Контакт

Спорт

Лаказет ќе го напушти Арсенал

Објавено пред

Александар Лаказет во летниот преоден рок ќе го напушти Арсенал. Неговиот договор истекува во јуни 2022 година и според англиските медиуми тој нема да остане на „Емирејтс“. Лаказет наскоро ќе наполни 30 години и сметал дека му е потребен нов предизвик во кариерата.

Лаказет минатото лето се поврзуваше со Атлетико Мадрид, но „јорганџиите“ се решија да го донесат Луис Суарез.

„Калчомеркато“, тврди, дека Лаказет им бил понуден на Јувентус. „Старата дама“, во летниот преоден рок планира да донесе уште еден напаѓач во тимот.

Англичаните потенцираат дека три клуба се фаворити за неговиот потпис, покрај Атлетико и Јувентус, наводно во трката ќе се вклучи и Барселона.

Лаказет е играч на Арсенал од 2017 година, за клубот одиграл 157 натпревари, постигнал 59 голови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мото ГП – Квартараро прв низ целта во Португалија

Објавено пред

Фабио Квартараро е победник на денешната Мото ГП трка возена во Португалија. За возачот на Јамаха ова беше втора победа во низа во првенството.

Францускиот мотоциклист со денешниот одличен настап дојде до шеста победа во кариерата, а на својот тим му го донесе третиот триумф оваа сезона од исто толку трки.

На денешната трката беше одбележано и враќањето во шампионатот на Марк Маркез по тешката повреда која го снајде во минатата сезона. Го немаше во трките од јуни минатата година. Тој на крајот го освои седмото место во Португалија.

Зад Квартараро денеска се најдоа Бањаја од Дукати, додека Жоан Мир од Сузуки е трет во трката.

На денешната трка бодови освоија и Морбидели, Биндер, Еспаргаро, Маркез (двајцата браќа), Бастијанини и Накагами.

Прикажи повеќе...

Спорт

Продолжува лудницата во Лига 1 – ПСЖ триумфираше со гол во 94. минута

Објавено пред

Во неверојатен меч францускиот шампион ПСЖ славеше триумф од 3-2 против Сент Етјен во рамки на 33 коло од Лига 1.

Откако лидерот Лил во петокот киксана и одигра само 1-1 со Монтпелје, на ПСЖ очајно му беа потребни трите бода.

Се до 78 минута беше 0-0 на семафорот, а тогаш шок за парижани. Гол за 0-1 постигна Бунда.

Во следната минута Мбапе израмни на 1-1.

Истиот играч во 87 минута носи предност од 2-1 за „Светците“.

Само што почнаа да слават пулените на Покетино останаа шокирани. Во 91 минута Хамума носи израмнување 2-2.
Златен гол за ПСЖ постигна Мауро Икарди во 94 минута за големо славје на „Паркот на принцовите“.

Нејмар не настапи на овој меч, но еуфорично го прослави победничкиот погодок од трибините.

По 33 кола Лил се уште е прв, со 70 бода, но сега со само бод повеќе од второпласираниот ПСЖ.

Трет на табелата е тимот на Монако со 65 бода, но и меч повеќе за играње од двата ривала.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голеада на „Тодор Проески“ – Васоски му пресуди на „својот“ Вардар во Струмица

Објавено пред

Одличен меч со дури 4 погодоци одиграа попладнево градските ривали Работнички и Македонија ЃП на нашиот најголем стадион во Скопје. На крајот мечот заврши со поделба на бодовите, 2-2.

Гостите дојдоа во водство во 7 минута, со погодокот на Да Силва.

Сепак „Романтичарите“ во 10 минута со голот на Лука Станковски израмнија на 1-1.

Фернандињо во 17 минута повторно гостите од скопската населба Ѓорче Петров ги доведе во водство од 2-1.

Но до полувремето Работнички се погрижи на пауза да се оди со нерешен резултат. Голот за 2-2 беше дело на Марио Станковски.

Во вториот дел мрежите мируваа, а единствено може да се одбележи дека Максимов (Работнички) поради втор жолт картон предвреме го заврши мечот, во 65 минута.

Во Струмица, Академија Пандев со кормиларот Александар Васоски убедливо со 3-0 славеше против скопски Вардар.
Сите три гола за домаќините беа постигнати до 35-тата минута, а стрелци беа Радески, Крстевски и Стоилов (пенал).

На останатите мечеви од ова 28 коло од ПМФЛ Беласица на свој терен поразена со 0-3 од лидерот Шкендија, Борец во Велес загуби од Шкупи со 1-0, додека Струга Трим Лум на домашен терен славеше убедливо со 3-0 против тимот на Пелистер.

Вчера Ренова со 2-1 беше поуспешна од Силекс.

По 28 кола лидер на табелата и понатаму е тетовска Шкендија со 65 бода, на втората позиција е Шкупи со 52, трет е тимот на Македонија ЃП со 48, а на следните две позиции се Струга и Работнички со 44, односно 41 поен.

По денешниот пораз Вардар е претпоследен со 28 бода и според сегашниот распоред на табелaта, заедно со Беласица е на позиција која води во понизок ранг.
Фото: ФК Работнички

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 часа

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Македонија4 часа

Пратеничка позитивна на Ковид-19 и облечена во скафандер пристигна во Собранието

Пристигнувам во Собранието, со целосна заштитна Ковид-19 опрема, за да учествувам на денешната седница на која ќе ги усвоиме законите...

Свет5 часа

Инцидент на забава во САД – подот од куќата пропадна во подрумот, повредени над 30 луѓе

Најмалку 30 луѓе се повредени на забава кога се урнал подот на двокатна куќа во американската држава Џорџија. Полицијата соопшти...

Свет5 часа

Бабиш: Агeнтите кои го отруја Скрипаљ, се поврзани со експлозијата во Чешка

Двајца руски државјани, обвинети за труење на Сергеј Скрипаљ во 2018 година во градот Солсбери во Велика Британија, се поврзани...

Македонија7 часа

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани нови 42 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Свет7 часа

(Видео) Во Кина пуштен во функција воз без машиновозач

Во Кина почна да работи линија на автономен воз без машиновозач и екипаж. Линијата е отворена во Чонгкинг и е...

Регион7 часа

Белград би можел да биде домаќин на самитот Бајден и Путин

Прашањето дали Белград, како неутрален терен, може да биде домаќин на средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател...

Македонија7 часа

Утре пристигнуваат вакцините на „Фајзер“

Во Македонија утре ќе пристигнат 10 илјади вакцини на компанијата „Фајзер“. Исто толку вакцини се очекува да пристигнат и на...

Свет19 часа

Чешка протера руски дипломати

Чешка одлучи да протера 18 вработени во руската амбасада во Прага, за кои надлежните чешки служби тврдат дека се руски...

Свет20 часа

ФСБ спречи атентат на Лукашенко

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) уапси две лица кои планирале да извршат воен удар во Белорусија на 9 мај...

Македонија23 часа

Нови 824 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313,...

Свет23 часа

Познати личности од целиот свет му напишаа писмо на Путин

Повеќе од 70 познати личности од целиот свет му напишаа отворено писмо на рускиот претседател Владимир Путин. Во писмото бараат...

Свет1 ден

(Видео) Погреб на принцот Филип – Цела нација со една минута молк

Принцот Филип, војводата од Единбург и сопруг на кралицата Елизабета Втора, кој почина минатата недела на 99-годишна возраст, ќе биде...

Економија1 ден

Ивент индустријата ќе добие финансиска помош за смислување настани за Денот на независноста

Следната недела ќе биде објавен јавниот повик за финансиска поддршка од 1 милион евра за компаниите да можат да реализираат...

Македонија1 ден

Османи ги претстави првите економски советници кои ќе бидат испратени во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги престави првите четири избрани економски советници, кои ќе бидат упатени во рамките на...

Македонија1 ден

МЗ: Голема благодарност до семејството на починатата девојка, нејзините органи ќе бидат донирани на десетина пациенти

Пациентот кој го прими срцето од починат донор во втората трансплатанција на срце во државава е на возраст од 22...

Македонија1 ден

Одбраната на Камчев поднесе кривични пријави за судиите кои му одредија притвор

Одбраната на Орце Камчев поднесе кривични пријави против судиите кои му го продолжија притворот за уште 30 дена за предметот...

Регион1 ден

Рама тврди дека го видел документот со промена на границите на Западен Балкан

Албанскиот премиер, Еди Рама, го потврди постоењето на мапа во врска со промената на границите на Западен Балкан, пренесува Газета Експрес....

Досие