Контакт

Спорт

Кузманоски потпиша нов договор со Еурофарм Пелистер

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Цветан Кузманоски потпиша нов договор со Еурофарм Пелистер и се обврза на верност до јуни 2025 година.

dobivaj vesti na viber

„Ова е моја трета сезона во Битола. Задоволен сум, се навикнав на оваа средина. Голем напредок во кариерата ми е што се префрлив во првиот тим, стигнав и во репрезентација и се надевам дека оваа сезона ќе ја оствариме нашата цел, да ги донесеме титулите во Битола“, изјави левото крило на Еурофарм Пелистер и репрезентацијата на Македонија.

Вчера договорот со Еурофарм Пелистер го продолжи и десното крило на тимот, исто така македонски репрезентативец, Ненад Костески.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон ќе добие нов договор

Објавено пред

Луис Хамилтон, седумкратниот шампион во Формула 1, им кажал на своите работодавци во Мерцедес дека чувствува дека може да вози уште пет години. 37. годишникот се уште е без победа оваа сезона, но го има најголемиот договор меѓу конкурентите на патеката.

dobivaj vesti na viber

Според Би-би-си, Хамилтон во последната сезона од договорот со Мерцедес вози за приближно 46 милиони евра. На 17 трки оваа сезона, тој освои 170 поени и се наоѓа на шестото место во поредокот кај возачите со 171 поен помалку од лидерот Макс Верстапен.

„Разговараме многу. Седнавме минатата недела и тој ми рече дека може да се трка уште пет години и ме праша што мислам за тоа. Ние сме искрени еден со друг и знам дека тој ќе биде првиот што ќе каже дека не може повеќе да се трка кога ќе почувствува дека бавно реагира. Или кога трките ќе престанат да му бидат забавни. Воопшто не се сомневам дека ќе го продолжи договорот. Ние отворено ќе зборуваме за тоа што носи иднината“, призна тимскиот шеф Тото Волф.

Шампионатот во Формула 1 продолжува викендов со трката за Големата награда на Јапонија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер повторно ќе работи во Премиер лигата

Објавено пред

Норвешкиот тренер Оле Гунар Солскјер, во ноември минатата година доби отказ на „Олд Трафорд“. Манчестер јунајтед го отпуштија по серијата лоши резултати. Оттогаш Солскјер е без работа.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесуваат англиските медиуми, поранешниот тренер на „црвените ѓаволи“ е на листата на желби на Вулверхемптон. Вулвс, пред два дена го отпуштија 46. годишниот Португалец Бруно Лаж.

Според британските медиуми, Солскјер е првиот кандидат, доколку не прифати клубот ќе преговара со Педро Мартинс, поранешниот тренер на Олимпијакос, како и Карлос Карваљо, поранешниот тренер на Свонси.

Пред Манчестер јунајтед, Солскјаер работеше во Молде и Кардиф. Како тренер, Солскјер двапати беше шампион на Норвешка со Молде и победник на Купот на таа земја.

Вулверхемптон по осум кола се наоѓа на 18. место во англиската Премиер лига, со само една победа. До ангажирањето на новиот тренер, тимот привремено ќе го води дуото Стив Дејвис и Џејмс Колинс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона на „Џузепе Меаца“, Ајакс го чека Наполи

Објавено пред

По репрезентативната пауза се враќа Лигата на шампионите. Вечерва ќе се одиграат натпреварите од третото коло, во групите А, Б, Ц и Д. Дербито е на „Џузепе Меаца“, каде Интер ќе ја пречека Барселона.

dobivaj vesti na viber

Интер е во криза, има три порази на последните четири натпревари, за разлика од Барселона која без проблеми победува во Примера. Можно е вечерашниот натпревар да биде последен за Симоне Инзаги на клупата на Интер.

Голем хендикеп за Интер ќе биде неиграњето на Марсело Брозовиќ. Проблеми со ростерот има и Барселона, натпреварот ќе го порпушта Роналд Араухо и Жил Кунде.

Група А:
Ајакс-Наполи
Ливерпул-Ренџерс

Табела: Наполи 6, Ливерпул 3, Ајакс 3, Ренџерс 0

Група Б:

Клуб Брж-Атлетико Мадрид
Порто-Баерр Леверкузен

Табела: Клуб Бриж 6, Атлетико 3, Баер 3, Порто 0

Група Ц:
Интер-Барселона
Баерн Минхен-Викторија Плзен

Табела: Баерн 6, Барселона 3, Интер 3, Викторија 0

Група Д:
Ајнтрахт-Тотенхем
Марсеј-Спортинг

Табела: Спортинг 6, Тотенхем 3, Ајнтрахт 3, Марсеј 0

Натпреварите Баерн-Викторија и Марсеј- Спортинг ќе започнат во 18.45 часот, сите останати дуели се играат во стандардниот термин од 21 час.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија51 минута

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет59 минути

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет1 час

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет4 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет4 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет4 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет4 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион17 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа18 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет19 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија22 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион22 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија22 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија23 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија23 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија23 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 ден

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет1 ден

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...