Контакт

Спорт

Лампард и Дерби каунти против Астон Вила и Џон Тери за влез во Премиер лигата! (видео)

Објавено пред

Дерби каунти стигна до импресивна 4:2 победа на гостувањето кај Лидс за да ја надополни негативата од првиот меч (кога дома загубија со 0:1) за да се пласира во баражот за влез во Премиер лигата, каде што ќе се судри со Астон вила, кои вчера го елиминираа Вест Бромвич Албион.

Ова ќе биде прв дуел на поранешните соиграчи од Челси, Френк Лампард и Џон Тери – Лампард е тренер на Дерби, додека Тери е помошник-тренер во Вила, клубот каде што ја заврши фудбалската кариера.

За македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски и неговиот Лидс јунајтед, ова е уште еден удар, бидејќи еднаш славниот клуб од Јоркшир ќе помине уште една сезона во Чемпионшип и покрај фантастичниот старт на Чемпионишип под водство на тренерот Марсело Биелса.

А, тргна убаво за домаќините на „Еланд роуд“, откако Стјуарт Далас во 26. минута донесе 1:0 водство по кое многу домашни фанови се понадеваа дека работата е завршена. Сепак, Дерби не мислеше така. Мериот во 45. минута, Маунт на стартот на второто полувреме и Вилсон со гол од пенал во 58. минута поведоа со 1:3. Лидс се врати повторно преку Далас во 62. минута, но Мериот со вториот гол на вечерта во 85. минута донесе водство за пласман на баражот на „Вембли“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Се огласи Милан – Ибрахимовиќ ќе паузира 10 дена

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Милан ги демантира наводите дека Залтан Ибрахимовиќ на вчерашниот тренинг ја повредил Ахиловата тетива.

Неколку италијански медиуми објавија дека Швеѓанецот најверојатно ја повредил Ахиловата тетива и дека му претстои подолга пауза.

„Златан Ибрахимовиќ во понеделникот пријави повреда на листот на десната нога. Ахиловата тетива е во ред. За десет дена фудбалерот повторно ќе биде прегледан“, се наведува во клупското соопштение.

Ибрахимовиќ во зимскиот преоден рок се врати на „Сан Сиро“. Досега има одиграно десет натпревари на кои постигнал четири гола.

Сезоната во Серија А ќе продолжи на 13 или 21 јуни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леганес дели бесплатни сезонски билети

Објавено пред

Шпанскиот прволигаш Леганес објави дека на сите оние навивачи кои имаат годишни билети бесплатно ќе им ги продолжи и за наредната сезона.

Клубот решил да повлече ваков потег откако е објавено дека сезоната која ќе продолжи на почетокот на наредниот месец ќе се игра на празни стадиони. Како сега стојат работите трибините ќе останат празни и на почетокот на наредната сезона.

„Свесни сме колку е тешка општествената и економската ситуација во која се најде нашата заедница. Сакаме на овој начин барем малку даи ги олесниме на нашите навивачите тешките денови“, стои во клупското соопштение.

Сите навивачи кои ќе сакаат да ги продолжат сезонските билети ќе треба преку и-мејл да го известат клубот најдоцна до 11 јуни.

Леганес на 11 кола до крајот на сезоната се наоѓа на претпоследното место на табелата со три бода помалку од Селта која во овој момент се наоѓа во безбедната зона.

Прикажи повеќе...

Спорт

„На Џордан му дозволивме да стане најголемиот, на Леброн не“

Објавено пред

Док Риверс, тренерот на Лос Анџелес Клиперс, има интересно мислење поврзано со вечната дебата кој е најдобриот во историјата на кошарката, Мајкл Џордан или Леброн Џејмс.

Еден од најдобрите тренери во НБА лигата вели дека Џордан не бил изложен на никакви критики во првите седум сезони кога не успеал да ја освои титулата.

„Мајкл во првите седум години не ја освои титулата. Причина за тоа е што не му веруваше на системот. Сакаше сам да доминира. Не разбираше колку е важно да ги користи соиграчите. Но тогаш никој не го критикуваше Мајкл“, вели Риверс.

Според него никој не очекувал од Џордан дека ќе биде најголемиот на сите времиња кога се појавил во НБА лигата, додека за Леброн очекувањата биле такви.

„Разликата меѓу Мајкл и Леброн е таа што кога Мајкл влезе во лигата сите беа изненадени, а кога Леброн влезе во лигата сите очекуваа дека ќе биде брилијантен. На Мајкл му дозволивме да израсне во најголемиот на сите времиња, на Леброн не му го овозможивме тоа“.

Леброн во досегашниот дел од кариерата освоил три НБА титули, а има порази во шест финалиња, додека Џордан победил шест пати, односно во сите финалиња во кои учествувал.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Во Хрватска и Словенија нема нови случаи на коронавирус

Во изминатите 24 часа во Хрватска и Словенија не се потврдени нови случаи на коронавирус. Во Хрватска втор ден по...

Македонија2 часа

Регистрирани 16 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 16 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 2.014 лица. Оздравени се 14...

Македонија3 часа

Адвокатот на Јанева вели дека Русковска нема докази против неа

Адвокатот Дељо Кадиев, кој ја застапува обвинетата Катица Јанева во предметот „Рекет“, по судењето, на кое завршни зборови даваше Обвинителството,...

Македонија3 часа

Русковска: Доживеавме разочарување кога клучниот лик во „Чарлиевите ангели“ премина на страната на злото

Во завршните зборови за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска пред судот рече дека одбраната на обвинетите Бојан Јовановски – Боки...

Македонија3 часа

Арсовски: Избори во јуни не се можни

Избори во јуни не се можни, истакна портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Одговарајќи на новинарски прашања, тој ја отфрли можноста...

Македонија3 часа

Укинување на полицискиот час и отворање на границите и кафулињата, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да побара од Владата укинување на полицискиот час, а веќе во текот...

Свет4 часа

СЗО го суспендира тестирањето на лекот против малaрија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) го суспендира тестирањето на лекот против малaрија „хидроксиклорокин“ кај пациенти со Ковид-19 поради стравувањата за нивната...

Европа6 часа

Шпанија го намали вкупниот број на починати од Ковид-19 за 2.000

Шпанија синоќа објави дека од коронавирусот починале речиси 2.000 луѓе помалку отколку што се сметаше претходно. Министерството за здравство соопшти дека...

Регион6 часа

Црна Гора дозволи свадби, крштевки, публика на стадионите…

За разлика од многу европски првенства, во Црна Гора натпреварите ќе се играат во присуство на публиката, рече премиерот Душан...

Европа6 часа

Германија и Франција повикаа на отворање на границите во Европa

Претседателот на францускиот парламент и неговиот германски колега побараа што побргу да се отворат границите меѓу европските земји по затворањето...

Македонија7 часа

Зоолошката градина од денеска е отворена за посети со нов протокол за движење

Од денеска скопската Зоолошка градина повторно е отворена за посети, но со нов протокол за движење поради ситуацијата предизвикана од...

Регион7 часа

Брнабиќ ги повика Србите да не летуваат во Црна Гора

Кога Србија не се најде на списокот на земји за кои Црна Гора ќе ги отвори своите граници на 1...

Свет18 часа

Италија бара 60.000 доброволци, кои ќе надгледуваат дали се држи физичка дистанца

Италија планира на улиците да испрати речиси 60.000 доброволци, кои би внимавале на одржување на правилата за физичка дистанца и...

Македонија19 часа

Чулев: Ако се потврди автентичноста на „орото во Чаир“ ќе следат казни

Намалување на бројот на заразени од вирусот Ковид-19 е возможно само доколку граѓаните се дисциплинирани и ги почитуваат мерките за...

Свет20 часа

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа21 час

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет21 час

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет22 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа22 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија1 ден

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Досие