Контакт

Спорт

Кузма доби нов договор од Лејкерси

Објавено пред

Кајл Кузма потпиша нов три годишен договор со Лос Анџелес Лејкерс. Кузма од Лејекрси ќе добие 40 милиони долари.

Кајл Кузма беше 27 пик на драфтот во 2017 година. Минатата сезона со Лејекрси ја освои шампионската титула.

Тој имаше важна улога во походот на шампионскиот прстен. Минатата сезона имаше просек од 12,8 поени и 4,5 скока по натпревар.

Во кариерата просечно постигнува по 16 поени по натпревар.

Инаку, во новиот договор, Кузма има опција, пред почетокот на последната година да стане слободен играч.

Претходно, Лос Анџелес Лејкерс, ги продолжија договорите со двете најголеми ѕвезди Леброн Џејмс и Ентони Дејвис.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Несторовски не придонесе за бодот за Удинезе против Аталанта

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец Илија Несторовски остана на клупата за резерви на денешниот меч меѓу Удинезе и Аталанта што заврши со поделба на бодовите, 1-1.

Тимот од Удине поведе со 1-0 по само 24 секунди игра на мечот. Стрелец беше Рикардо Переира.

Сепак, фаворитот на овој дуел, тимот на Аталанта во 44 минута со голот на Муриел, по додавањето на Песина го израмни резултатот на 1-1.

Ова беше осми меч за „црно-белите“ на кој не доаѓаат до победата. Затоа Удинезе сега е на 15-тата позиција со 17 бода на 18 меча во Серија А.

Аталанта, пак, останува шестопласирана со 33 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Личниот тренер на Манџукиќ: Со ваков играч не сум работел досега!

Објавено пред

Лука Милановиќ, личниот фитнес тренер на новото засилување на Милан, Марио Манџукиќ во разговор за италијански „Tuttosport“ открива во каква форма се наоѓа хрватскиот интернационалец.

За потсетување, популарниот Манџо последниот меч го одигра во март минатата година, а со оглед дека има 34 години „росонерите“ се загрижени каква е неговата форма и кога тој ќе биде подготвен за тренинг и натпревар во полна форма.

„Марио ме повика пред 5 месеци. Оттогаш интензивно работиме. Тоа што го познавам ми помогна да направам успешна програма која е прилагодена за него. Секој ден работиме на издржливоста со персонализирани вежби, но работевме и вежби со топка. Благодарение на неговата одлучност, се е полесно. Силата и кондицијата се уште му се на високо ниво, подготвен е да тренира со тимот“ изјави Милановиќ.

Фитнес-тренерот смета дека малку ќе му треба да се вклопи во целината.

„Работам со спортисти веќе 20 години и ваков играч немам видено. Тој е сигурно во топ 3 играчи со кои сум работел. За 2-3 недели ќе е 100% подготвен за настап“ – рече тој.

Инаку, Манџукиќ се врати во Серија А откако пред повеќе од 1 година го напушти Јувентус и потпиша за катарски Ал-Духаил. Таму не се снајде, па набрзо стана слободен играч.

Пред Јуве, има настапувано за Атлетико (М), Баерн (М) и Волфсбург, а сега ќе е опција во нападот на Милан предводен од Златан Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Објавено пред

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал во Египет се поттиснати од лошото издание на ракометарите во продолжение од мечот. Македонија со 21-31 загуби од Словенија во првиот меч од новоформираната група во која не очекуваат и мечевите со Белорусија, односно Русија.

Добри 21 минута од првото полувреме за македонските ракометари, и катастрофални последни 9 минути – без постигнат гол.

Во 21 минута беше егал 9-9, Македонија претходно имаше и водство од два разлика (5-3 и 6-4).

Сепак, поради црните минути од мечот, Словенците на полувреме отидоа со +4, 13-9.

Првиот дел во македонската репрезентација помина во знакот на Лазаров кој постигна 3 гола, исто колку и „оспоруваниот“ Талевски. На голот Никола Митревски собра 7 одбрани, а Лесјак на спротивната страна броеше до 11.
Кај Словенија ветеранот Драган Гајиќ првото полувреме го заврши со 5 погодоци. Три гола постигна бекот Доленец.

И вториот дел започна како што заврши полувремето, со прецизна игра кај Словенија и конфузија во македонските редови.
Словенците по 8 минути игра од вториот дел веќе отидоа на +7, на семафорот во Каиро стоеше 11-18, кратко потоа и 12-19.

Мачковшек и Зарабец сега беа поддршка за неуморниот Гајиќ, а во нашата селекција Лазаров не успеваше да ги мотивира соиграчите да направат крупен чекор кон пресврт во мечот.

Во 11 минута од вториот дел Словенија стигна и до највисоки +8, 12-20 што значеше крај за надежи за пулените на Данило Брестовац.

Се обиде нашата селекција да се врати во живот, успеа од -9 (12-21) да се врати на -6, но тоа беше се што успеаја ракометарите на Македонија да сторат.

На крајот на новиот пораз за македонската ракометна репрезентација во Каиро капитенот Кире Лазаров мечот го заврши со 5 гола, по 3 постигнаа Талевски, Филип Кузмановски и Танкоски.

Кај победничката селекција најпрецизен беше Гајиќ со 7 гола, го следеа Мачковшек и Доленец со по 5.

Во втората рунда од главната фаза, Македонија силите ќе ги одмери со Белорусија, мечот се игра на 22. јануари.
Фото: Balkan Handball

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија37 минути

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Економија2 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија2 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет3 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија4 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија4 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет7 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет7 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија8 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ8 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет9 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет10 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија10 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет22 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет23 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија24 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија1 ден

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Досие