Контакт

Спорт

„Ла Република“: Алегри поради Роналдо заминал од Јувентус

Објавено пред

Масимилијано Алегри, кој со Јувентус освои пет трофеи во низа во Серија А и двапати играше во финалето во Лигата на шампионите, клубот го напушти во 2019 година. Тогаш на неговото место Јувентус го ангажира Маврицио Сари. Тој ја продолжи низата на Алегри, ја освои Серија А, но Јувентус не импресионира со стилот поради што и дој доби отказ. Јувентус сезонава во предводи Андреа Пирло.

Јувентус сезонава нема да ја одбрани титулата, која ја освојуваше во последните девет години. Тимот на Пирло нема континуитет, игра по системот топло-ладно, а и атмосферата во соблекувалната не е сјајна.

Медиумите два дена пишуваат за испадот што го направил Кристијано Роналдо по завршувањето на натпреварот со Џенова и потоа во соблекувалната.

Според „Ла Република“, токму поради Роналдо, Алегри во 2019 година добил отказ. Трофејниот тренер на Јувентус побарал од челниците да го продадат Роналдо.

„Морате да го продадете Роналдо, поради него не може да напредуваат клубот и тимот“, бил советот на Алегри.

Претседателот на клубот, Андреа Ањели, сепак решил да не го послуша овој совет, туку му врачи отказ на Алегри. Она што е интересно, Алегри останал во пријателски односи со Ањели и тој најчесто се поврзува со Јувентус доколку Пирло добие отказ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Газета дело Спорт: Роналдо не е во добри односи со соиграчите

Објавено пред

Кристијано Роналдо ужива во преголемата слобода која ја доби од клубот, поради што соиграчите му го вртат грбот. Ова го тврди „Газета дело Спорт“, во чии текст се наведува дека соиграчите го изолирале португалскиот фудбалер, со кого повеќе не се во добри односи, како што тоа беше до пред неколку месеци.

Роналдо е најдобар стрелец во Серија А (27 голови), но на клубот не му оди оваа сезона. Јувентус не само што остана без шампионската титула, туку како стојат работите ќе остане и без пласман во Лигата на шампионите.

Лошите резултати ја расипале атмосферата во тимот, кој во претходните девет години ја освојуваше титулата. Лошата атмосфера, дополнително ја нарушува привилегираниот статус што го има Роналдо.

Поради спонзорите, Португалецот, пропуштил неколку тренинзи, а не тренирал ни ден по дебаклот против Милан (0:3). Додека неговите соиграчи тренирале, тој друштво на клупските челници ја посетил фабриката на Ферари во Маранело. Таму го купил моделот Ферари Монца Сп2 за 1,6 милиони евра.

„Газета дело Спорт“ и останатите италијански медиуми се согласуваат дека престојните натпревари, можат да бидат последни за Роналдо во дресот на Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем помалку за Македонија – Ван Дајк ќе го пропушти ЕУРО 2020

Објавено пред

Фудбалерот на Ливерпул, Вирџил Ван Дајк, потврди дека нема да биде дел од репрезентацијата на Холандија на ЕУРО 2020. Холандија на континеnталниот шампионат е еден од противниците на Македонија во Ц-групата.

Ван Дајк, ги повреди лигаментите во десното колено, на натпреварот со Евертон, во октомври минатата година. Во соопштението што го објави, тој наведува дека жали што нема да игра за Холандија.

„Во оваа последна фаза од рехабилитацијата морав да се соочам со одлуката дали ќе играм на ЕУРО 2020 или не? Чувствувам дека поради мојата физичка подготвеност, вистинска одлука е да не одам на ЕП и да ја започнам последната фаза од рехабилитацијата. Ќе се насочам на претсезоната со клубот, тоа е реална цел“, рекол Ван Дајк.

„Жал ми е што ќе го пропуштан ЕУРО 2020 и што нема таму да ја предводам мојата репрезентација. Но така стојат работите, тоа е реалноста, морав да го прифатам тоа. Кога ќе се погледне целата слика, одлуката да не одам на ЕП е правилна“.

Покрај со Македонија, Холандија во Ц-групата ќе игра против Украина и Австрија.

Ван Дајк, за Холандија досега има одиграно 38 натпревари, на кои постигнал четири гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крај на сезоната за Ибрахимовиќ?

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ повеќе нема да игра за Милан оваа сезона. Ветеранот го повреди коленото во дерби-мечот со Јувентус.

„Газета дело спорт“ тврди дека не само што е завршена сезоната за Ибрахимовиќ туку и дека тој може да го пропушти првиот меч на Шведска на Евро 2020. На 14 јуни Шведска ќе игра против Шпанија.

Од друга страна, тренерот Стефано Пило е сигурен дека Ибрахомовиќ ќе ги пропушти дуелите со Торино и Калјари, но дека може да се појави во тимот во последното коло кога Милан ќе игра против Аталанта.

39-годишниот напаѓач неодамна го продолжи договорот со Милан. Сезонава тој одиграл 27 натпревари, постигнал 17 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија4 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа5 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа5 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет6 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет6 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија18 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија21 час

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија22 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија24 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Досие