Контакт

Спорт

Ла Лига поради Мбапе ќе го тужи ПСЖ

Објавено пред

Шпанската Ла Лига издаде официјално соопштение во кое вели дека ќе го тужи ПСЖ кај УЕФА за наводно кршење на финансискиот фер-плеј при преговорите за продолжување на договорот со Килијан Мбапе.

dobivaj vesti na viber

Првиот човек на двата највисоки ранга на шпанскиот фудбал (Примера и Сегунда), Хавиер Тебас, чекаше да се официјализира одлуката на Мбапе, а сега кога тоа се случи, Ла Лига ќе ја продолжи борбата на суд.

Аргументот на Шпанците се темели на тоа што ПСЖ лани направил загуба од 300 милиони евра, а според некои информации само бонусот што Мбапе ќе го добие за потпишувањето на договорот изнесува околу 130.000.000 евра.

Тебас рече дека тоа е „навреда за фудбалот“ и дека првиот човек на ПСЖ, Насер Ал-Хелаифи е „поопасен од Супер лигата“.

 

Спорт

Русите уапсиле хокеарски репрезентативец зошто го избегнувал воениот рок

Објавено пред

Рускиот хокеар и голман на НХЛ тимот Филаделфија Флаерс, Иван Федотов, е приведен во Русија под обвинение за избегнување воена служба, по што бил однесен во воена болница откако му се слошило, изјави неговиот адвокат за руската државна информативна агенција.

dobivaj vesti na viber

25-годишниот хокеар бил приведен од полицијата во Санкт Петербург по барање на военото обвинителство и бил одведен во канцеларијата за регрутирање. Русија од февруари спроведува воена инвазија на Украина.

Неговиот адвокат Алексеј Пономарјев за државната новинска агенција РИА во саботата изјави дека Федотов во петокот бил одведен во канцеларија за регрутирање, а потоа во воена болница откако му се слошило, отфрлајќи ги обвинувањата дека неговиот клиент ја избегнувал воената служба.

Федотов, голманот на рускиот национален тим кој годинава го освои среброто на Зимските олимписки игри во Пекинг, во мај потпиша едногодишен договор со Филаделфија Флаерс, кои го избраа на драфтот уште во 2015 година. Минатата сезона бранеше за ЦСКА Москва во шампионатот на КХЛ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетичарот Андреас Трајковски поради Ковид-19 остана без финале на Медитеранските игри

Објавено пред

Најдобриот македонски атлетичар Андреас Трајковски остана без финале на Медитеранските игри во Оран, Алжир, откако покажал симптоми на Ковид-19. Неговиот ПЦР-тест е позитивен, а претходно кренал температура.

dobivaj vesti na viber

Трајковски требаше денеска да се натпреварува во скок во далечина, но сега останува во изолација, без шанса да се бори за медал на Медитеранските игри.

„Многу сум тажен заради настанатата ситуација, затоа што моја најголема цел за оваа сезона беше да освојам медал за Македонија на Медитеранските игри во Оран. Тренинзите се одвиваа според предвидената динамика до вчерашниот ден, бев во одлична форма, но за жал Господ имал други планови за мене. Ќе се вратам уште посилен после ова!“, изјави Андреас Трајковски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул го презентираше Фабио Карваљо: Кога те бара овој клуб, едноставно велиш „да“

Објавено пред

Ливерпул официјално го претстави едно од своите нови засилувања, Фабио Карваљо. „Црвените“ уште на 23 мај објавија дека постигнале договор со Фулам за трансфер на 19-годишниот играч од средниот ред.

dobivaj vesti na viber

Младинскиот репрезентативец на Португалија на „Енфилд Роуд“ ќе настапува со дресот со број „28“.

Карваљо од утре ќе почне да тренира со тимот на Јирген Клоп. Тој е едно од трите нови засилувања за Ливерпул ова лето, заедно со Дарвин Нуњез и со Калвин Ремзи.

„Чувството да се биде во еден од најголемите клубови во светот, ако не и најголемиот, е неверојатно. Среќен сум што сум тука и едвај чекам да започнам. Кога ќе слушнете дека Ливерпул е заинтересиран за вас, има само една мисла во вашиот ум – да се приклучите на тимот. Се надевам дека може да постигнеме големи работи. Веќе разговарав со сите, вклучувајќи го и менаџерот и се чувствувам многу природно“, изјави Португалецот.

Карваљо одигра клучна улога во промоцијата на Фулам во Премиерлигата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Францускиот предлог прифатлив за Пендаровски

Шефот на државата, Стево Пендаровски кажа дека предлогот од Франција за него е прифатлив. Според него, тој е транзиционен и...

Политика2 часа

Османи до Димовски: Наше е сега дали ќе се одлучиме да го затвориме прашањето за јазикот во ЕУ, еднаш засекогаш

Не се отворените писма начин, но еве нека биде тоа почеток, напиша министерот за надворешни работи Бујар Османи на социјалните...

Македонија4 часа

ВМРО-Народна: Ако нешто е јасно во договорот тоа е дека македонскиот јазик е кристално чисто дефиниран

ВМРО-Народна партија ги разбира сите оние кои се против францускиот предлог и против напредокот на Македонија на европскиот пат, велат...

Македонија5 часа

Илија Димовски до Османи: Замисли Бујар некој да те пристиска да потпишеш дека Ѓерг Кастриот е Србин

Членот и поранешен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски со отворено писмо до министерот за надворешни работи Бујар Османи...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Народот кажа масовно НЕ на ултиматуми, денес повторно протест пред Влада

Вчера граѓаните масовно јасно и гласно кажаа НЕ БЛАГОДАРАМ на ултиматуми и диктати содржани во Предлогот кој Владата на Ковачевски...

Македонија8 часа

СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата

Предлогот на француското претседателство е јавно објавен и граѓаните јасно можат да видат се, велат од СДСМ. Она што е...

Европа8 часа

Лукашенко до Западот: Ако се осмелите да не нападнете, одговорот ќе биде моментален

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, говорејќи пред Денот на независноста на Белорусија, изјавил дека им наредил на своите вооружени сили...

Македонија9 часа

Ковачевски на средба со Мицкоски за предлогот на француското претседателство

Во рамки на широката консултација која започна да се реализира веднаш по добивањето на европскиот предлог, премиерот Димитар Ковачевски, денеска...

Македонија9 часа

Седница на Советот за безбедност за францускиот предлог

Денеска како што е соопштено во Кабинетот на претседателот ќе се одржи седница на Советот за безбедност. На дневен ред...

Македонија19 часа

Асен Василев: „За македонското прашање си ја завршивме работата“

„Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање“, изјави во Бугарија Асен Василев, кандидатот за премиер од „Продолжуваме со промената“,...

Македонија21 час

„Партизаните не преговараат со фашисти“, пред Владата се бараше „Не“ за францускиот предлог

Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараа да се отфрли францускиот предлог. Тие...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски: Македонија се буди а оние кои сакаат со потпис да стават крај, ќе стават

“Овде нема партија, овде е само Македонија“, порача вечерва од митингот на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата Христијан Мицкоски. „Она кое...

Македонија1 ден

Маричиќ: Имаме шанса за европска интеграција со чист македонски јазик и идентитет, без никакви условувања

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека со францускиот предлог имаме...

Македонија1 ден

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог

Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, напиша на Фејсбук премиерот Димитар Коавечвски. „Сакам да бидам кристално...

Македонија1 ден

Иванов: Македонскиот народ повторно е сведок на национално предавство

Поранешниот македонски претседател – Ѓорге Иванов повика да се отфрли францускиот предлог за кој смета дека е дел од подли...

Македонија1 ден

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и...

Македонија1 ден

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет1 ден

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ1 ден

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет1 ден

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...