Контакт

Спорт

Курзава останува во ПСЖ до 2024-та

Објавено пред

Левиот бек на францускиот шампион, ПСЖ, 27-годишниот Лајвин Курзава го продолжи договорот со „Светците“ од Париз.

Курзава кој со ПСЖ освои 13 трофеи на „Паркот на принцовите“ дојде во 2015 година од екипата на Монако за 25 милиони евра.

Тој во ПСЖ, според новиот договор, ќе остане до 2024 година.

Оваа сезона тој имаше 23 настапи за својот клуб во сите натпреварувања. Постигна еден гол, а имаше и две асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса одговори со победа кај Вилјареал (видео)

Објавено пред

Барселона стигна до 4:1 победа на гостувањето кај Вилјареал со одлично прво полувреме во кое Антоан Гризман и Луис Суарез постигнаа по еден гол, а Лео Меси двапати асистираше за конечно да профункционира нападот на Каталонците. Со трите освоени поени, Реал сега „бега“ четири поени на четири меча до крајот на сезоната во Ла лига.

Торес си постигна автогол уште во третата минута од мечот, но „подморницата“ која игра во одлична форма, преку Жерард Морено во 14. минута успеа да го врати балансот.

Тогаш на сцена стапи Меси, кој прво во 20. минута му асистираше на добриот пријател Суарез, за во 45. минута, да му додаде и на Гризман, кој постигна убав гол од работ на шестнаесетникот. Меси ја стресе мрежата на домаќините во 69. минута, но голот беше поништен поради офсајд, пред во 86. минута, Ансу Фати да ја комплетира победата за враќање на разнишаната самодоверба кај Каталонците.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инсиње со голчиште, Наполи ја „втурна“ Рома во нова криза (видео)

Објавено пред

Капитенот Лоренцо Инсиње постигна гол во 82. минута за да донесе 2:1 победа на Наполи над Рома, и да ја втурне „волчицата“ во нова криза со три порази во последните три меча.

Наполи, дојде во водство преку Хозе Калјехон во 55. минута, но гостите се вратија во игра само пет минути подоцна со убавиот гол од далечина на Хенрик Мхитарјан. Сепак, притисокот на „партенопеи“ вроди со плод во 82. минута, кога Лоренцо Инсиње постигна магичен гол за три поени на тимот на Џенаро Гатузо. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас доби шанса само во последните пет минути од мечот, кога го замени Фабијан Руиз.

Рома останува на петтото место со 48 освоени поени, но сега веднаш зад нив се Наполи со ист број на поени, а тука се и Милан на 46 поени во тесна борба за местата кое води во Лига Европа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ова ќе го памети цел живот! Адамс со супер-гол го „собори“ Манчестер сити (видео)

Објавено пред

Саутемптон стигна до шокантна 1:0 победа на Манчестер сити, откако Че Адамс го постигна својот прв гол во Премиер лигата од над 30 метри користејќи ја грешката на голманот на „граѓаните“, Едерсон за славна победа.

Саутемптон го пречекаа на својот „Сент Мерис“ мотивираниот тим на Сити, кој во претходното коло ги „растури“ Ливерпул со 4:0, но мечот доби поинаков правец по случката во 16. минута, кога Адамс дојде до топката по грешката на средниот ред на тимот на Пеп Гвардиола, и упати фантастичен удар за да го измами излезениот Едерсон за неочекувано водство.

Иако Сити доминираа во поседот на топката и во нападот, не успеаја да ја пробијат одбраната на „светците“, кои запишаа три поени за да се искачат на 13. место на табелата. Сити останува втор со 66 поени, осум пред Лестер, но загрижувачки ова е дури деветти пораз на „граѓаните“ во 2019/20 – Арсенал, Манчестер јунајтед и Вулверхемптон имаат помалку порази отколку тимот на Пеп.Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион6 часа

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава8 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет8 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт9 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија9 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ10 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија12 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија13 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ13 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа14 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет16 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет1 ден

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија1 ден

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа1 ден

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија1 ден

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт2 дена

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Досие