Контакт

Спорт

Кутињо поради Меси не успеал во Барселона

Објавено пред

Фелипе Кутињо е еден од играчите кои се наоѓаат на трансфер листата во Барселона. Бразилецот не се снајде на „Ноу Камп“ откако пристигна во јануари 2018 година за 160 милиони евра.

Кутињо сезонава игра во Баерн, меѓутоа Баварците немаат намера да го откупат неговиот договор. Тој ќе се врати во Барселона по завршувањето на сезоната, а потоа ќе следува трансфер, најверојатно во Премиерлигата.

Роналд Де Бур поранешниот играч на Барселона смета дека Кутињо поради Меси не успеал да се вклопи во тимот.

„Кутињо беше задолжен за сите акции на Ливерпул. Во Барселона е поинаку, таа улога ја има Меси. Гледата дека тоа е една машина која одлично функционира, но Кутињо не успеа да се вклопи. Навикнат е топката да биде кај него, но покрај Меси тоа е невозможно. Тој за Барселона најдобро играше во периодот кога Меси беше повреден. Кутињо е фантастичен играч, но проблемот е што едноставно не се вклопува во играта на Барселона“, рекол Роналд Де Бур.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

На денешен ден пред 14 години – највалканиот потег на Михаел Шумахер (видео)

Објавено пред

На денешен ден во 2006 година, во Монако се оддржаа најдраматичните квалификации за славната трка, кога Михаел Шумахер беше наречен „супер-злосторник“ по „паркирањето“ на кривината Раскас и оневозможувањето на Фернандо Алонсо да го комплетира својот најбрз круг.

Германецот дотогаш имаше поставено најбрзо време, но пол-позицијата беше далеку од сигурна, откако Алонсо во Рено, по три победи и две втори места, беше само 0.064 секунди зад него. Пред претпоследната секција на патеката, Шумахер се изврте на кривината Красас и се паркираше оневозможувајќи тие зад него да го комплетираат кругот.

Шуми се правдаше дека направил грешка и не знаел каде ќе заврши, но ривалите (со право) не му веруваа.

„Бидејќи не сме Снежана и седумте џуџиња, сите знаеме дека тоа што го направи е неспортски“, изјави шефот на Рено, Флавио Бријаторе.

Стјуардите се согласија и му ја одземаа пол-позицијата и го пратија на последното место. Алонсо, на крајот, стигна до лесна победа пред Хуан Пабло Монтоја во Мекларен и Дејвид Култард за прв подиум на тогаш новиот тим на Ред бул рејсинг.

Шумахер врати во стил, со петто место во трката и не беше многу загрижен за контроверзите.

„Што и да направите во одреден момент, вашите непријатели мислат нешто друго, а тие кои навиваат за тебе имаат поинакво мислење. Но, тоа е светот во кој живееме“, изјави Шумахер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фергусон не сакал да плати повеќе од 4 милиони фунти за Бејл

Објавено пред

Сер Алекс Фергусон пропуштил неверојатна шанса да го донесе Герет Бејл во Манчестер јунајтед бидејќи бил загрижен за неговите дефанзивни квалитети, открива поранешниот менаџер на Саутемптон, Џорџ Барли.

Барли открива дека преговарал со Фергусон за Бејл, но дека не можеле да се договорат за цената.

„Тој беше како крило кое игра како бек. Манчестер јунајтед беа заинтересирани и се сретнав со Сер Алекс и со неговиот извршен директор во еден хотел. Веќе го имавме продадено Тео Волкот за 12 милиони фунти во Арсенал и кога тие понудија 3 или 4 милиони фунти им кажавме дека нема шанси. Беа загрижени за неговите квалитети во одбраната, но ние работевме на тоа“, вели Барли.

На крајот, Бејл замина во Тотенхем во 2007 за 5 милиони фунти, каде што исто така играше како крило, пред Хери Реднап да го постави во нападот. Во 2013 година, тој си замина од „Вајт харт лејн“ за тогаш рекордни 83 милиони фунти, освојувајќи една титула од Ла лига и четири од Лигата на шампионите со „кралевите“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан се врати во Шведска

Објавено пред

Италијанските медиуми објавија дека Златан Ибрахимовиќ се вратил во Шведска за третман за повредата на мускулот на ногата на тренинзите со Милан.

Според „Скај спорт Италија“, клубот му дозволил на 38-годишниот ветеран да го напушти тренингот и тој ова попладне се вратил во својата татковина. Првите прогнози велат дека Швеѓанецот го очекува пауза од еден месец, но првичните вести за скината ахилова тетива се покажаа како неточни.

Во клубот очекуваат тој да се врати во Милано следната недела, кога повторно ќе мора да оди во карантин пред да му биде дозволено да се врати на тренинг. Неговата иднина по крајот на сезоната во Серија А останува неизвесна и многумина очекуваат тој да се врати во Шведска во клубот каде што е делумен сопственик, Хамарби.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за заздравување на економиите

Европската комисија предложи инструмент за заздравување на економиите од корона-кризата, вреден 750 милијарди евра, и повеќегодишна финансиска рамка (ВФО) од...

Регион4 часа

Во Хрватска трет ден нема нови случаи, се укинува забраната за свадби

Трет ден по ред во Хрватска не е потврден ниту еден нов случај на коронавирус. Со ова вкупниот број на...

Македонија5 часа

Разрешен поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Ријасетот на Исламската верска заедница на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман ефенди Реџепи од позицијата реис-ул-улема, претседател...

Македонија6 часа

Тројца починати и 25 новозаболени од коронавирус

Тројца починати и 25 новозаболени се регистрирани денеска во државата. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје...

Македонија6 часа

Бектеши: Угостителите ќе работат до 20 часот, на една маса само по четири лица

На една маса во угостителски објект може да седат до четири лица, а угостителите ќе работат до 20 часот, соопшти...

Македонија6 часа

Чулев: Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, ја повика Владата да ја усвои уредбата со која е предвидена награда за полицајците....

Македонија6 часа

Чулев: Пријавите за семејно насилство за април-мај зголемени 44,6 отсто за разлика од лани

Министерството за внатрешни работи регистрира зголемен број поплаки од граѓани за извршено семејно насилство. Техничкиот министер, Наќе Чулев, рече дека...

Македонија8 часа

Активистката Моника Ристеска објави дека татко ѝ сакал да ја убие, полицијата го уапси

Активистката Моника Ристеска, која минатата година беше уапсена бидејќи јавно пушеше марихуана, објави на социјалните мрежи дека вчера била натепана...

Свет9 часа

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен, денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од...

Свет9 часа

Јужна, Централна и Северна Америка се светско жариште на пандемијата на коронавирусот

Јужна, Централна и Северна Америка станаа жариште на пандемијата на коронавирусот, изјави директорката на Панамериканската здравствена организација (ПАХО), Кариса Етиен....

Македонија10 часа

Маските, дезинфекцијата и растојанието од два метра остануваат задолжителни

Граѓаните мора во целост да ги почитуваат мерките и препораките на Министерството за здравство за заштита од коронавирусот покрај олабавувањето...

Економија11 час

Србија забрани слетување на „Монтенегро ерлајнс“ на аеродромот во Белград

На авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“ ќе им биде одземена дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, потврдиле...

Македонија11 час

Од денеска нема полициски час, од утре со работа почнуваат кафулињата

По 66 дена, од денеска се укинува полицискиот час во земјата воведен поради коронавирусот. Владата вчера на седница донесе и...

Забава13 часа

Андреа Бочели: Мојата сопруга, децата и јас оздравевме од коронавирусот и дониравме плазма

Италијанскиот пејач, текстописец и продуцент Андреа Бочели (61) беше заразен со коронавирус, но оздраве, пишуваат локалните медиуми. Музичарот вели дека...

Македонија23 часа

Караџовски: Изминатите 14 дена беше намален бројот на новозаболени затоа препорачавме олеснување

Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести ги објасни причините зошто Комисијата се одлучила...

Македонија23 часа

Филипче: Да бидеме одговорни, за да не се вратиме пак на рестриктивните мерки

Министерот за здравство, Венко Филипче по седницата на Владата за олабавување на мерките, рече дека граѓаните мора да ги почитуваат...

Македонија23 часа

Османи: И покрај пропустите, државата добро се справи со коронавирусот

Вицепремиерот Бујар Османи рече дека и покрај тоа што имало одредени пропусти, прекршувања на мерките и одредени критики, државата добро...

Македонија24 часа

Спасовски: Лицата кои се во државен карантин може да бидат во домашна самоизолација ако имаат негативен тест

Техничкиот премиер Оливер Спасовски кажа дека состојбата со коронавирусот е под контрола, при што ги соопшти новите одлуки на Владата....

Македонија24 часа

Од утре нема полициски час, задутре се отвораат рестораните и кафулињата

На денешната владина седница е донесена одлука да се укине полицискиот час во земјата. Одлуката ја соопшти техничкиот премиер Оливер...

Регион1 ден

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Досие