше во прв голман на тимот со 130 настапи, од кои во 52 меча не прими гол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона без Меси нема душа

Објавено пред

Дебаклот на Барселона во дуелот со Баерн Минхен сѐ уште е тема во фудбалските кругови. Баерн во вторникот без напор победи на „Камп ноу“ со 3:0.

Пред натпреварот поранешниот претседател на Баерн, Ули Хенес, го провоцира противникот со зборовите дека Барселона во Германија би била во стечај.

Хенес асоцира на огромниот долг на Бараселона поради што од клубот мораше да замине Лионел Меси.

„По заминувањето на Лионел Меси, Барселона остана без душа. Тое повеќе не е истиот клуб“, рекол Карл-Хајнц Румениге.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зенга: Поради парите, направив две големи грешки во кариерата

Објавено пред

Валтер Зенга, поранешниот голман на Интер и Сампдорија, во интервју за „Кориере дело спорт“ проговорил за погрешните одлуки што ги направил како тренер. Неколку години неговата тренерска кариера оди по надолна линија.

Зенга е првиот тренер што успеа на Црвена звезда да ѝ обезбеди место во фазата по групи во натпреварување под капата на УЕФА. Со клубот потоа ја освои двојната круна и на општо изненадување замина во Газијентеп.

Катанија успеа да ја спаси од испаѓање, а во наредната сезона клубот се пласира на деветтото место во Серија А. Потоа решил да ја прифати понудата на Палермо.

„Проклети пари. Решв да замина од Црвена звезда и Катанија само поради тоа што други ми нудеа повеќе пари. Денес гледам дека тоа беше грешка. Требаше да останам и да учам, да созреам“, рекол Зенга.

Открил и дека најтешкиот момент во голманската кариера му бил кога Интер го разменил за Џанлука Паљука.

„Не сметам дека бев симбол на клубот, но ред мора да има. Интер беше мојот дом, сметам дека сум клупска легенда, 22 години го носев тој дрес. Се надевам дека еден ден ќе бидам тренер на Интер“, рекол Зенга.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите на Лестер и Наполи се тепаа на улиците и на стадионот

Објавено пред

Фудбалерите на Лестер и Наполи одиграа 2:2 во рамките на првото коло во Лига Европа. Дуелот го обележаа тепачките на навивачките групи пред и во текот на натпреварот.

И покрај забраната за гостинските навивачи, поради епидемиолошките мерки, навивачи на Наполи успеале да влезат на стадионот „Кинг Пауер“.

Според англиските медиуми, инцидентите почнале кога домашните навивачи фрлале пластични шишиња во делот каде што биле навивачите на Наполи.

УЕФА ги нотира инцидентите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион41 минута

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет48 минути

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија19 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија23 часа

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет23 часа

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија24 часа

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Европа2 дена

Меркел од Албанија: Кој и да биде нов германски канцелар, ќе го задржи интересот за овој регион

Германската канцеларка, Ангела Меркел, на средбите во Тирана го потврди интересот на Германија за земјите од Западен Балкан. „Без оглед...

Свет2 дена

Тепачки и расправии – внатрешни конфликти за новата влада го разнишаа талибанското раководство во Авганистан

На врвот на талибанското движење дошло до голем внатрешен конфликт за составот на новата влада. Конфликтот помеѓу коосновачот на талибанското...

Европа2 дена

Борел: Русија сака да нѐ подели, не им е грижа за Европската Унија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, тврди дека Русија сака да ја подели Европската Унија преговарајќи само со одредени членки,...

Свет2 дена

Северна Кореја лансира две балистички ракети

Северна Кореја лансирала две балистички ракети во морето, тврди Генералштабот на Јужна Кореја. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека...

Регион2 дена

Два земјотреса утрово во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два земјотреса, од кои едниот над 4 степени според Рихтеровата скала, ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија...

Македонија2 дена

Во Солун конференција за Западен Балкан и европската иднина

Во Солун, Грција, денеска ќе се одржи конференција на тема „Западен Балкан учествува во дијалогот за иднината на Европа“. По покана...

Досие